REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są zasady ustalania przychodu w PIT

Przychód z PIT/ Fot. Fotolia
Przychód z PIT/ Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Bardzo proszę o interpretację na temat konkursu dla dzieci pracowników spółki. Czy wartość nagród rzeczowych, które otrzymały dzieci pracowników spółki biorących udział w konkursie jest przychodem dla pracownika . Czy możemy skorzystać ze zwolnienia zgodnie z art. 21 ust 1 pkt.68. Chodzi nam bardziej o to by nie opodatkowywać pracownika i czy to byłoby zgodne z prawem?

W związku z okolicznościami konkursu w pierwszej kolejności na podstawie wskazanych niżej przepisów ustawy uPDOF oraz ustawy uPAP powiedzieć należy, że interesujących nas upominków za udział w konkursie oraz nagród dla laureatów nie można uznać za wynagrodzenie z tytułu przeniesienia praw autorskich do utworów plastycznych, które zawsze przysługuje wyłącznie twórcy, choćby i była nim osoba niepełnoletnia. Z tego też względu uznać należy, że wartość upominków oraz nagród, które otrzymają niepełnoletnie dzieci pracowników spółki, wlicza się do przychodów rodzica.

REKLAMA

Zobacz również: Pracownik zapłaci podatek od dodatkowej odprawy pieniężnej

Przychód ten pochodzi z innych źródeł. Z tego też względu należy go w zakresie skutków w podatku dochodowym rozważać w sposób właściwy dla zdarzenia, w wyniku którego doszło do jego powstanie. Stąd też powiedzieć należy, że skoro przychód powstał w wyniku otrzymania nagrody, tym samym podlega on zwolnieniu z podatku dochodowego przewidzianemu dla wygranych w konkursach z dziedziny sztuki, jeżeli ich wartość nie będzie przekraczała 760 zł (po przekroczeniu opodatkowaniu podlegała będzie nadwyżka). Uzupełniając dodać muszę, że ten sam charakter podatkowoprawny (co nagrody) maja również upominki przyznane uczestnikom konkursu, którzy nie zostali laureatami. Ponadto dodać muszę, że dla wspomnianego zwolnienia z podatku bez prawnego znaczenia pozostaje to, że konkurs został ogłoszony w gazecie zakładowej.

Podstawa prawna:

Art. 7 ust. 1; art. 10 ust. 1 pkt 7, pkt 9; art. 18; art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) - ustawa uPDOF,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Art. 1 ust. 1 - 2; art. 8 ust. 1; art. 17; art. 41ust 1 pkt 1; art. 43 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90 poz. 631 ze zm.) - uPAP.

Marian Szałucki, doradca podatkowy, prowadzi kancelarię w Toruniu

Polecamy serwis: Podatki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA