Kiedy przysługuje dodatkowy urlop macierzyński
REKLAMA
REKLAMA
Kobieta, która urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia ma prawo do zasiłku macierzyńskiego w okresie odpowiadającego okresowi urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego.
REKLAMA
Podstawowy urlop macierzyński zostanie udzielony pracownicy tylko do dnia trwania umowy.
Należy zaznaczyć, że zasiłek macierzyński przysługuje także pracownicy zatrudnionej na podstawie umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, z którą umowa o pracę została przedłużona do dnia porodu. W takim bowiem przypadku urodzenie dziecka ma miejsce w okresie ubezpieczenia i po rozwiązaniu umowy pracownica nie ma prawa do urlopu rodzicielskiego lecz do zasiłku w okresie odpowiadającym okresowi wszystkich urlopów.
Zobacz również: Ciąża nauczycielki podczas umowy na zastępstwo
Umowa terminowa o pracę na czas określony, na czas wykonania określonej pracy, na okres próbny przekraczający 1 miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie 3. miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Dzień porodu jest więc ostatnim dniem zatrudnienia pracownicy, a taka umowa o pracę w tym dniu rozwiązuje się .W przypadku przedłużenia umowy terminowej do dnia porodu pracodawca nie musi zawierać z pracownicą kolejnej umowy o pracę ani sporządzać aneksu do umowy przedłużającego czas jej trwania. Dotychczasowa umowa obowiązuje nadal bez konieczności potwierdzania tego na piśmie.
Podstawa prawna:
Art. 177 ustawy Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502)
Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Polecamy serwis: Kadry i płace
REKLAMA
REKLAMA