Urlopy w 2016 roku z wykorzystaniem dni ustawowo wolnych od pracy
REKLAMA
REKLAMA
Urlop wypoczynkowy
Zgodnie z Kodeksem pracy każdemu pracownikowi przysługuje 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy - urlopu w każdym roku. Urlopy są wykorzystywane zgodnie z planem urlopów, który ustala pracodawca uwzględniając wnioski pracowników i pamiętając o konieczności zapewnienia normalnego toku pracy.
REKLAMA
Polecamy serwis: Kadry i płace
Dni ustawowo wolne od pracy
Oprócz urlopu wynikającego z Kodeksu pracy należy pamiętać o tym, że w ciągu roku występuje 13 dni ustawowo wolnych od pracy.
1 stycznia (piątek) - Nowy Rok, Świętej Bożej Rodzicielki
6 stycznia (środa) - Trzech Króli (Objawienie Pańskie)
27 marca (niedziela) - Wielkanoc
28 marca (poniedziałek) - Poniedziałek Wielkanocny
1 maja (niedziela) - Święto Pracy
3 maja (wtorek) - Święto Konstytucji 3 Maja
15 maja (niedziela) - Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
26 maja (czwartek) - Boże Ciało
15 sierpnia (poniedziałek) - Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
1 listopada (wtorek) - Wszystkich Świętych
11 listopada (piątek) - Święto Niepodległości
25 grudnia (niedziela) - Boże Narodzenie (pierwszy dzień)
26 grudnia (poniedziałek) - Boże Narodzenie (drugi dzień)
Polecamy: Komplet Zmiany w prawie pracy w 2016 r.
Należy pamiętać też o tym, że zgodnie z art. 130 § 2 kp „Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.”
Przykład:
Pracownik pracuje od poniedziałku do piątku, a dzień ustawowo wolny od pracy przypada w sobotę pracodawca ma obowiązek doliczyć taki dzień do sumy dni przysługującego urlopu.
„Długie weekendy”
W ciągu ostatnich lat przyjęło się, że szczególny wzrost ilości pracowników przebywających na urlopach następuje wtedy, gdy dzień ustawowo wolny od pracy wypada we wtorek lub w czwartek. Niestety w przyszłym roku rozkład świąt nie daje wielu możliwości kreatywnego wykorzystania urlopu. Patrząc na kalendarz można dojść do wniosku, że pracownik z którego grafiku pracy wynika, że soboty i niedziele ma wolne może utworzyć „długi weekend” z wykorzystaniem urlopu wynikającego z Kodeksu pracy jedynie w okresie:
- 6 stycznia (Święto Trzech Króli) – dzień ten wypada w środę, więc jeżeli pracownik zaplanuje urlop na dni 4-5 lub 7-8 stycznia, może cieszyć się 5 dniami wolnymi
- 1-3 maja – poprzez wykorzystanie urlopu w dniu 2 maja, który przypada w poniedziałek, ma wtedy 4 dni wolne
- 26 maja (Boże Ciało) – poprzez wykorzystanie urlopu w dniu 27 maja, który przypada w piątek, co daje 4 dni wolne od czwartku do niedzieli
- 1 listopada (Wszystkich Świętych) – poprzez wykorzystanie urlopu 31 października, który przypada w poniedziałek, co daje 4 dni wolne od soboty do wtorku
1 stycznia (Nowy Rok), 15 sierpnia (Święto Wojska Polskiego) i 11 listopada (Święto Niepodległości) przypadają odpowiednio w piątek, poniedziałek i piątek, co sprawia, że dla osób mających weekend zwyczajowo wolny będzie on trwał 3 dni, bez konieczności wykorzystywania urlopu wypoczynkowego.
Boże Narodzenie – Wigilia w sobotę
Należy wspomnieć o tym, że okres Bożego Narodzenia przypada na niedzielę i poniedziałek, czyli Wigilia w przyszłym roku wypadnie w sobotę. Pamiętając o tym, że nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy, można uznać, że wiele osób ucieszy się z możliwości spędzenia całego dnia z rodziną.
Zobacz również: Dzień wolny za święto w sobotę w 2016 i 2017 r.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.