REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Plan szkoleń pracowników samorządowej jednostki organizacyjnej

Szkolenie/ Fot. Fotolia
Szkolenie/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy samorządowa jednostka organizacyjna ma obowiązek wprowadzenia planu szkoleń pracowników?

Wprowadzenie planu szkoleń jest fakultatywne. Plan szkoleń w jednostce można wprowadzić zarządzeniem dyrektora. Będzie on integralną częścią tego zarządzenia.

REKLAMA

REKLAMA

Celem szkoleń jest podnoszenie umiejętności, poziomu wiedzy oraz kwalifikacji zatrudnionych pracowników. Plan szkoleń oraz jego realizacja bezpośrednio wpływają na system zarządzania kapitałem ludzkim. Znajduje swoje odzwierciedlenie w planie finansowym jednostki, determinując skuteczne i efektywne realizowanie zadań publicznych.

Do obowiązków pracownika samorządowego należy w szczególności stałe podnoszenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Wynika to z art. 24 ust. 2 pkt 7 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (dalej: ustawa o pracownikach samorządowych). Pracownicy samorządowi uczestniczą w różnych formach podnoszenia wiedzy i kwalifikacji zawodowych. W planach finansowych jednostek organizacyjnych sektora finansów publicznych przewiduje się środki finansowe na podnoszenie wiedzy i kwalifikacji zawodowych (art. 29 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych). Dodatkowo art. 211 pkt 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy informuje, że pracownik jest obowiązany znać przepisy i zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, brać udział w szkoleniu i instruktażu z tego zakresu oraz poddawać się wymaganym egzaminom sprawdzającym.

Personel może być:

● poddawany różnym działaniom z zakresu szkoleń i rozwoju,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● odpowiednio motywowany,

● przesuwany na inne stanowiska w strukturze organizacyjnej.

Pracodawca, w celu podwyższenia kwalifikacji pracownika, może go kierować na szkolenia:

● zewnętrzne (konferencje, warsztaty, kursy, szkolenia),

● wewnętrzne (szkolenia kaskadowe prowadzone przez pracowników, którzy brali udział w szkoleniach zewnętrznych).

Realizacja szkolenia zewnętrznego odbywa się na pisemny wniosek bezpośredniego przełożonego danego pracownika. Wniosek musi być uzasadniony. Szkolenie powinno zawierać się w zakresie obowiązków oraz wykonywanych zadań pracownika. Jeżeli jednostka prowadzi plan szkoleń, szkolenie powinno być ujęte w tym planie szkoleń, który sporządza się na początku każdego roku kalendarzowego.

Wniosek o skierowanie danego pracownika na szkolenie zewnętrzne podpisuje dyrektor jednostki, a następnie pracownik działu kadr dokonuje zgłoszenia pracownika w firmie realizującej usługę szkoleniową. Po zakończeniu szkolenia pracownik jest obowiązany przedłożyć w sekretariacie jednostki kserokopie materiałów, które otrzymał w dniu szkolenia od firmy świadczącej usługę szkoleniową. Pracownik, który przeszedł szkolenie zewnętrzne, jest zobligowany do przeprowadzenia w jednostce, w której jest zatrudniony, szkolenia kaskadowego dla pracowników, którym informacje uzyskane na szkoleniu pozwolą lepiej wykonywać bieżące zadania.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Plan szkoleń pracowników samorządowej jednostki organizacyjnej

W artykule zaprezentowano przykładowy plan szkoleń dla kierowników komórek organizacyjnych jednostki.

Polecamy serwis: Kadry i płace

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA