REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy można rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem niezdolnym do pracy z powodu choroby

lekarz, badanie, choroba, diagnostyka
lekarz, badanie, choroba, diagnostyka
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nasz pracownik choruje od sierpnia 2014 r. okres zasiłkowy upływa mu 25 lutego br. Dzisiaj tj. 05-02-2015 stanął przed komisją lekarską w ZUS i poinformował nas, że otrzymał stałą rentę. Obecne zwolnienie lekarskie ma do 22 lutego br. Czy pracownik musi dostarczyć zwolnienie lekarskie do 25 lutego br. (do końca okresu zasiłkowego) czy np. można mu udzielić urlopu wypoczynkowego na te kilka dni?

Czy musimy rozwiązywać z nim umowę o pracę z końcem okresu zasiłkowego tj. z dniem 25-02-2015 na podstawie art. 53 § 1 czy też może to być porozumienie stron? Czy np. możemy pracownika wysłać na zaległy urlop (19 dni) + urlop za bieżący rok po okresie zasiłkowym i rozwiązać z nim umowę o pracę na zasadzie porozumienia stron po wykorzystaniu urlopu lub czy też można rozwiązać ją na zasadzie art. 53 kp?

REKLAMA

W przedstawionym stanie faktycznym strony mogą rozwiązać stosunek pracy w drodze porozumienia stron. Pracodawca wypłaci wówczas pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Zobacz również: Częste zwolnienia lekarskie podstawą zwolnienia policjanta ze służby

REKLAMA

Należy pamiętać, że pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem długotrwale niezdolnym do pracy z powodu choroby w trybie art. 53 § 1 Kp jednak dopiero po upływie okresu ochronnego tj po 182 dniach choroby i 3 miesiącach świadczenia rehabilitacyjnego pod warunkiem, że niezdolność do pracy po tym okresie trwa nadal.

Jeżeli pracownik po wyczerpaniu okresu zasiłkowego nie stawił się do pracy i nie zgłosił gotowości do jej podjęcia, pracodawca może rozwiązać z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia bez win pracownika w trybie art. 53 kp, nawet wówczas, gdy pracownikowi zostało przyznane prawo do renty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedłużająca się niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby daje pracodawcy możliwość rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Pracodawca może rozwiązać umowę, gdy choroba trwa:

dłużej niż 3 miesiące, gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku chorobowego (182 lub 270 dni w przypadku gruźlicy) oraz 3 miesięcy pobierania zaświadczenia rehabilitacyjnego, gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo choroba zawodową.

Pracodawca, zanim zwolni pracownika z powodu jego długotrwałej choroby, musi sprawdzić, czy jest on nadal niezdolny do pracy.

Należy pamiętać, że pracownik posiadający decyzję o przyznaniu renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy może podjąć zatrudnienie, jeżeli lekarz medycyny pracy dopuści pracownika do wykonywania pracy na określonym stanowisku pracy. Jednak, aby tak się stało, pracownik musi zgłosić się do pracodawcy z gotowością do podjęcia pracy, a wtedy pracodawca musi skierować pracownika na badania kontrolne.

Jeśli pracownik stawi się do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności (choroby) i zgłosi swoją gotowość do podjęcia pracy, a lekarz medycyny pracy dopuści pracownika do jej wykonywania, pracodawca nie będzie mógł już w ten sposób rozwiązać z pracownikiem umowy bez wypowiedzenia.

Podstawa prawna:

Art. 30 § 1 pkt. 3, art. 53 § 1 pkt 1 lit. b, art. 229 § 2 i § 4 ustawy Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy serwis: Kadry i płace

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Sektor Publiczny
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  REKLAMA

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

  Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

  Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

  Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

  Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

  Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

  REKLAMA

  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

  REKLAMA