REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koronawirus. Nauczanie zdalne – wynagrodzenie nauczycieli

Marta Zdanowska
Koronawirus. Nauczanie zdalne – wynagrodzenie nauczycieli /Fot. Shutterstock
Koronawirus. Nauczanie zdalne – wynagrodzenie nauczycieli /Fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W związku z pandemią koronawirusa od 16 marca 2020 r. szkoły i inne placówki oświatowe są zamknięte. Nauczyciele mają pracować z uczniami w formie kształcenia na odległość. Jakie pensje otrzymają za ten okres?

11 marca 2020 r. Ministerstwo Edukacji wydało rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Zgodnie z tym aktem prawnym funkcjonowanie szkół zostało zawieszone od 16-go do 25 marca. Rozporządzenie to nie regulowało kwestii organizacji pracy nauczycieli w tym czasie ani ich wynagrodzeń. Nie wprowadziło też obligatoryjnej pracy zdalnej a jedynie zaleciło pomoc uczniom w nauce. Wzbudziło to wiele kontrowersji.

REKLAMA

Polecamy: Uprawnienia rodziców w pracy

Minister edukacji Dariusz Piontkowski zdementował niektóre doniesienia medialne, że nauczyciele za czas przestoju mają otrzymać jedynie 60% wynagrodzenia. W oficjalnej informacji zamieszczonej na stronie Ministerstwa Edukacji 16 marca czytamy, że za dni, w których nauczyciele będą świadczyli pracę (korzystając ze sprzętu w szkole lub w domu), otrzymają wynagrodzenie bez zmian, z wyjątkiem:

 • dodatku za warunki pracy, który jest należny wyłącznie za godziny przepracowane w określonych warunkach pracy
 • wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, które jest związane z dodatkową pracą nauczyciela polegającą na realizacji zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych powyżej pełnego wymiaru zajęć.

Jeżeli natomiast z przyczyny leżącej po stronie pracodawcy w określonym czasie nauczyciel nie świadczył pracy a pozostawał w takiej gotowości, za ten czas otrzyma wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania oraz dodatku funkcyjnego.

Z tą interpretacją przepisów nie zgadzały się związki zawodowe – Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz NSZZ „Solidarność”. W swojej opinii prawnej ZNP wskazuje, że w ramach wynagrodzenia za czas przestoju, nauczyciel powinien zachować prawo do:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • wynagrodzenia zasadniczego,
 • dodatku stażowego,
 • dodatku motywacyjnego (do końca okresu, na jaki został przyznany),
 • dodatku funkcyjnego,
 • dodatku wiejskiego,
 • wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe (bez wynagrodzenia za godziny doraźnych zastępstw),
 • wynagrodzenie za warunki pracy.

Także Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wypowiedziało się jednoznacznie, że nauczyciele powinni otrzymać wynagrodzenie także za godziny ponadwymiarowe.

Zaznaczyło, że nie pozwoli wykorzystać obecnego stanu zagrożenia epidemiologicznego do „próby oszczędzania na oświacie a zwłaszcza bezzasadnemu ograniczaniu wynagrodzeń nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi”. Zapowiedziało, że we wszystkich tego typu przypadkach będą podejmowane odpowiednie kroki prawne.

Lekcje online po 25 marca 2020 r.

REKLAMA

20 marca Ministerstwo Edukacji dokonało nowelizacji wskazanego wyżej rozporządzenia. Przedłużyło ograniczenie działalności placówek oświatowych do 10 kwietnia 2020 r. Od 25 marca działalność dydaktyczna ma być jednak realizowana z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Kwestia ta została uregulowana w nowym rozporządzeniu MEN (zobacz rozporządzenie z dnia 20 marca 2020 r. sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19). Rozporządzenie to w paragrafie 7 określa zasady rozliczania czasu pracy zdalnej nauczycieli. Zajęcia te będą realizowane w ramach obowiązującego ich dotychczas tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami albo na ich rzecz. Po przekroczeniu tego wymiaru zajęcia te będą mogły być realizowane w ramach godzin ponadwymiarowych.

Zasady zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć realizowanych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu kształcenia ustala dyrektor szkoły. 

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 25 marca 2020 r.

MEN wskazuje, że w okresie, w którym nauczyciele nie będą świadczyli pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, lecz będą pozostawali w gotowości do pracy, zachowują prawo do wynagrodzenia zasadniczego w wysokości wynikającej z ich osobistego zaszeregowania oraz dodatku funkcyjnego. 

Bądź na bieżąco, czytaj nasz [RAPORT] KORONAWIRUS - podatki, prawo pracy, biznes

Podstawa prawna:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 410

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 20 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 492)

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 493)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  REKLAMA

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

  Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

  Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

  Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

  Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

  Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

  REKLAMA

  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

  REKLAMA