REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczenie krajowych podróży służbowych w 2015 roku

Marta Golan
Samochód, kalkulator/ Fotolia
Samochód, kalkulator/ Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca wysyłając pracownika w podróż służbową ma obowiązek pokryć z tego tytułu m.in. diety oraz koszty podróży, noclegu i innych wydatków. W jakiej wysokości dietę otrzyma pracownik w 2015 roku?

Pracodawca wysyłając pracownika w podróż służbową ma obowiązek pokryć z tego tytułu m.in. diety oraz koszty podróży, noclegu i innych wydatków.

REKLAMA

Czym jest podróż służbowa?

 Podróż służbowa charakteryzuje się tym, że jest odbywana:

  • poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy,
  • na polecenie pracodawcy,
  • w celu wykonania określonego przez pracodawcę zadania.

Najbardziej aktualna na rynku książka dotycząca klasyfikacji budżetowej

Wszystkie te cechy muszą zostać spełnione łącznie. Nie ulega wątpliwości, że obowiązek odbycia podróży służbowej wynika z polecenia pracodawcy i nie jest on uzależniony od zgody pracownika. Pracownik na podstawie art. 100 kodeksu pracy jest zobowiązany przyporządkować się temu poleceniu oraz innym poleceniom, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę. Ponadto pracodawca określa środek transportu właściwy do odbycia podróży krajowej oraz jego rodzaj i klasę. Pracownikowi, który w czasie delegacji krajowej poniósł koszty podróży, a także inne niezbędne wydatki związane z tą podróżą np. opłaty za bagaż, przejazd autostradą, miejsca parkingowe zwraca się w udokumentowanej wysokości. Jeżeli nie jest możliwe przedstawienie dokumentów np. rachunków, faktur, biletów pracownik powinien złożyć pisemne oświadczenie o dokonanych wydatkach i przyczynach jego udokumentowania.

Wysokość oraz warunki zwrotu kosztów delegacji krajowej pracownika państwowej lub samorządowej jednostki sfery budżetowej określa rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z dnia 29 stycznia 2013 roku. Pracodawcy spoza sfery budżetowej mogą samodzielnie ustalać diety za dobę podróży służbowej na obszarze kraju np. poprzez układ zbiorowy pracy, regulamin wynagradzania lub umów o pracę, jednakże nie mogą być one ustalone w wysokości niższej niż dieta z tytułu podróży służbowej dla pracowników sfery budżetowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Zarządzenie w sprawie krajowych podróży służbowych

Dieta w czasie podróży krajowej

Należność z tytułu diet oblicza się za czas od rozpoczęcia podróży krajowej do powrotu po wykonaniu zadania służbowego w następujący sposób:

1) jeżeli podróż trwa nie dłużej niż dobę i wynosi:

a) mniej niż 8 godzin – dieta nie przysługuje,

b) od 8 do 12 godzin – przysługuje 50% diety,

c) ponad 12 godzin – przysługuje dieta w pełnej wysokości;

2) jeżeli podróż trwa dłużej niż dobę, za każdą dobę przysługuje dieta w pełnej wysokości, a za niepełną, ale rozpoczętą dobę:

a) do 8 godzin – przysługuje 50% diety,

b) ponad 8 godzin – przysługuje dieta w pełnej wysokości.

Podkreślić należy, że dieta nie przysługuje pracownikowi : za czas delegowania do miejscowości pobytu stałego lub czasowego, jeżeli zapewniono mu bezpłatne całodzienne wyżywienie, przebywa w podróży służbowej co najmniej 10 dni i w dniu wolnym od pracy wraca do swojego stałego lub czasowego miejsca pobytu.

Zobacz wideoszkolenie: Rozliczanie świadczeń pozapłacowych

Zwrot kosztów noclegu

Podróż służbowa często może trwać dłużej niż jeden dzień. Wówczas jeżeli pracownik nie ma zapewnionych bezpłatnych noclegów, ma prawo do zwrotu kosztów za hotel lub nocleg w innym obiekcie świadczącym usługi hotelarskie. Aby zwrot mógł nastąpić, niezbędne jest jego udokumentowanie, a więc okazanie rachunków, faktur. W sytuacji, gdy pracownikowi nie zapewniono bezpłatnego noclegu lub gdy nie przedstawił rachunku, wówczas przysługuje mu ryczałt za każdy nocleg w wysokości 150 % diety, z wyjątkiem jeżeli nocleg trwa co najmniej 6 godzin pomiędzy godzinami 21 i 7. Zwrot kosztów noclegu lub ryczałt za nocleg nie przysługuje za czas przejazdu, a także jeżeli pracodawca uzna, że pracownik ma możliwość codziennego powrotu do miejscowości stałego lub czasowego pobytu.

Ważne jest aby pracownik dokonał rozliczenia kosztów podróży nie później niż w terminie 14 dni od dnia zakończenia delegacji.

Warto podkreślić, że niewypłacenie należności przysługujących pracownikowi z tytułu po­dróży służbowej może - stosownie do okoliczności - uzasadniać rozwiązanie przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 § 11 k.p. Potwierdził to wyrok Sądu Najwyższego z dnia 8 lipca 2009 r., sygn. I BP 5/09.

Podstawa prawna:

Kodeks pracy – Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r.;
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 roku w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.

Polecamy serwis: Kadry i płace

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polska niegotowa na atak Rosji. "Braki wyszłyby na jaw w stopniu przerażającym" [WYWIAD]

Polska igra z ogniem. Za mało środków przeznaczamy na administrację publiczną, nie doceniamy fachowców pracujących w spółkach zarządzających infrastrukturą krytyczną, narażając się w ten sposób na poważne zagrożenia. 

"Dobry posiłek w szpitalu". Do kiedy program będzie przedłużony?

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zakłada, że pilotażowy program "Dobry posiłek w szpitalu” ma być przedłużony do połowy 2025 r. Szpitale chciałyby, aby było to dłużej. 

Dopłaty do przewozów autobusowych. Samorządy mogą składać wnioski od 3 do 9 grudnia 2024 r.

Samorządy mogą ubiegać się o dopłaty do przewozów autobusowych. Rusza nabór wniosków o objęcie dopłatą do usług transportowych ze środków Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. 

Codziennie policja zajmuje się 20 tys. zdarzeń

20 tys. zdarzeń dziennie. Taki jest codzienny bilans działań policji. To pokazuje jej skalę działania - powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej dot. planów działania policji na 2025 rok szef MSWiA Tomasz Siemoniak.

REKLAMA

Dwa nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego

Dwa nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Lista ostrzeżeń publicznych KNF zawiera m.in. informacje o złożonych przez Komisję zawiadomieniach o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

Od początku roku wykryto w Polsce 1972 zakażenia HIV. Będzie dwa razy więcej pieniędzy na punkty diagnostyczne

Dodatkowe 3 mln zł na działalność punktów diagnostycznych i telefon zaufania AIDS, czyli łącznie 5 mln 856 tys. zł. To budżet Krajowego Centrum ds. AIDS na 2025 r. Od początku roku wykryto w Polsce 1972 zakażenia.

Większe wynagrodzenia w samorządach? Resort finansów podtrzymuje uwagi dotyczące konieczności wskazania źródeł finansowania

Większe wynagrodzenia w samorządach? Resort finansów podtrzymuje uwagi dotyczące konieczności wskazania źródeł finansowania. Chodzi o projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowe zasady mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.

Zmiany w procesie budżetowym. Rada Fiskalna - niezależna instytucja o charakterze ekspercko-doradczym. Sejm za

Zmiany w procesie budżetowym. Rada Fiskalna - niezależna instytucja o charakterze ekspercko-doradczym. Sejm przyjął ustawę o Radzie Fiskalnej. Chodzi m.in. o poprawę transparentności finansów publicznych.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. [Projekt rozporządzenia]

Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Projekt rozporządzenia w środę trafił do uzgodnień i opiniowania.

W budżecie państwa nie ma miejsca na wolną Wigilię?

Minister finansów Andrzej Domański ocenił pomysł wolnej Wigilii jako złe rozwiązanie dla polskiej gospodarki i budżetu państwa. Jaki jest koszt wolnej Wigilii? 

REKLAMA