REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak długo nauczycielka może przebywać na urlopie macierzyńskim

Dziecko, urlop macierzyński/ Fot. Fotolia
Dziecko, urlop macierzyński/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nauczycielka kontraktowa od 01.09.2014 r. rozpoczęła staż na stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. Od 04.05.2015 r. chciałaby pójść na zwolnienie lekarskie w związku z ciążą. Przewidywana data porodu 28.06.2015 r. W okresie od 01.09.2014 r. nauczycielka przebywała na zwolnieniach lekarskich w okresie od 12.01. - 13.02.2015 r. Jak długo nauczycielka ta może przebywać na urlopie macierzyńskim, dodatkowym urlopie macierzyńskim i urlopie rodzicielskim aby nie przedłużać stażu na stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego?

REKLAMA

Zgodnie z art. 9d ust. 5 ustawy Karta Nauczyciela w przypadku nieobecności nauczyciela w okresie odbywania stażu na kolejny stopień awansu zawodowego z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby bądź urlopu innego niż urlop wypoczynkowy trwającej dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu na czas trwania tej nieobecności. W przedstawionym stanie faktycznym staż nauczycielski zostanie już przedłużony o 33 dni nieobecności z powodu choroby od 12 stycznia do 13 lutego 2015 r. Aby staż nie został przerwany a tylko przedłużony kolejna nieobecność nauczycielki nie może być dłuższa niż 332 dni (365 - 33 = 332).

REKLAMA

Przy założeniu, że poród nastąpi w wyznaczonym dniu czyli 28 czerwca 2015 r. i nauczycielka wykorzysta 52 dni tygodnie świadczeń związanych z rodzicielstwem czyli 364 dni, to łącznie z dotychczasową nieobecnością - 33 dni nie będzie świadczyła pracy przez 397 dni, a to będzie oznaczało przerwanie rozpoczętego stażu. Jeżeli doliczymy jeszcze nieobecność od 4 maja br. do 28 czerwca br. czyli 56 dni (L-4) to łączna nieobecność w pracy będzie wynosiła 453 dni.

Zobacz również: Korzystanie przez radnego z mienia jednostki samorządowej

Aby uniknąć przerwania rozpoczętego stażu na kolejny stopień awansu zawodowego nauczycielka może skorzystać z uprawnienia określonego w art. 182 1a § 6 w związku z art. 182 1 § 5 Kodeksu pracy. W świetle wymienionych uregulowań nauczycielka może łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. Nauczycielka, aby mogła kontynuować przedłużony staż powinna wrócić do pracy na 1/2 etatu. Tak więc, po wykorzystaniu 13 tygodni urlopu rodzicielskiego nauczycielka powinna rozpocząć łączenie pracy z urlopem rodzicielskim co wynika z następującego wyliczenia:

- 33 dni zwolnienia od 12.01. d0 13.02.2015 r.
- ewentualnie 56 dni zwolnienia od 4.05. do dnia porodu czyli 28.06.2015 r.
- 140 dni urlopu macierzyńskiego,
- 42 dni dodatkowego urlopu macierzyńskiego
- 91 dni urlopu rodzicielskiego razem 362 dni nieobecności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawa prawna:

Art. 182 ustawy Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502)

Art. 9d ustawy Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2014 r. poz. 191)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy serwis: Kadry i płace

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Sektor Publiczny
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  REKLAMA

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

  Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

  Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

  Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

  Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

  Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

  REKLAMA

  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

  REKLAMA