Czy kierownikowi za pracę w godzinach nadliczbowych należy się czas wolny
REKLAMA
REKLAMA
Tak. Zgodnie z art. 42 ustawy o pracownikach samorządowych, jeżeli wymagają tego potrzeby jednostki, w której pracownik samorządowy jest zatrudniony, na polecenie przełożonego wykonuje on pracę w godzinach nadliczbowych, w tym w wyjątkowych przypadkach także w porze nocnej oraz w niedziele i święta. Za tę pracę pracownikowi samorządowemu przysługuje, według jego wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny w tym samym wymiarze.
REKLAMA
Wymieniony przepis przyznaje prawo do wynagrodzenia lub czasu wolnego wszystkim pracownikom samorządowym wykonującym na polecenie przełożonego, pracę w godzinach nadliczbowych.
Potwierdził to w wyroku z 21 stycznia 2014 r. TK, który uznał, że 42 ust. 4 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych w zakresie, w jakim dotyczy pracowników zarządzających, jest zgodny z art. 32 ust. 1 konstytucji oraz z art. 4 ust. 2 Europejskiej Karty Społecznej (sygn. P 26/12). Oznacza to, że wskazane wyżej osoby nie mają prawa do gwarantowanych przez art. 1511 k.p. dodatków (ani 50, ani 100 proc.). Przysługuje im natomiast normalne wynagrodzenie albo czas wolny w wymiarze wcześniej przepracowanym.
Podstawa prawna:
Art. 42 ustawy o pracownikach samorządowych ( Dz. U. z 2014 r. poz. 1202)
Art. 1511 ustawy Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502)
Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Polecamy serwis: Kadry i płace
REKLAMA
REKLAMA