Jak rozliczyć podatkowo usługę transportową
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Mając na uwadze brzmienie wskazanych niżej przepisów ustawy VAT powiedzieć najpierw trzeba, że usługi świadczone przez polskich podatników VAT-UE na rzecz innych podatników podlegają opodatkowaniu w Polsce jedynie wówczas, gdy miejsce ich świadczenia jest prawnie zlokalizowane na terytorium kraju.
REKLAMA
Zasadą ogólną bowiem jest, że miejsce świadczenia usług na rzecz innego podatnika (poza nielicznymi przypadkami, które nie mają zastosowania do naszego przypadku) jest zlokalizowane tam, gdzie ich nabywca posiada swoją siedzibę. Dodać tu trzeba, że za podatnika uznaje się każdy podmiot, który prowadzi działalność gospodarczą, i to niezależnie od terytorialnej lokalizacji jego siedziby. Z tego też względu miejsce interesującej nas usługi transportowej jest w całości prawnie zlokalizowane na terytorium Niemiec, chociaż część transportu odbywa się na terytorium kraju. Stąd też w fakturze wystawionej dla niemieckiego kontrahenta nie wskazuje się stawki podatku VAT a jedynie zamieszcza się dopisek niejako w jej miejsce stawki podatku) "obciążenie odwrotne". W takim bowiem przypadku podatek rozlicza nabywca usługi w państwie swojej siedziby - u nas będzie to niemiecki podatek VAT.
Polecamy: Samochód w firmie 2015 - multipakiet
Podstawa prawna:
Art. 5 ust. 1 pkt 1; art. 8 ust. 1; art. 15 ust. 1 - 2; art. 17 ust 1 pkt 4; art. 19a ust. 1; art. 28a pkt 1; art. 28b ust. 1; art. 28f ust. 2 - 3; art. 106a pkt 2; art. 106b ust. 1 pkt 1; art. 106e ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177 poz. 1054 ze zm.) - ustawa VAT.
Marian Szałucki, doradca podatkowy, prowadzi kancelarię w Toruniu
Polecamy serwis: Podatki
REKLAMA
REKLAMA