reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Jakie są zasady ustalania przychodu w PIT

Jakie są zasady ustalania przychodu w PIT

Bardzo proszę o interpretację na temat konkursu dla dzieci pracowników spółki. Czy wartość nagród rzeczowych, które otrzymały dzieci pracowników spółki biorących udział w konkursie jest przychodem dla pracownika . Czy możemy skorzystać ze zwolnienia zgodnie z art. 21 ust 1 pkt.68. Chodzi nam bardziej o to by nie opodatkowywać pracownika i czy to byłoby zgodne z prawem?

W związku z okolicznościami konkursu w pierwszej kolejności na podstawie wskazanych niżej przepisów ustawy uPDOF oraz ustawy uPAP powiedzieć należy, że interesujących nas upominków za udział w konkursie oraz nagród dla laureatów nie można uznać za wynagrodzenie z tytułu przeniesienia praw autorskich do utworów plastycznych, które zawsze przysługuje wyłącznie twórcy, choćby i była nim osoba niepełnoletnia. Z tego też względu uznać należy, że wartość upominków oraz nagród, które otrzymają niepełnoletnie dzieci pracowników spółki, wlicza się do przychodów rodzica.

Zobacz również: Pracownik zapłaci podatek od dodatkowej odprawy pieniężnej

Przychód ten pochodzi z innych źródeł. Z tego też względu należy go w zakresie skutków w podatku dochodowym rozważać w sposób właściwy dla zdarzenia, w wyniku którego doszło do jego powstanie. Stąd też powiedzieć należy, że skoro przychód powstał w wyniku otrzymania nagrody, tym samym podlega on zwolnieniu z podatku dochodowego przewidzianemu dla wygranych w konkursach z dziedziny sztuki, jeżeli ich wartość nie będzie przekraczała 760 zł (po przekroczeniu opodatkowaniu podlegała będzie nadwyżka). Uzupełniając dodać muszę, że ten sam charakter podatkowoprawny (co nagrody) maja również upominki przyznane uczestnikom konkursu, którzy nie zostali laureatami. Ponadto dodać muszę, że dla wspomnianego zwolnienia z podatku bez prawnego znaczenia pozostaje to, że konkurs został ogłoszony w gazecie zakładowej.

Podstawa prawna:

Art. 7 ust. 1; art. 10 ust. 1 pkt 7, pkt 9; art. 18; art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) - ustawa uPDOF,

Art. 1 ust. 1 - 2; art. 8 ust. 1; art. 17; art. 41ust 1 pkt 1; art. 43 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90 poz. 631 ze zm.) - uPAP.

Marian Szałucki, doradca podatkowy, prowadzi kancelarię w Toruniu

Polecamy serwis: Podatki

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Niemczycki

Prawnik, adwokat kościelny, ekspert w dziedzinie procesów o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama