REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy opodatkowywać świadczenia między jednostkami budżetowymi tej samej JST

Tomasz Krywan
Tomasz Krywan
Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.
Świadczenia między jednostkami budżetowymi tej samej JST/ Fot. Fotolia
Świadczenia między jednostkami budżetowymi tej samej JST/ Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nieodpłatnie wykonujemy zadania na zlecenie jednostki, której podlegamy. Szkolimy jej pracowników. Środki na wydatki związane z tymi szkoleniami znajdują się w naszym planie finansowym. My regulujemy zobowiązania za wykłady, transport oraz wyżywienie. Naszym kosztem jest też energia, woda itp. Nie fakturujemy jednostki nadrzędnej. Czy powinniśmy wyceniać te świadczenia na potrzeby VAT i zaliczać do struktury jako sprzedaż zwolnioną?

Nie, świadczeń wskazanych w pytaniu (tj. szkoleń nieodpłatnie prowadzonych dla macierzystej jednostki samorządu terytorialnego) nie należy wyceniać na potrzeby VAT ani też rozliczać jako sprzedaży zwolnionej z VAT (w tym zaliczać do struktury sprzedaży).

REKLAMA

Najbardziej aktualna na rynku książka dotycząca klasyfikacji budżetowej

Na podstawie art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (ustawa o VAT), za podlegające opodatkowaniu VAT nieodpłatne świadczenie usług uważa się również wszelkie nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Polecamy serwis: Podatki

REKLAMA

Podstawą opodatkowania jest w takich przypadkach koszt świadczenia usług poniesiony przez podatnika (art. 29a ust. 5 ustawy o VAT) – przy czym przy ustalaniu podstawy opodatkowania nieodpłatnie świadczonych usług uwzględnia się tylko te wydatki, przy dokonywaniu których podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia (zob. np. wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 26 września 1996 r. w sprawie C-230/94 oraz z 14 września 2006 r. w sprawie C-72/05).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jest to w omawianej sytuacji o tyle istotne, że usługi szkoleniowe, o których mowa, są finansowane ze środków jednostki budżetowej – a więc ze środków publicznych. Świadczenie usług szkoleniowych finansowanych w całości ze środków publicznych jest natomiast zwolnione z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o VAT.

Prowadzi to do wniosku, że nie przysługuje Państwu prawo do odliczania podatku naliczonego przy dokonywaniu zakupów towarów i usług związanych z nieodpłatnym świadczeniem usług szkoleniowych dla macierzystej jednostki samorządowej. Skoro tak, to podstawa opodatkowania tych nieodpłatnie świadczonych usług wynosi 0 – a w konsekwencji nie podlegają one opodatkowaniu VAT.

Uważam zatem, że nieodpłatnie prowadzonego dla macierzystej jednostki samorządu terytorialnego szkolenia nie muszą Państwo wyceniać na potrzeby VAT ani rozliczać jako sprzedaży zwolnionej.

TOMASZ KRYWAN

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor wielu publikacji z zakresu podatków

PODSTAWA PRAWNA

● art. 8 ust. 2 pkt 2, art. 29a ust. 5, art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1171)

Polecamy w INFORRB

Jak organ podatkowy rozlicza wpłatę podatnika niewystarczającą na pokrycie zaległości podatkowej

Jak odliczyć VAT z tytułu zakupu beczkowozu

Czy opodatkowywać VAT świadczenie usług stołówkowych dla pracowników DPS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA