REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady wypłaty dodatków mieszkaniowego i wiejskiego

Leszek Jaworski
Leszek Jaworski
Nauczyciel, dodatki do wynagrodzenia/ Fot. Fotolia
Nauczyciel, dodatki do wynagrodzenia/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Poziom dodatku wiejskiego określony jest procentowo w stosunku do wynagrodzenia zasadniczego, w związku z tym podwyżka tego składnika pensji powoduje wzrost otrzymywanego świadczenia.

Do nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego nie ma zastosowania reguła zawarta w art. 30 ust. 11 Karty Nauczyciela, zgodnie z którą podwyższenie wynagrodzeń nauczycieli następuje corocznie, z wyrównaniem od 1 stycznia każdego roku. Zmiana wysokości nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego może więc nastąpić w razie uchwalenia przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego (radę gminy, powiatu, sejmik województwa) zmiany regulaminu. Podwyżka tego świadczenia może też wynikać z nowelizacji rozporządzenia w sprawie nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego.

REKLAMA

Polecamy serwis: Kadry i płace

REKLAMA

Świadczenia te jako dodatki socjalne nie są przyjmowane do podstawy wymiaru wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy nauczycieli (§ 1 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli). Oznacza to, że nie wchodzą one do podstawy obliczenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego (tzw. trzynastki). Ponadto Karta Nauczyciela w art. 30 ust. 1 pkt 4 stanowi, że dodatki te nie są też składnikami wynagrodzenia nauczycieli.

W praktyce wielokrotnie powstawał problem, czy dodatek mieszkaniowy podlega wliczeniu do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Orzecznictwo w tej kwestii nie było jednolite (wyroki SN z 11 lipca 2002 r., sygn. akt II UKN 429/01, i z 6 lipca 2005 r., sygn. akt III UK 50/05). Kwestia ta została przesądzona w uchwale składu siedmiu sędziów SN z 26 kwietnia 2006 r. (sygn. akt III UZP 1/06), w której sąd stwierdził, że dodatek mieszkaniowy wypłacany nauczycielowi na podstawie art. 54 ust. 3 Karty Nauczyciela jest wliczany do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

Polecamy w INFORRB

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy kandydat do pracy musi wyrazić zgodę na przetwarzanie jego danych osobowych

W jaki sposób określić datę końca umowy o pracę na zastępstwo

Czy można zaliczyć odbycie stażu z urzędu pracy do okresu zatrudnienia nauczyciela

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Poradnik Oświatowy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duża zmiana w budżetówce. 470 mln zł na trzynastki dla pracowników instytucji kultury

Związek Powiatów Polskich: Zmiany dotyczące dodatkowego wynagrodzenia rocznego w instytucjach kultury powinny nastąpić równocześnie ze zmianami w dochodach samorządów, aby na realizację każdego zadania zostały zapewnione adekwatne środki.

Dodatek za wieloletnią pracę: Jak obliczać staż pracowniczy?

Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku - w przypadku zatrudnienia w ramach dwóch równoległych stosunków pracy, staż pracowniczy niezbędny do ustalenia dodatku za wieloletnią pracę należy ustalać dla każdego stosunku pracy osobno.

Od 25 marca wnioski dla gospodyń o 8000 zł, 9000 zł i 10 000 zł

Od dziś można składać wnioski o dofinansowanie dla kół gospodyń wiejskich. Można otrzymać od 8000 zł do 10 000 zł. 

Wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych od 26 marca 2024 roku. Pytania i odpowiedzi

Z dniem 26 marca 2024 roku wejdą w życie przepisy ustawy o niektórych zawodach medycznych, która ureguluje i usystematyzuje wykonywanie aż 15 zawodów medycznych, które wcześniej nie podlegały regulacji ustawowej. Jest to duża zmiana, do której przedstawiciele zawodów medycznych objętych ustawą, powinni się odpowiednio przygotować. Poniżej wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych – w pytaniach i odpowiedziach.

REKLAMA

Wpis do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego - co trzeba wiedzieć?

Od 26 marca 2024 roku funkcjonować będzie Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Wpis do tego rejestru będzie obowiązkowy dla zawodów medycznych wymienionych w ustawie o niektórych zawodach medycznych, chociaż jeszcze przez rok będą mogli wykonywać zawód bez tego wpisu, pod warunkiem spełnienia pozostałych wymagań. 

Prawa i obowiązki osób uprawnionych do wykonywania zawodów medycznych

Od 26 marca 2024 roku osoby wykonujące zawody medyczne, objęte ustawą o niektórych zawodach medycznych, nabędą nowe uprawnienia, ale i obowiązki. Niedopełnienie obowiązków może grozić ponoszeniem odpowiedzialności zawodowej.

Trzynastki w budżetówce 2024 - kiedy są wypłacane?

Trzynastki w budżetówce - w 2024 roku termin wypłaty wypada w niedzielę. Kiedy pracownicy powinni otrzymać dodatkowe wynagrodzenie roczne? Spóźnienie z wypłaceniem trzynastki uprawnia do odsetek od pracodawcy.

Zmiany: stawki wynagrodzeń w urzędach. Podwyżki od 1 stycznia 2024 r. [Nowe tabele zaszeregowania]

Zmiany w rozporządzeniu w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

REKLAMA

Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

REKLAMA