Dni wolne od pracy w 2017 r.
REKLAMA
REKLAMA
Z pewnością warto zapoznać się z kalendarzem, aby odpowiednio wcześniej przewidzieć i rozważyć możliwość wzięcia dnia lub dni wolnych, zapewniających nam dłuższy odpoczynek przy minimalnym wykorzystaniu przysługującego urlopu.
REKLAMA
Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)
Podstawą wyznaczenia kalendarzowych dni wolnych od pracy jest ustawa z 1951 r., która określa 13 takich dni:
- 1 stycznia - Nowy Rok (niedziela),
- 6 stycznia - Święto Trzech Króli (piątek),
- 16 kwietnia - pierwszy dzień Wielkiej Nocy (niedziela),
- 17 kwietnia - drugi dzień Wielkiej Nocy (poniedziałek),
- 1 maja - Święto Pracy (poniedziałek),
- 3 maja - Święto Konstytucji 3 Maja (środa),
- 4 czerwca- Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki) (niedziela),
- 15 czerwca -Boże Ciało (czwartek),
- 15 sierpnia- Wniebowzięcie NMP(wtorek),
- 1 listopada- Dzień Wszystkich Świętych (środa),
- 11 listopada- Narodowe Święto Niepodległości (sobota),
- 25 grudnia- Boże Narodzenie (pierwszy dzień) (poniedziałek),
- 26 grudnia- Boże Narodzenie (drugi dzień) (wtorek).
Do dni wolnych od pracy zaliczamy także niedziele.
Dni ustawowo wolne przypadające w soboty i niedziele
REKLAMA
Sytuację pracownika w związku z dniem wolnym ustawowo przypadającym na sobotę zmienił wyrok Trybunału Konstytucyjnego z października 2012 roku (sygn. akt K 27/11). Zgodnie z nim „pracownikom, za święta przypadające w dni rozkładowo wolne od pracy tj. na przykład wolne soboty, także przysługuje dzień wolny i nie jest możliwe nakazanie przez pracodawcę odpracowywania tych świąt”.
W przyszłym roku jedynym wolnym dniem przypadającym na sobotę jest 11 listopada. Pracownikom, których dzień wolny przypada właśnie w tym dniu, przysługuje inny dzień wolny. Zasada ta nie obejmuje swoim zakresem zastosowania osób korzystających ze zwolnienia lekarskiego lub urlopu macierzyńskiego. W przypadku dnia wolnego przypadającego na niedzielę pracownikowi nie przysługuje dzień wolny w późniejszym terminie.
Urlopy pracownicze
Odrębną kwestią nawiązującą do dni wolnych są urlopy pracownicze, które reguluje Kodeks pracy. Ich długość zależna jest od stażu pracy i wynosi odpowiednio:
- 20 dni w przypadku zatrudnienia krótszego niż 10 lat;
- 26 dni jeżeli pracownik zatrudniony jest co najmniej 10 lat.
Urlopu udziela się w dni robocze. Pracownik nie ma możliwości wykorzystania urlopu w dni ustawowo wolne od pracy. Kodeks pracy szczegółowo reguluje takie kwestie jak m.in. to, komu przysługują urlopy, jak postępuje się w przypadku pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze godzin i jakie okresy czasu wliczają się do stażu pracy.
Długi weekend majowy
„Majówka” przypadająca w przyszłym roku na poniedziałek (1 maja) i środę (3 maja) stanowi dobrą okazję do wykorzystania dnia urlopowego we wtorek (2 maja). W przypadku urlopu, z którego skorzystalibyśmy również w czwartek i piątek (4 i 5 maja), będziemy mogli cieszyć się 9 dniami wolnego (włączając ostatni weekend kwietnia poprzedzający „majówkę”), przy wykorzystaniu tylko trzech dni urlopowych.
Urlop w inne dni
Powszechną praktyką wśród pracowników jest korzystanie z urlopu w dzień lub dni, które poprzedzą lub następują bezpośrednio po dniu ustawowo wolnym od pracy. Możliwość skorzystania z takiego rozwiązania nadarzy się w 2017 roku już przy okazji Święta Trzech Króli (6 stycznia) w piątek, później kolejno: drugiego dnia Wielkanocy (17 kwietnia) w poniedziałek, wspomnianego weekendu majowego, Bożego Ciała (15 czerwca) w czwartek, Wniebowzięcia NMP (15 sierpnia) we wtorek, Święta Niepodległości (11 listopada) w sobotę oraz drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia (26 grudnia) we wtorek. Warto też zwrócić uwagę na to, iż Wigilia 24 grudnia (przypadająca w przyszłym roku na sobotę) nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (j.t. Dz.U. z 2015 r. poz. 90);
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.).
Zobacz również: Dzień wolny za święto w sobotę w 2016 i 2017 r.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.