REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak długo nauczycielka może przebywać na urlopie macierzyńskim

Dziecko, urlop macierzyński/ Fot. Fotolia
Dziecko, urlop macierzyński/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nauczycielka kontraktowa od 01.09.2014 r. rozpoczęła staż na stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. Od 04.05.2015 r. chciałaby pójść na zwolnienie lekarskie w związku z ciążą. Przewidywana data porodu 28.06.2015 r. W okresie od 01.09.2014 r. nauczycielka przebywała na zwolnieniach lekarskich w okresie od 12.01. - 13.02.2015 r. Jak długo nauczycielka ta może przebywać na urlopie macierzyńskim, dodatkowym urlopie macierzyńskim i urlopie rodzicielskim aby nie przedłużać stażu na stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego?

REKLAMA

Zgodnie z art. 9d ust. 5 ustawy Karta Nauczyciela w przypadku nieobecności nauczyciela w okresie odbywania stażu na kolejny stopień awansu zawodowego z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby bądź urlopu innego niż urlop wypoczynkowy trwającej dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu na czas trwania tej nieobecności. W przedstawionym stanie faktycznym staż nauczycielski zostanie już przedłużony o 33 dni nieobecności z powodu choroby od 12 stycznia do 13 lutego 2015 r. Aby staż nie został przerwany a tylko przedłużony kolejna nieobecność nauczycielki nie może być dłuższa niż 332 dni (365 - 33 = 332).

REKLAMA

Przy założeniu, że poród nastąpi w wyznaczonym dniu czyli 28 czerwca 2015 r. i nauczycielka wykorzysta 52 dni tygodnie świadczeń związanych z rodzicielstwem czyli 364 dni, to łącznie z dotychczasową nieobecnością - 33 dni nie będzie świadczyła pracy przez 397 dni, a to będzie oznaczało przerwanie rozpoczętego stażu. Jeżeli doliczymy jeszcze nieobecność od 4 maja br. do 28 czerwca br. czyli 56 dni (L-4) to łączna nieobecność w pracy będzie wynosiła 453 dni.

Zobacz również: Korzystanie przez radnego z mienia jednostki samorządowej

Aby uniknąć przerwania rozpoczętego stażu na kolejny stopień awansu zawodowego nauczycielka może skorzystać z uprawnienia określonego w art. 182 1a § 6 w związku z art. 182 1 § 5 Kodeksu pracy. W świetle wymienionych uregulowań nauczycielka może łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. Nauczycielka, aby mogła kontynuować przedłużony staż powinna wrócić do pracy na 1/2 etatu. Tak więc, po wykorzystaniu 13 tygodni urlopu rodzicielskiego nauczycielka powinna rozpocząć łączenie pracy z urlopem rodzicielskim co wynika z następującego wyliczenia:

- 33 dni zwolnienia od 12.01. d0 13.02.2015 r.
- ewentualnie 56 dni zwolnienia od 4.05. do dnia porodu czyli 28.06.2015 r.
- 140 dni urlopu macierzyńskiego,
- 42 dni dodatkowego urlopu macierzyńskiego
- 91 dni urlopu rodzicielskiego razem 362 dni nieobecności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawa prawna:

Art. 182 ustawy Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502)

Art. 9d ustawy Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2014 r. poz. 191)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy serwis: Kadry i płace

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2024 roku przeciętny pracownik skorzysta z nawet 35 dni urlopu oraz dodatkowych zwolnień z pracy. Co z urlopem w 2025 r.

W ostatnim czasie do kodeksu pracy wprowadzono wiele nowych rozwiązań, dzięki którym pracownicy mogą uzyskać dodatkowe dni wolne od pracy. Chodzi m.in. o wprowadzenie dodatkowych pięciu dni urlopu opiekuńczego. Sprawdź, jakie jeszcze dodatkowe zwolnienia i urlopy przysługują pracownikom, ile są płatne oraz jak je uzyskać.

Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

REKLAMA

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

REKLAMA

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

REKLAMA