REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop ojcowski i okres choroby a prawo do trzynastki

Urlop ojcowski i okres choroby a prawo do trzynastki./ fot. Shutterstock
Urlop ojcowski i okres choroby a prawo do trzynastki./ fot. Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy pracownik nabędzie prawo do trzynastki? Czy urlop ojcowski lub zwolnienie lekarskie spowodują utratę tego prawa?

PYTANIE: Czy pracownik nabędzie prawo do trzynastej pensji, jeśli:

REKLAMA

  • od 8 do 21 stycznia 2018 r. ( tj. 14 dni) przebywał na urlopie ojcowskim;
  • od 14 lutego 2018 r. przebywał na L4 przez 182 dni do wyczerpania zasiłku chorobowego;
  • następnie do końca roku przebywał na świadczeniu rehabilitacyjnym?

ODPOWIEDŹ: Tak. Mimo że pracownik przepracował zaledwie kilka dni na początku 2018 r., to nabędzie prawo do trzynastki, ale w wysokości proporcjonalnej do okresu faktycznie przepracowanego - bez doliczania do jej podstawy świadczeń uzyskanych w okresie przebywania na urlopie ojcowskim i zwolnieniu lekarskim.

Zobacz: Wynagrodzenia

REKLAMA

UZASADNIENIE: Przepisy ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (dalej: ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym) określają, że dodatkowe wynagrodzenie roczne przysługuje pracownikowi, który przepracował u pracodawcy co najmniej 6 miesięcy w roku kalendarzowym. W zależności od okresu przepracowanego pracownikowi przysługuje nagroda roczna w pełnej wysokości - jeśli pracownik przepracował u pracodawcy cały okres kalendarzowy), lub proporcjonalnej - jeśli pracownik nie przepracował u danego pracodawcy pełnego roku, ale przepracował co najmniej 6 miesięcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym wymienia jednak takie przypadki, w których pracownik jest uprawniony do otrzymania nagrody rocznej mimo niespełnienia wymienionych warunków. Zostały one wyczerpująco wymienione w art. 2 ust. 3 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym.

Jednym z wyjątków jest korzystanie z urlopu ojcowskiego na podstawie przepisu art. 2 ust. 3 pkt 6 lit. ac: Przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego nie jest wymagane w przypadkach: (…) 6) korzystania: ac) z urlopu ojcowskiego.

Inaczej jednak należy postąpić, gdy pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim. Sytuacja ta nie została wymieniona w ustawowym w katalogu wyjątków od reguły przepracowania. Jak podniesiono w wyroku Sądu Najwyższego z 13 grudnia 2005 r., sygn. akt II PZP 9/05 - okres niezdolności do pracy spowodowany chorobą czy wypadkiem przy pracy nie jest okresem efektywnego wykonywania pracy. Z tego powodu należy uznać, iż pracodawca powinien pomniejszyć okres uprawniający do nabycia prawa i wysokość wypłaconej trzynastki o okres niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem czy chorobą, ponieważ pracownik w tym okresie nie wykonuje pracy, pomimo że nadal pozostaje w stosunku pracy.

Biorąc pod uwagę powyższe, w przedmiotowym stanie faktycznym należy wypłacić trzynastkę, ale w wysokości proporcjonalnej do okresu faktycznie przepracowanego, bez okresów absencji chorobowej i urlopu ojcowskiego. Dodatkowe wynagrodzenie roczne w wysokości proporcjonalnej należy się pracownikowi za okres od 1 do 7 stycznia 2018 r. i od 22 stycznia do 13 lutego 2018 r.

W przypadku opisanym w pytaniu wynagrodzenie roczne ustala się dwuetapowo:

KROK 1. Najpierw ustala się, czy spełniony jest warunek przepracowania w danym roku kalendarzowym minimum 6 miesięcy lub czy zastosowanie znajdzie jeden z wyjątków wskazanych w art. 3 ust. 3 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym.

Pracownik nie przepracował okresu 6 miesięcy, ale znajdzie tu zastosowanie wyjątek określony w treści przepisu, tj. korzystanie z urlopu ojcowskiego.

KROK 2. Następnie ustala się wysokość podstawy, biorąc pod uwagę, że należy się ono za okresy przepracowane, czyli za faktyczne świadczenie pracy.

W trakcie przebywania na urlopie ojcowskim pracownik nie świadczył pracy i za ten okres nie należy mu się trzynasta pensja, podobnie jak za okres przebywania na zwolnieniu lekarskim czy świadczeniu rehabilitacyjnym. Należy ją obliczyć z okresu od 1 do 7 stycznia 2018 r. i od 22 stycznia do 13 lutego 2018 r.

PODSTAWA PRAWNA

  • art. 2 ust. 3 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 1872)

©℗

ANNA KOPYŚĆ

ekspert prawa pracy i wynagrodzeń, szkoleniowiec, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo­płacowej, redaktor merytoryczny dwutygodnika "Rachunkowość Budżetowa"

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Księgowość budżetowa
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

    Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

    Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

    Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

    Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

    Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

    Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

    Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

    REKLAMA

    To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

    Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

    Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

    Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

    Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

    Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

    Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

    Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

    REKLAMA

    Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

    Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

    PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
    Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

    REKLAMA