reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Ile urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi

Ile urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi

Proszę o wyjaśnienie kwestii związanej z urlopem wypoczynkowym. Pracownik zamierza przejść na emeryturę z dniem 01.04.2015 r. (umowa zawarta jest z pracownikiem na czas nieokreślony). Ile dni urlopu należy udzielić pracownikowi w roku 2015?

Pracownik, który odchodzi w ciągu roku na emeryturę ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego w danym roku. W tym przypadku jest to 7 dni urlopu.

W przypadku, gdy dochodzi do rozwiązania stosunku pracy w ciągu roku kalendarzowego, s pracownik ma prawo u dotychczasowego pracodawcy do urlopu w wymiarze proporcjonalnym do czasu przepracowanego. Kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi w danym roku kalendarzowym. W razie rozwiązania stosunku pracy bez wykorzystania urlopu, pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny w wysokości odpowiadającej urlopowi proporcjonalnemu do okresu przepracowanego u dotychczasowego pracodawcy. Takie same reguły obowiązują również w przypadku rozwiązania stosunku pracy z powodu przejścia pracownika na emeryturę.

Zobacz również: Kiedy rozwiązuje się umowa na zastępstwo

Pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu proporcjonalnego, jeżeli w chwili jego udzielania wie, że stosunek pracy ustanie w ciągu roku kalendarzowego w związku z przejściem pracownika na emeryturę. Potwierdził to Sąd Najwyższy w uchwale z 20 sierpnia 1997 r., sygn. akt III ZP 26/97. Osobie tej przysługuje urlop proporcjonalny, pod warunkiem, że nie wykorzystała go wcześniej - w przysługującym jej lub wyższym wymiarze. Łącznie jednak nie może on przekroczyć 26 dni. Obowiązek udzielenia urlopu wypoczynkowego nie oznacza wcale konieczności udzielenia go w naturze. Jeżeli obecność pracownika jest niezbędna w zakładzie pracy, wówczas pracodawca wypłaci pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystane dni wolne.

Podstawa prawna:

Art. 153 § 2, art. 1551, 161 ustawy Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy serwis: Kadry i płace

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Łabędź

ekspertka BCC ds. prawa pracy w zakresie zatrudniania cudzoziemców oraz własności intelektualnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama