REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Plan szkoleń pracowników samorządowej jednostki organizacyjnej

Szkolenie/ Fot. Fotolia
Szkolenie/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy samorządowa jednostka organizacyjna ma obowiązek wprowadzenia planu szkoleń pracowników?

Wprowadzenie planu szkoleń jest fakultatywne. Plan szkoleń w jednostce można wprowadzić zarządzeniem dyrektora. Będzie on integralną częścią tego zarządzenia.

REKLAMA

REKLAMA

Celem szkoleń jest podnoszenie umiejętności, poziomu wiedzy oraz kwalifikacji zatrudnionych pracowników. Plan szkoleń oraz jego realizacja bezpośrednio wpływają na system zarządzania kapitałem ludzkim. Znajduje swoje odzwierciedlenie w planie finansowym jednostki, determinując skuteczne i efektywne realizowanie zadań publicznych.

Do obowiązków pracownika samorządowego należy w szczególności stałe podnoszenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Wynika to z art. 24 ust. 2 pkt 7 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (dalej: ustawa o pracownikach samorządowych). Pracownicy samorządowi uczestniczą w różnych formach podnoszenia wiedzy i kwalifikacji zawodowych. W planach finansowych jednostek organizacyjnych sektora finansów publicznych przewiduje się środki finansowe na podnoszenie wiedzy i kwalifikacji zawodowych (art. 29 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych). Dodatkowo art. 211 pkt 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy informuje, że pracownik jest obowiązany znać przepisy i zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, brać udział w szkoleniu i instruktażu z tego zakresu oraz poddawać się wymaganym egzaminom sprawdzającym.

Personel może być:

● poddawany różnym działaniom z zakresu szkoleń i rozwoju,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● odpowiednio motywowany,

● przesuwany na inne stanowiska w strukturze organizacyjnej.

Pracodawca, w celu podwyższenia kwalifikacji pracownika, może go kierować na szkolenia:

● zewnętrzne (konferencje, warsztaty, kursy, szkolenia),

● wewnętrzne (szkolenia kaskadowe prowadzone przez pracowników, którzy brali udział w szkoleniach zewnętrznych).

Realizacja szkolenia zewnętrznego odbywa się na pisemny wniosek bezpośredniego przełożonego danego pracownika. Wniosek musi być uzasadniony. Szkolenie powinno zawierać się w zakresie obowiązków oraz wykonywanych zadań pracownika. Jeżeli jednostka prowadzi plan szkoleń, szkolenie powinno być ujęte w tym planie szkoleń, który sporządza się na początku każdego roku kalendarzowego.

Wniosek o skierowanie danego pracownika na szkolenie zewnętrzne podpisuje dyrektor jednostki, a następnie pracownik działu kadr dokonuje zgłoszenia pracownika w firmie realizującej usługę szkoleniową. Po zakończeniu szkolenia pracownik jest obowiązany przedłożyć w sekretariacie jednostki kserokopie materiałów, które otrzymał w dniu szkolenia od firmy świadczącej usługę szkoleniową. Pracownik, który przeszedł szkolenie zewnętrzne, jest zobligowany do przeprowadzenia w jednostce, w której jest zatrudniony, szkolenia kaskadowego dla pracowników, którym informacje uzyskane na szkoleniu pozwolą lepiej wykonywać bieżące zadania.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Plan szkoleń pracowników samorządowej jednostki organizacyjnej

W artykule zaprezentowano przykładowy plan szkoleń dla kierowników komórek organizacyjnych jednostki.

Polecamy serwis: Kadry i płace

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Sektor Publiczny
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  REKLAMA

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

  Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

  Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

  Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

  Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

  Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

  REKLAMA

  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

  REKLAMA