Obowiązek amortyzacji nieużywanych środków trwałych
REKLAMA
REKLAMA
Odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych od środka trwałego dokonuje się w drodze: systematycznego, planowego rozłożenia jego wartości początkowej na ustalony okres amortyzacji – art. 32 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (dalej: uor).
REKLAMA
Polecamy produkt: Zasady sporządzania i kontroli dowodów księgowych w jednostkach sektora finansów publicznych (książka)
Rozpoczęcie amortyzacji następuje nie wcześniej niż po przyjęciu środka trwałego do używania, a jej zakończenie – nie później niż z chwilą zrównania wartości odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych z wartością początkową środka trwałego lub przeznaczenia go do likwidacji, sprzedaży lub stwierdzenia jego niedoboru.
Jeżeli jednostka nie wykorzystuje środka trwałego w swojej działalności i nie ma miejsca utrata jego wartości na skutek używania, jego amortyzację można zakończyć z chwilą:
● zrównania wartości odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych z wartością początkową środka trwałego,
● przeznaczenia go do likwidacji, sprzedaży, stwierdzenia jego niedoboru.
ZAPAMIĘTAJ!
Trwałe zaprzestanie wykorzystywania środka trwałego przez jednostkę środków trwałych oznacza, że należy środek trwały przeznaczyć do likwidacji, i od tego momentu należy zaprzestać naliczania amortyzacji.
Po podjęciu decyzji o postawieniu środka trwałego w stan likwidacji ewidencja księgowa powinna przebiegać według schematu.
Schemat. Ewidencja księgowa postawienia środka trwałego w stan likwidacji
BARTOSZ SPYCHALSKI
główny księgowy w państwowej jednostce budżetowej, posiada licencję Ministra Finansów do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych
PODSTAWY PRAWNE
● art. 32 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 330; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 1893)
● załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 289; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 1954)
Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa
REKLAMA
REKLAMA