reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > VAT > Czy opodatkowywać świadczenia między jednostkami budżetowymi tej samej JST

Czy opodatkowywać świadczenia między jednostkami budżetowymi tej samej JST

Nieodpłatnie wykonujemy zadania na zlecenie jednostki, której podlegamy. Szkolimy jej pracowników. Środki na wydatki związane z tymi szkoleniami znajdują się w naszym planie finansowym. My regulujemy zobowiązania za wykłady, transport oraz wyżywienie. Naszym kosztem jest też energia, woda itp. Nie fakturujemy jednostki nadrzędnej. Czy powinniśmy wyceniać te świadczenia na potrzeby VAT i zaliczać do struktury jako sprzedaż zwolnioną?

Nie, świadczeń wskazanych w pytaniu (tj. szkoleń nieodpłatnie prowadzonych dla macierzystej jednostki samorządu terytorialnego) nie należy wyceniać na potrzeby VAT ani też rozliczać jako sprzedaży zwolnionej z VAT (w tym zaliczać do struktury sprzedaży).

Najbardziej aktualna na rynku książka dotycząca klasyfikacji budżetowej

Na podstawie art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (ustawa o VAT), za podlegające opodatkowaniu VAT nieodpłatne świadczenie usług uważa się również wszelkie nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Polecamy serwis: Podatki

Podstawą opodatkowania jest w takich przypadkach koszt świadczenia usług poniesiony przez podatnika (art. 29a ust. 5 ustawy o VAT) – przy czym przy ustalaniu podstawy opodatkowania nieodpłatnie świadczonych usług uwzględnia się tylko te wydatki, przy dokonywaniu których podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia (zob. np. wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 26 września 1996 r. w sprawie C-230/94 oraz z 14 września 2006 r. w sprawie C-72/05).

Jest to w omawianej sytuacji o tyle istotne, że usługi szkoleniowe, o których mowa, są finansowane ze środków jednostki budżetowej – a więc ze środków publicznych. Świadczenie usług szkoleniowych finansowanych w całości ze środków publicznych jest natomiast zwolnione z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o VAT.

Prowadzi to do wniosku, że nie przysługuje Państwu prawo do odliczania podatku naliczonego przy dokonywaniu zakupów towarów i usług związanych z nieodpłatnym świadczeniem usług szkoleniowych dla macierzystej jednostki samorządowej. Skoro tak, to podstawa opodatkowania tych nieodpłatnie świadczonych usług wynosi 0 – a w konsekwencji nie podlegają one opodatkowaniu VAT.

Uważam zatem, że nieodpłatnie prowadzonego dla macierzystej jednostki samorządu terytorialnego szkolenia nie muszą Państwo wyceniać na potrzeby VAT ani rozliczać jako sprzedaży zwolnionej.

TOMASZ KRYWAN

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor wielu publikacji z zakresu podatków

PODSTAWA PRAWNA

● art. 8 ust. 2 pkt 2, art. 29a ust. 5, art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1171)

Polecamy w INFORRB

Jak organ podatkowy rozlicza wpłatę podatnika niewystarczającą na pokrycie zaległości podatkowej

Jak odliczyć VAT z tytułu zakupu beczkowozu

Czy opodatkowywać VAT świadczenie usług stołówkowych dla pracowników DPS

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 26.01.2015

Ekspert:

Tomasz Krywan

Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa

Zdjęcia

Świadczenia między jednostkami budżetowymi tej samej JST/ Fot. Fotolia
Świadczenia między jednostkami budżetowymi tej samej JST/ Fot. Fotolia

Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama