REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczenie krajowych podróży służbowych w 2015 roku

Marta Golan
Samochód, kalkulator/ Fotolia
Samochód, kalkulator/ Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca wysyłając pracownika w podróż służbową ma obowiązek pokryć z tego tytułu m.in. diety oraz koszty podróży, noclegu i innych wydatków. W jakiej wysokości dietę otrzyma pracownik w 2015 roku?

Pracodawca wysyłając pracownika w podróż służbową ma obowiązek pokryć z tego tytułu m.in. diety oraz koszty podróży, noclegu i innych wydatków.

REKLAMA

Czym jest podróż służbowa?

 Podróż służbowa charakteryzuje się tym, że jest odbywana:

  • poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy,
  • na polecenie pracodawcy,
  • w celu wykonania określonego przez pracodawcę zadania.

Najbardziej aktualna na rynku książka dotycząca klasyfikacji budżetowej

Wszystkie te cechy muszą zostać spełnione łącznie. Nie ulega wątpliwości, że obowiązek odbycia podróży służbowej wynika z polecenia pracodawcy i nie jest on uzależniony od zgody pracownika. Pracownik na podstawie art. 100 kodeksu pracy jest zobowiązany przyporządkować się temu poleceniu oraz innym poleceniom, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę. Ponadto pracodawca określa środek transportu właściwy do odbycia podróży krajowej oraz jego rodzaj i klasę. Pracownikowi, który w czasie delegacji krajowej poniósł koszty podróży, a także inne niezbędne wydatki związane z tą podróżą np. opłaty za bagaż, przejazd autostradą, miejsca parkingowe zwraca się w udokumentowanej wysokości. Jeżeli nie jest możliwe przedstawienie dokumentów np. rachunków, faktur, biletów pracownik powinien złożyć pisemne oświadczenie o dokonanych wydatkach i przyczynach jego udokumentowania.

Wysokość oraz warunki zwrotu kosztów delegacji krajowej pracownika państwowej lub samorządowej jednostki sfery budżetowej określa rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z dnia 29 stycznia 2013 roku. Pracodawcy spoza sfery budżetowej mogą samodzielnie ustalać diety za dobę podróży służbowej na obszarze kraju np. poprzez układ zbiorowy pracy, regulamin wynagradzania lub umów o pracę, jednakże nie mogą być one ustalone w wysokości niższej niż dieta z tytułu podróży służbowej dla pracowników sfery budżetowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Zarządzenie w sprawie krajowych podróży służbowych

Dieta w czasie podróży krajowej

Należność z tytułu diet oblicza się za czas od rozpoczęcia podróży krajowej do powrotu po wykonaniu zadania służbowego w następujący sposób:

1) jeżeli podróż trwa nie dłużej niż dobę i wynosi:

a) mniej niż 8 godzin – dieta nie przysługuje,

b) od 8 do 12 godzin – przysługuje 50% diety,

c) ponad 12 godzin – przysługuje dieta w pełnej wysokości;

2) jeżeli podróż trwa dłużej niż dobę, za każdą dobę przysługuje dieta w pełnej wysokości, a za niepełną, ale rozpoczętą dobę:

a) do 8 godzin – przysługuje 50% diety,

b) ponad 8 godzin – przysługuje dieta w pełnej wysokości.

Podkreślić należy, że dieta nie przysługuje pracownikowi : za czas delegowania do miejscowości pobytu stałego lub czasowego, jeżeli zapewniono mu bezpłatne całodzienne wyżywienie, przebywa w podróży służbowej co najmniej 10 dni i w dniu wolnym od pracy wraca do swojego stałego lub czasowego miejsca pobytu.

Zobacz wideoszkolenie: Rozliczanie świadczeń pozapłacowych

Zwrot kosztów noclegu

Podróż służbowa często może trwać dłużej niż jeden dzień. Wówczas jeżeli pracownik nie ma zapewnionych bezpłatnych noclegów, ma prawo do zwrotu kosztów za hotel lub nocleg w innym obiekcie świadczącym usługi hotelarskie. Aby zwrot mógł nastąpić, niezbędne jest jego udokumentowanie, a więc okazanie rachunków, faktur. W sytuacji, gdy pracownikowi nie zapewniono bezpłatnego noclegu lub gdy nie przedstawił rachunku, wówczas przysługuje mu ryczałt za każdy nocleg w wysokości 150 % diety, z wyjątkiem jeżeli nocleg trwa co najmniej 6 godzin pomiędzy godzinami 21 i 7. Zwrot kosztów noclegu lub ryczałt za nocleg nie przysługuje za czas przejazdu, a także jeżeli pracodawca uzna, że pracownik ma możliwość codziennego powrotu do miejscowości stałego lub czasowego pobytu.

Ważne jest aby pracownik dokonał rozliczenia kosztów podróży nie później niż w terminie 14 dni od dnia zakończenia delegacji.

Warto podkreślić, że niewypłacenie należności przysługujących pracownikowi z tytułu po­dróży służbowej może - stosownie do okoliczności - uzasadniać rozwiązanie przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 § 11 k.p. Potwierdził to wyrok Sądu Najwyższego z dnia 8 lipca 2009 r., sygn. I BP 5/09.

Podstawa prawna:

Kodeks pracy – Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r.;
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 roku w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.

Polecamy serwis: Kadry i płace

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

REKLAMA

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

REKLAMA

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r.

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r. Jaka będzie podstawa określająca wysokość odpisu podstawowego na fundusz socjalny w 2025 r.? Kto ma obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czym jest odpis podstawowy?

REKLAMA