REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy można rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem niezdolnym do pracy z powodu choroby

lekarz, badanie, choroba, diagnostyka
lekarz, badanie, choroba, diagnostyka
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nasz pracownik choruje od sierpnia 2014 r. okres zasiłkowy upływa mu 25 lutego br. Dzisiaj tj. 05-02-2015 stanął przed komisją lekarską w ZUS i poinformował nas, że otrzymał stałą rentę. Obecne zwolnienie lekarskie ma do 22 lutego br. Czy pracownik musi dostarczyć zwolnienie lekarskie do 25 lutego br. (do końca okresu zasiłkowego) czy np. można mu udzielić urlopu wypoczynkowego na te kilka dni?

Czy musimy rozwiązywać z nim umowę o pracę z końcem okresu zasiłkowego tj. z dniem 25-02-2015 na podstawie art. 53 § 1 czy też może to być porozumienie stron? Czy np. możemy pracownika wysłać na zaległy urlop (19 dni) + urlop za bieżący rok po okresie zasiłkowym i rozwiązać z nim umowę o pracę na zasadzie porozumienia stron po wykorzystaniu urlopu lub czy też można rozwiązać ją na zasadzie art. 53 kp?

REKLAMA

W przedstawionym stanie faktycznym strony mogą rozwiązać stosunek pracy w drodze porozumienia stron. Pracodawca wypłaci wówczas pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Zobacz również: Częste zwolnienia lekarskie podstawą zwolnienia policjanta ze służby

REKLAMA

Należy pamiętać, że pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem długotrwale niezdolnym do pracy z powodu choroby w trybie art. 53 § 1 Kp jednak dopiero po upływie okresu ochronnego tj po 182 dniach choroby i 3 miesiącach świadczenia rehabilitacyjnego pod warunkiem, że niezdolność do pracy po tym okresie trwa nadal.

Jeżeli pracownik po wyczerpaniu okresu zasiłkowego nie stawił się do pracy i nie zgłosił gotowości do jej podjęcia, pracodawca może rozwiązać z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia bez win pracownika w trybie art. 53 kp, nawet wówczas, gdy pracownikowi zostało przyznane prawo do renty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedłużająca się niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby daje pracodawcy możliwość rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Pracodawca może rozwiązać umowę, gdy choroba trwa:

dłużej niż 3 miesiące, gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku chorobowego (182 lub 270 dni w przypadku gruźlicy) oraz 3 miesięcy pobierania zaświadczenia rehabilitacyjnego, gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo choroba zawodową.

Pracodawca, zanim zwolni pracownika z powodu jego długotrwałej choroby, musi sprawdzić, czy jest on nadal niezdolny do pracy.

Należy pamiętać, że pracownik posiadający decyzję o przyznaniu renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy może podjąć zatrudnienie, jeżeli lekarz medycyny pracy dopuści pracownika do wykonywania pracy na określonym stanowisku pracy. Jednak, aby tak się stało, pracownik musi zgłosić się do pracodawcy z gotowością do podjęcia pracy, a wtedy pracodawca musi skierować pracownika na badania kontrolne.

Jeśli pracownik stawi się do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności (choroby) i zgłosi swoją gotowość do podjęcia pracy, a lekarz medycyny pracy dopuści pracownika do jej wykonywania, pracodawca nie będzie mógł już w ten sposób rozwiązać z pracownikiem umowy bez wypowiedzenia.

Podstawa prawna:

Art. 30 § 1 pkt. 3, art. 53 § 1 pkt 1 lit. b, art. 229 § 2 i § 4 ustawy Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy serwis: Kadry i płace

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA