REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady wypłaty dodatków mieszkaniowego i wiejskiego

Leszek Jaworski
Leszek Jaworski
Nauczyciel, dodatki do wynagrodzenia/ Fot. Fotolia
Nauczyciel, dodatki do wynagrodzenia/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Poziom dodatku wiejskiego określony jest procentowo w stosunku do wynagrodzenia zasadniczego, w związku z tym podwyżka tego składnika pensji powoduje wzrost otrzymywanego świadczenia.

Do nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego nie ma zastosowania reguła zawarta w art. 30 ust. 11 Karty Nauczyciela, zgodnie z którą podwyższenie wynagrodzeń nauczycieli następuje corocznie, z wyrównaniem od 1 stycznia każdego roku. Zmiana wysokości nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego może więc nastąpić w razie uchwalenia przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego (radę gminy, powiatu, sejmik województwa) zmiany regulaminu. Podwyżka tego świadczenia może też wynikać z nowelizacji rozporządzenia w sprawie nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego.

REKLAMA

Polecamy serwis: Kadry i płace

REKLAMA

Świadczenia te jako dodatki socjalne nie są przyjmowane do podstawy wymiaru wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy nauczycieli (§ 1 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli). Oznacza to, że nie wchodzą one do podstawy obliczenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego (tzw. trzynastki). Ponadto Karta Nauczyciela w art. 30 ust. 1 pkt 4 stanowi, że dodatki te nie są też składnikami wynagrodzenia nauczycieli.

W praktyce wielokrotnie powstawał problem, czy dodatek mieszkaniowy podlega wliczeniu do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Orzecznictwo w tej kwestii nie było jednolite (wyroki SN z 11 lipca 2002 r., sygn. akt II UKN 429/01, i z 6 lipca 2005 r., sygn. akt III UK 50/05). Kwestia ta została przesądzona w uchwale składu siedmiu sędziów SN z 26 kwietnia 2006 r. (sygn. akt III UZP 1/06), w której sąd stwierdził, że dodatek mieszkaniowy wypłacany nauczycielowi na podstawie art. 54 ust. 3 Karty Nauczyciela jest wliczany do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

Polecamy w INFORRB

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy kandydat do pracy musi wyrazić zgodę na przetwarzanie jego danych osobowych

W jaki sposób określić datę końca umowy o pracę na zastępstwo

Czy można zaliczyć odbycie stażu z urzędu pracy do okresu zatrudnienia nauczyciela

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Poradnik Oświatowy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków, a nie domów. 1,75 mld zł w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Sprawdź, na co wydasz te pieniądze

  Od 29 września 2023 r. rozpoczyna się zbieranie wniosków w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków. Wartość dofinansowanie, to od 16 500 zł do 43 900 zł.

  PRB: Centralny Rejestr Umów dopiero od 1 stycznia 2026 r. - przesunięcie o dwa lata

  Wdrożenie centralnego rejestru umów przesunięto o 2 lata. Miał on zacząć działać od 1 stycznia 2024 r., ale obowiązek ten ma być realizowany dopiero od 1 stycznia 2026 r.

  Czy niewykorzystany urlop zaległy przepada po 30 września 2023 r.?

  Urlop wypoczynkowy niewykorzystany do końca roku staje się urlopem zaległym, którego pracodawca powinien udzielić pracownikowi najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego. Czy po tym terminie nieudzielony urlop zaległy przepada? 

  Jakich prac nie może wykonywać młodociany, a jakie może? Wykaz [zmiany w BHP od 30 września 2023 r.]

  Polskie przepisy BHP dostosowano do postanowień dyrektywy Rady 94/33/WE z 22 czerwca 1994 r. w sprawie ochrony pracy osób młodych. 

  REKLAMA

  Ponowne zawarcie umowy na okres próbny [Nowelizacja Kodeksu pracy]

  Nowelizacja Kodeksu pracy zmodyfikowała zasady w zakresie dopuszczalności ponownego zawarcia umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem. 

  NSA: Gmina musi zorganizować indywidualny transport niepełnosprawnego dziecka na trasie 100 km do przedszkola

  Gmina powinna kierować się dobrem dziecka niepełnosprawnego poprzez umożliwienie mu dowozu do specjalistycznego przedszkola w warunkach zindywidualizowanych, uwzględniających zakres i rodzaj niepełnosprawności i dostosowany do tego zakresu i rodzaju.

  Czy wakacje kredytowe zostaną przedłużone? Co z zerową stawką VAT na żywność?

  Decyzja dotycząca wakacji kredytowych będzie ogłoszona w ciągu najbliższych dni. Taką informację podał wiceminister finansów Artur Soboń w Polsat News. A co z zerową stawką VAT na żywność w przyszłym roku? 

  Inforlex: Wynagrodzenia 2023 - sporządzanie listy płac dla pracownika otrzymującego świadczenia z zfśs [poradnik]

  Przykład listy płac dla pracownika otrzymującego świadczenia z ZFŚS

  REKLAMA

  MEiN: Wyjaśniamy jak prawidłowo wyliczyć dotację na każdego ucznia

  Wskaźnik zwiększający, czyli jak prawidłowo wyliczyć dotację na ucznia - wyjaśnia MEiN.

  Inforlex: Szkolenia bhp dla pracowników administracyjno-biurowych a praca zdalna [Rachunkowość Budżetowa]

  Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, nie można zrezygnować z okresowych szkoleń bhp dla pracowników administracyjno-biurowych, którzy wykonują swoją pracę zdalnie. 

  REKLAMA