reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Wynagrodzenia > Zasady wypłaty dodatków mieszkaniowego i wiejskiego

Zasady wypłaty dodatków mieszkaniowego i wiejskiego

Poziom dodatku wiejskiego określony jest procentowo w stosunku do wynagrodzenia zasadniczego, w związku z tym podwyżka tego składnika pensji powoduje wzrost otrzymywanego świadczenia.

Do nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego nie ma zastosowania reguła zawarta w art. 30 ust. 11 Karty Nauczyciela, zgodnie z którą podwyższenie wynagrodzeń nauczycieli następuje corocznie, z wyrównaniem od 1 stycznia każdego roku. Zmiana wysokości nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego może więc nastąpić w razie uchwalenia przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego (radę gminy, powiatu, sejmik województwa) zmiany regulaminu. Podwyżka tego świadczenia może też wynikać z nowelizacji rozporządzenia w sprawie nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego.

Polecamy serwis: Kadry i płace

Świadczenia te jako dodatki socjalne nie są przyjmowane do podstawy wymiaru wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy nauczycieli (§ 1 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli). Oznacza to, że nie wchodzą one do podstawy obliczenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego (tzw. trzynastki). Ponadto Karta Nauczyciela w art. 30 ust. 1 pkt 4 stanowi, że dodatki te nie są też składnikami wynagrodzenia nauczycieli.

W praktyce wielokrotnie powstawał problem, czy dodatek mieszkaniowy podlega wliczeniu do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Orzecznictwo w tej kwestii nie było jednolite (wyroki SN z 11 lipca 2002 r., sygn. akt II UKN 429/01, i z 6 lipca 2005 r., sygn. akt III UK 50/05). Kwestia ta została przesądzona w uchwale składu siedmiu sędziów SN z 26 kwietnia 2006 r. (sygn. akt III UZP 1/06), w której sąd stwierdził, że dodatek mieszkaniowy wypłacany nauczycielowi na podstawie art. 54 ust. 3 Karty Nauczyciela jest wliczany do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

Polecamy w INFORRB

Kiedy kandydat do pracy musi wyrazić zgodę na przetwarzanie jego danych osobowych

W jaki sposób określić datę końca umowy o pracę na zastępstwo

Czy można zaliczyć odbycie stażu z urzędu pracy do okresu zatrudnienia nauczyciela

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Radek Rafał Wasilewski

doktor nauk prawnych, radca prawny prowadzący w Szczecinie kancelarię prawną Kancelaria Radcy Prawnego dr Radek Rafał Wasilewski (www.radcawasilewski.pl)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama