REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć podróż służbową pracowników kierowanych na szkolenie?

Magdalena Szochner-Siemińska

REKLAMA

Pracownicy jednostek odbywają szkolenia podnoszące ich kwalifikacje zawodowe, które odbywają się w innych miejscowościach. Według jakiej regulacji prawnej należy rozliczać pracowników? Czy należy zwrócić pracownikowi koszty przejazdu oraz wypłacić diety za podróż na szkolenie?

Odpowiedź

Wyjazd na szkolenie jest pozaszkolną formą kształcenia pracownika i nie należy go utożsamiać z wyjazdem spowodowanym podróżą służbową. Jeżeli jednak pracodawca nie podpisał z pracownikiem żadnej umowy dotyczącej podnoszenia kwalifikacji, w której uregulowałby zasady wzajemnego rozliczenia – istnieje możliwość subsydiarnego stosowania przepisów dotyczących podróży służbowych, których zasady rozliczania zostały określone w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.

REKLAMA

Uzasadnienie

Uczestnictwo w szkoleniu na podstawie skierowania pracodawcy nie jest podróżą służbową. Inne są bowiem definicje obu pojęć, cele, a także podstawy prawne. Wyjazd w celu podróży służbowej i wyjazd w celu odbycia szkolenia poza miejscem zamieszkania powinny być zatem rozliczane na podstawie odrębnych przepisów. Pracodawca wysyła pracownika w podróż służbową w celu realizacji konkretnego zadania – dokładnie opisanego przez pracodawcę. Pracownik nie może odmówić udziału w podróży służbowej, ponieważ jest ona traktowana jako polecenie służbowe. Szkolenie jest natomiast jedną z pozaszkolnych form podnoszenia kwalifikacji zawodowych. W przypadku uczestniczenia w szkoleniu poza miejscem zamieszkania pracownikom przysługuje zwrot kosztów uczestnictwa – tj. przejazdu, noclegu – ale tylko wówczas, gdy zostali oni przez pracodawcę skierowani na szkolenie i gdy w umowie zawartej z pracownikiem nie postanowiono inaczej.

Zobacz również: W jazdach lokalnych: albo ryczałt albo "kilometrówka"

REKLAMA

Możliwa jest też inna forma: jeśli pracodawca nie podpisuje umowy i nie uzależnia wydania pracownikowi skierowania w celu kształcenia, dokształcania lub doskonalenia w formach pozaszkolnych od zobowiązania się pracownika do przepracowania określonego czasu w zakładzie pracy po ukończeniu nauki (a w razie niedotrzymania zobowiązania – do zwrotu części lub całości kosztów poniesionych na ten cel przez zakład pracy), wysokość zwracanych kosztów jest ustalana między stronami. Przepisy nie wykluczają sytuacji, gdy wysokość zwrotu może zostać określona analogicznie do zwrotu kosztów podróży służbowej, jednak pierwszeństwo w zakresie rozliczania wyjazdów na szkolenie mają przepisy o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 13 października 1999 r. (sygn. akt I PKN 292/99), przepisy dotyczące rozliczania podróży służbowych mogą być w takich przypadkach stosowane jedynie posiłkowo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy tu zaznaczyć, że rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych zostało uchylone w związku z art. 1 pkt 30 ustawy z 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw i zastąpione przez rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 11 stycznia 2012 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych.

Podstawy prawne

● Ustawa z 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 205, poz. 1206; ost. zm. Dz.U. z 2012 r. poz. 979)

● Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 11 stycznia 2012 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz.U. z 2012 r. poz. 186; ost. zm. Dz.U. z 2012 r. poz. 1152)

● Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz.U. nr 236, poz. 1990; ost. zm. Dz.U. z 2006 r. nr 227, poz. 1661)

Zobacz: Koszty faktycznie poniesione na dojazdy do pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

  Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

  Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

  Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

  Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

  Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

  Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

  W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

  REKLAMA

  Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

  W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  REKLAMA

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  REKLAMA