| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Czy w księgach rachunkowych jednostki muszą być ujęte zobowiązania o spornej wysokości

Czy w księgach rachunkowych jednostki muszą być ujęte zobowiązania o spornej wysokości

Kontrahent jednostki wystawił faktury za wykonanie robót budowlanych, doliczając kary umowne za nieterminowy odbiór prac. Jednostka nie zgadza się z ich naliczeniem, ponieważ odbiór był opóźniony nie tylko z winy jednostki, ale też kontrahenta. Kontrahent wystąpił o ustalenie wysokości swoich należności do sądu. Czy do rozstrzygnięcia sprawy przez sąd zobowiązania te powinny być ujmowane w księgach rachunkowych jednostki? Jeśli tak, to w jakiej wysokości i na jakim koncie?

Tak, zobowiązania sporne podlegają ujęciu w księgach rachunkowych jednostki. W przypadku opisanym w pytaniu należność główna za wykonanie robót budowlanych, wynikająca z faktury, która nie jest przedmiotem sporu ani co do jej istnienia, ani wysokości, powinna być ujęta na koncie 201 "Rozrachunki z odbiorcami i dostawcami" i uiszczona w terminie określonym w umowie łączącej strony. Natomiast należność, co do której strony pozostają w sporze w kwestii jej wysokości (jednostka zgadza się z samym faktem naliczenia kar umownych za opóźniony odbiór, jednak nie z ich wysokością, która według niej powinna być obniżona o kary za dni zwłoki, za które odpowiada kontrahent), powinna być zaewidencjonowana od chwili wniesienia przez kontrahenta powództwa do sądu na koncie 240 "Pozostałe rozrachunki", analitycznie "Zobowiązania sporne", w kwocie takiej, jaką naliczył kontrahent.

Podstawa prawna:

Art. 35b ustawy o rachunkowości (Dz.U. z 2016 r. poz. 1047)

§ 14 rozporządzenia w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2013 r. poz. 289)

Oprac. Izabela Motowilczuk

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR LEX Sektor Publiczny

Zdjęcia

Księgowość budżetowa, ewidencja/ Fot. Fotolia
Księgowość budżetowa, ewidencja/ Fot. Fotolia

Praktyczny leksykon VAT 2018 Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

decyzje-IT.pl

decyzje-IT.pl to specjalistyczny, internetowy serwis branży IT, stanowiący centrum wiedzy na temat rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorstw i organizacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »