reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Ewidencja > Obowiązek amortyzacji nieużywanych środków trwałych

Obowiązek amortyzacji nieużywanych środków trwałych

Jednostka budżetowa posiada w swojej ewidencji środki trwałe, których nie używa. Są to: studnia głębinowa, stacja uzdatniania wody oraz kocioł c.o. Środki te są jeszcze niezamortyzowane. Likwidacja tych środków trwałych wiąże się z uzyskaniem odpowiednich pozwoleń, a także z poniesieniem pewnych nakładów finansowych. Jeżeli te środki trwałe są nieużywane, to czy należy je nadal amortyzować?

Odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych od środka trwałego dokonuje się w drodze: systematycznego, planowego rozłożenia jego wartości początkowej na ustalony okres amortyzacji – art. 32 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (dalej: uor).

Polecamy produkt: Zasady sporządzania i kontroli dowodów księgowych w jednostkach sektora finansów publicznych (książka)

Rozpoczęcie amortyzacji następuje nie wcześniej niż po przyjęciu środka trwałego do używania, a jej zakończenie – nie później niż z chwilą zrównania wartości odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych z wartością początkową środka trwałego lub przeznaczenia go do likwidacji, sprzedaży lub stwierdzenia jego niedoboru.

Jeżeli jednostka nie wykorzystuje środka trwałego w swojej działalności i nie ma miejsca utrata jego wartości na skutek używania, jego amortyzację można zakończyć z chwilą:

● zrównania wartości odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych z wartością początkową środka trwałego,

● przeznaczenia go do likwidacji, sprzedaży, stwierdzenia jego niedoboru.

ZAPAMIĘTAJ!

Trwałe zaprzestanie wykorzystywania środka trwałego przez jednostkę środków trwałych oznacza, że należy środek trwały przeznaczyć do likwidacji, i od tego momentu należy zaprzestać naliczania amortyzacji.

Po podjęciu decyzji o postawieniu środka trwałego w stan likwidacji ewidencja księgowa powinna przebiegać według schematu.

Schemat. Ewidencja księgowa postawienia środka trwałego w stan likwidacji

BARTOSZ SPYCHALSKI

główny księgowy w państwowej jednostce budżetowej, posiada licencję Ministra Finansów do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych

PODSTAWY PRAWNE

● art. 32 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 330; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 1893)

● załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 289; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 1954)

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Gniezdzia

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama