REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wyliczyć dodatek z tytułu wysługi lat

Dodatek za wysługę lat/ Fot. Fotolia
Dodatek za wysługę lat/ Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Mając na uwadze treść art. 38 ust. 5 ustawy o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1202) oraz § 7 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1786) proszę o wyjaśnienie w jakiej wysokości naliczyć pracownikowi dodatek z tytułu wysługi przy podejmowaniu dodatkowego zatrudnienia?

REKLAMA

Sytuacja wygląda następująco: pracownik, który legitymuje się 10-letnim stażem pracy (zakończone okresy zatrudnienia, w tym 8 lat tylko zatrudnienia podstawowego i 2 ostatnie lata również zatrudnienie dodatkowe). Został następnie zatrudniony w gminie, w której pracuje od 15 lat (trwające zatrudnienie), przy czym przez okres 10 lat praca ta stanowiła jedyne zatrudnienie, natomiast w okresie ostatnich 5 lat, oprócz zatrudnienia podstawowego w gminie, podjął zatrudnienie dodatkowe w powiecie (starostwo powiatowe). W takim przypadku dodatek za wieloletnią pracę obliczany z tytułu zatrudnienia podstawowego powinien uwzględnić 25-letni okres zatrudnienia, natomiast z tytułu zatrudnienia dodatkowego 7-letni okres zatrudnienia (2 lata + 5 lat)?

REKLAMA

Do dodatkowego zatrudnienia ostatni pracodawca zalicza 2 i 5 letni zakończony dodatkowy okres zatrudnienia. 8 letni okres zatrudnienia obecny pracodawca może zaliczyć do stażu pracy pod warunkiem, że nie był świadczony równolegle w okresie 2 zakończonych dodatkowych lat pracy. Trwającego równolegle okresu podstawowego nie zaliczamy do zatrudnienia dodatkowego.

Zobacz również: Dodatek za wysługę lat w jednostkach sektora finansów publicznych

Zgodnie z art. 38 ust. 5 ustaw o pracownikach samorządowych do okresów pracy uprawniających do dodatku za wieloletnia pracę wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia. Zasadą jest, że przy ustalaniu okresu zatrudnienia, ustalającego prawo do dodatku za wieloletnia pracę, uwzględnia się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia i nie wyłącza żadnego zakończonego okresu zatrudnienia.

Zgodnie z § 7 ust. 2 rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych w sytuacji gdy praca w urzędzie lub jednostce samorządowej stanowi dodatkowe zatrudnienie, do okresu dodatkowego zatrudnienia nie podlegają zaliczeniu okresy zatrudnienia podstawowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawa prawna:

Art. 38 ustawy o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2014 r., poz. 1202)

§ 7 ust. 2 rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1786)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy serwis: Kadry i płace

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Sektor Publiczny
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Księgowość budżetowa
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

    Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

    Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

    Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

    Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

    Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

    Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

    W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

    REKLAMA

    Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

    W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

    Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

    Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

    Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

    Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

    Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

    Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

    REKLAMA

    Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

    Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

    To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

    Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

    REKLAMA