| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Podróże służbowe > Zarządzenie w sprawie krajowych podróży służbowych

Zarządzenie w sprawie krajowych podróży służbowych

Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Do określenia wysokości należności przysługujących pracownikom zatrudnionym w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej został upoważniony minister właściwy do spraw pracy.

Na podstawie delegacji zawartej w art. 775 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy Minister Pracy i Polityki Społecznej w rozporządzeniu z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej określił rodzaje tych należności.

Pracodawca może ustalić własne zasady rozliczania podróży służbowych pracowników. Przepisy ograniczają pracodawcę tylko w jednej kwestii – minimalnej wysokości diety. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracodawca określił wyższe limity diet, ryczałtów czy też rozszerzył katalog wydatków, za poniesienie których będzie przysługiwał zwrot. W takim przypadku trzeba mieć na uwadze konsekwencje podatkowe i ubezpieczeniowe. Od wypłaconych pracownikowi kwot, które przekraczają limity określone w podanym rozporządzeniu, pracodawca musi pobrać zaliczkę na podatek oraz naliczyć składki ZUS. Niemniej jednak, jeśli pracodawca nie ureguluje wewnętrznie zasad odbywania i rozliczania delegacji, wówczas będą obowiązywać w całości przepisy ustalone w ww. rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Polecamy w INFORRB

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy pracownika samorządowego

Jak ustalić wynagrodzenie za miesiące nie w pełni przepracowane

Czy pracownik samorządowy może prowadzić dowolną działalność gospodarczą

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »