| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Pracownicy oświaty > Dodatek za wysługę lat – nauczyciele

Dodatek za wysługę lat – nauczyciele

Ogólna zasada przyznawania dodatku nauczycielskiego za wysługę lat uregulowana została w Karcie Nauczyciela. Dodatek ten nauczyciel otrzyma po 4 latach pracy.

Zgodnie z art. 33 Karty Nauczyciela wysokość nauczycielskiego dodatku za wysługę lat to 1 % wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy. Dodatek ten wypłacany jest co miesiąc, ale dopiero od czwartego roku pracy.

Staż 4 - letni

Do czteroletniego stażu pracy, o którym mowa w zdaniu poprzednim, wlicza się cały staż pracy. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 6 października 2005 r., sygn. akt II PK 65/05  do okresów pracy uprawniających do dodatku za staż pracy wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy bez względu na sposób ustania stosunku pracy.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Podkreślenia wymaga fakt, że dodatek nauczycielski za wysługę lat nie może przekroczyć 20 % wynagrodzenia zasadniczego.

Minister Edukacji Narodowej w drodze rozporządzenia określił szczególne przypadki zaliczania okresów zatrudnienia. W rozporządzeniu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, określono także inne okresy, które uprawniają nauczyciela do otrzymywania dodatku za wysługę lat.

Okresy pracy uprawniające do dodatku za wysługę lat

Zgodnie z § 7 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy:

Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy oraz inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Zobacz również: ZUS

Nauczyciel zatrudniony w kilku szkołach jednocześnie

Nauczycielowi zatrudnionemu w kilku szkołach jednocześnie w wymiarze, który nie przekracza łącznie obowiązującego go wymiaru zajęć do okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat w każdej ze szkół wlicza się następujące okresy zatrudnienia:

  • okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy;
  • inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą oczywiście uprawnienia pracownicze.

Opracowano na podstawie:

  • Karta Nauczyciela – art. 33
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy - § 7
  • Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 6 października 2005 r., sygn. akt II PK 65/05  

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Beata Sadowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »