reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Podróże służbowe > Rozliczenie krajowych podróży służbowych w 2015 roku

Rozliczenie krajowych podróży służbowych w 2015 roku

Pracodawca wysyłając pracownika w podróż służbową ma obowiązek pokryć z tego tytułu m.in. diety oraz koszty podróży, noclegu i innych wydatków. W jakiej wysokości dietę otrzyma pracownik w 2015 roku?

Pracodawca wysyłając pracownika w podróż służbową ma obowiązek pokryć z tego tytułu m.in. diety oraz koszty podróży, noclegu i innych wydatków.

Czym jest podróż służbowa?

 Podróż służbowa charakteryzuje się tym, że jest odbywana:

  • poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy,
  • na polecenie pracodawcy,
  • w celu wykonania określonego przez pracodawcę zadania.

Najbardziej aktualna na rynku książka dotycząca klasyfikacji budżetowej

Wszystkie te cechy muszą zostać spełnione łącznie. Nie ulega wątpliwości, że obowiązek odbycia podróży służbowej wynika z polecenia pracodawcy i nie jest on uzależniony od zgody pracownika. Pracownik na podstawie art. 100 kodeksu pracy jest zobowiązany przyporządkować się temu poleceniu oraz innym poleceniom, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę. Ponadto pracodawca określa środek transportu właściwy do odbycia podróży krajowej oraz jego rodzaj i klasę. Pracownikowi, który w czasie delegacji krajowej poniósł koszty podróży, a także inne niezbędne wydatki związane z tą podróżą np. opłaty za bagaż, przejazd autostradą, miejsca parkingowe zwraca się w udokumentowanej wysokości. Jeżeli nie jest możliwe przedstawienie dokumentów np. rachunków, faktur, biletów pracownik powinien złożyć pisemne oświadczenie o dokonanych wydatkach i przyczynach jego udokumentowania.

Wysokość oraz warunki zwrotu kosztów delegacji krajowej pracownika państwowej lub samorządowej jednostki sfery budżetowej określa rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z dnia 29 stycznia 2013 roku. Pracodawcy spoza sfery budżetowej mogą samodzielnie ustalać diety za dobę podróży służbowej na obszarze kraju np. poprzez układ zbiorowy pracy, regulamin wynagradzania lub umów o pracę, jednakże nie mogą być one ustalone w wysokości niższej niż dieta z tytułu podróży służbowej dla pracowników sfery budżetowej.

Zobacz również: Zarządzenie w sprawie krajowych podróży służbowych

Dieta w czasie podróży krajowej

Należność z tytułu diet oblicza się za czas od rozpoczęcia podróży krajowej do powrotu po wykonaniu zadania służbowego w następujący sposób:

1) jeżeli podróż trwa nie dłużej niż dobę i wynosi:

a) mniej niż 8 godzin – dieta nie przysługuje,

b) od 8 do 12 godzin – przysługuje 50% diety,

c) ponad 12 godzin – przysługuje dieta w pełnej wysokości;

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama