REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana miejsca zatrudnienia w okresie trwania stażu

Nauczyciel, awans zawodowy/ Fot. Fotolia
Nauczyciel, awans zawodowy/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nauczycielowi kontraktowemu i nauczycielowi mianowanemu, którzy w trakcie stażu zmienili miejsce zatrudnienia (chodzi o zmianę pracodawcy) pod warunkiem, że podjęli zatrudnienie nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania poprzedniego stosunku pracy, do okresu stażu u nowego pracodawcy zalicza się okres stażu odbytego w szkole, w której byli poprzednio zatrudnieni.

Zmiana zatrudnienia a kontynuacja stażu na awans zawodowy

Zgodnie z art. 9f ust.2 KN nauczycielowi kontraktowemu i nauczycielowi mianowanemu, którzy w okresie trwania stażu zmienili miejsce zatrudnienia, do stażu, o którym mowa w art. 9c ust. 1 pkt 2 KN, zalicza się okres dotychczas odbytego stażu, jeżeli podjęli zatrudnienie w szkole nie później niż 3 miesiące po ustaniu poprzedniego stosunku pracy i za okres dotychczas odbytego stażu otrzymali pozytywną ocenę dorobku zawodowego.

REKLAMA


Do powyższego artykułu odwołuje się jeszcze art. 9f ust.3 KN, który mówi, że ocenę, o której mowa w art. 9f ust. 2 KN, uwzględnia się przy dokonywaniu oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres całego stażu. Art. 9c ust. 1 pkt 2 KN określa ile czasu trwa staż na stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego i nauczyciela dyplomowanego, czyli 2 lata i 9 miesięcy.

Polecamy serwis: Kadry i płace

REKLAMA

Na podstawie powyższych uregulowań należy stwierdzić, że nauczycielowi kontraktowemu i nauczycielowi mianowanemu, którzy w trakcie stażu zmienili miejsce zatrudnienia (chodzi o zmianę pracodawcy) pod warunkiem, że podjęli zatrudnienie nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania poprzedniego stosunku pracy, do okresu stażu u nowego pracodawcy zalicza się okres stażu odbytego w szkole, w której byli poprzednio zatrudnieni.

Jednak należy zadbać o to, aby dyrektor (poprzedni pracodawca) wystawił pozytywną ocenę dorobku zawodowego za okres dotychczas odbytego stażu. Dlatego zgodnie z art. 9c ust. 3 KN należy złożyć dyrektorowi sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego za okres dotychczas odbytego stażu. Zgodnie z art. 9c ust. 6 KN dyrektor ustali w terminie nie dłuższym niż 21 dni od dnia złożenia sprawozdania, ocenę dorobku zawodowego nauczyciela za ten okres. W nowym miejscu pracy należy pamiętać, aby dokonać zamiany w zatwierdzonym wcześniej planie rozwoju zawodowego uwzględniając w nim działania, jakie planuje podejmować się w nowym miejscu pracy. Taką zmianę w planie rozwoju zawodowego, dokonuje się w oparciu o zgodę nowego dyrektora.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podobnie jak u wcześniejszego pracodawcy w nowym miejscu pracy nauczyciel kontraktowy i mianowany musi zostać zatrudniony w wymiarze co najmniej ½ obowiązkowego wymiaru prowadzonych zajęć (art.3 pkt 3 KN). Zmiana polegająca na prowadzeniu u nowego pracodawcy innych zajęć nie może spowodować przerwania stażu pod warunkiem, że do prowadzenia tych zajęć nauczyciel będzie posiadał pełne kwalifikacje.

Nie zaszkodzi poinformować na piśmie nowego dyrektora, że będzie kontynuowało się staż w nowym miejscu pracy.

Polecamy w INFORRB

Czy z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie urlopu wypoczynkowego przysługuje zasiłek

Czy w świadectwie pracy powinny się znaleźć informacje o nieusprawiedliwionych nieobecnościach pracownika

Kiedy rodzic małoletniego dziecka może zostać zatrudniony w równoważnym czasie pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

REKLAMA

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

REKLAMA

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

REKLAMA