reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Podróże służbowe > Zarządzenie w sprawie krajowych podróży służbowych

Zarządzenie w sprawie krajowych podróży służbowych

Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Do określenia wysokości należności przysługujących pracownikom zatrudnionym w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej został upoważniony minister właściwy do spraw pracy.

Na podstawie delegacji zawartej w art. 775 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy Minister Pracy i Polityki Społecznej w rozporządzeniu z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej określił rodzaje tych należności.

Pracodawca może ustalić własne zasady rozliczania podróży służbowych pracowników. Przepisy ograniczają pracodawcę tylko w jednej kwestii – minimalnej wysokości diety. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracodawca określił wyższe limity diet, ryczałtów czy też rozszerzył katalog wydatków, za poniesienie których będzie przysługiwał zwrot. W takim przypadku trzeba mieć na uwadze konsekwencje podatkowe i ubezpieczeniowe. Od wypłaconych pracownikowi kwot, które przekraczają limity określone w podanym rozporządzeniu, pracodawca musi pobrać zaliczkę na podatek oraz naliczyć składki ZUS. Niemniej jednak, jeśli pracodawca nie ureguluje wewnętrznie zasad odbywania i rozliczania delegacji, wówczas będą obowiązywać w całości przepisy ustalone w ww. rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Polecamy w INFORRB

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy pracownika samorządowego

Jak ustalić wynagrodzenie za miesiące nie w pełni przepracowane

Czy pracownik samorządowy może prowadzić dowolną działalność gospodarczą

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama