reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Urlopy > Urlopy w 2016 roku z wykorzystaniem dni ustawowo wolnych od pracy

Urlopy w 2016 roku z wykorzystaniem dni ustawowo wolnych od pracy

W 2016 roku kalendarz dni ustawowo wolnych od pracy nie daje wielu możliwości wykorzystania urlopu wypoczynkowego tak, aby pracownicy mogli cieszyć się „długim weekendem”. Jednak niewątpliwą zaletą jest to, że Wigilia w przyszłym roku odbędzie się w sobotę.

Urlop wypoczynkowy

Zgodnie z Kodeksem pracy każdemu pracownikowi przysługuje 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy - urlopu w każdym roku. Urlopy są wykorzystywane zgodnie z planem urlopów, który ustala pracodawca uwzględniając wnioski pracowników i pamiętając o konieczności zapewnienia normalnego toku pracy.

Polecamy serwis: Kadry i płace

Dni ustawowo wolne od pracy

Oprócz urlopu wynikającego z Kodeksu pracy należy pamiętać o tym, że w ciągu roku występuje 13 dni ustawowo wolnych od pracy.

1 stycznia  (piątek) - Nowy Rok, Świętej Bożej Rodzicielki

6 stycznia  (środa) - Trzech Króli (Objawienie Pańskie)

27 marca  (niedziela) - Wielkanoc

28 marca  (poniedziałek) - Poniedziałek Wielkanocny

1 maja  (niedziela) - Święto Pracy

3 maja  (wtorek) - Święto Konstytucji 3 Maja

15 maja  (niedziela) - Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)

26 maja  (czwartek) - Boże Ciało

15 sierpnia  (poniedziałek) - Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

1 listopada  (wtorek) - Wszystkich Świętych

11 listopada  (piątek) - Święto Niepodległości

25 grudnia  (niedziela) - Boże Narodzenie (pierwszy dzień)

26 grudnia  (poniedziałek) - Boże Narodzenie (drugi dzień)

Polecamy: Komplet Zmiany w prawie pracy w 2016 r.

Należy pamiętać też o tym, że zgodnie z art. 130 § 2 kp „Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.”

Przykład:

Pracownik pracuje od poniedziałku do piątku, a dzień ustawowo wolny od pracy przypada w sobotę pracodawca ma obowiązek doliczyć taki dzień do sumy dni przysługującego urlopu.

„Długie weekendy”

W ciągu ostatnich lat przyjęło się, że szczególny wzrost ilości pracowników przebywających na urlopach następuje wtedy, gdy dzień ustawowo wolny od pracy wypada we wtorek lub w czwartek. Niestety w przyszłym roku rozkład świąt nie daje wielu możliwości kreatywnego wykorzystania urlopu. Patrząc na kalendarz można dojść do wniosku, że pracownik z którego grafiku pracy wynika, że soboty i niedziele ma wolne może utworzyć „długi weekend” z wykorzystaniem urlopu wynikającego z Kodeksu pracy jedynie w okresie:

  • 6 stycznia (Święto Trzech Króli) – dzień ten wypada w środę, więc jeżeli pracownik zaplanuje urlop na dni 4-5 lub 7-8 stycznia, może cieszyć się 5 dniami wolnymi
  • 1-3 maja – poprzez wykorzystanie urlopu w dniu 2 maja, który przypada w poniedziałek, ma wtedy 4 dni wolne
  • 26 maja (Boże Ciało) – poprzez wykorzystanie urlopu w dniu 27 maja, który przypada w piątek, co daje 4 dni wolne od czwartku do niedzieli
  • 1 listopada (Wszystkich Świętych) – poprzez wykorzystanie urlopu 31 października, który przypada w poniedziałek, co daje 4 dni wolne od soboty do wtorku

1 stycznia (Nowy Rok), 15 sierpnia (Święto Wojska Polskiego) i 11 listopada (Święto Niepodległości) przypadają odpowiednio w piątek, poniedziałek i piątek, co sprawia, że dla osób mających weekend zwyczajowo wolny będzie on trwał 3 dni, bez konieczności wykorzystywania urlopu wypoczynkowego.

Boże Narodzenie – Wigilia w sobotę

Należy wspomnieć o tym, że okres Bożego Narodzenia przypada na niedzielę i poniedziałek, czyli Wigilia w przyszłym roku wypadnie w sobotę. Pamiętając o tym, że nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy, można uznać, że wiele osób ucieszy się z możliwości spędzenia całego dnia z rodziną.

Zobacz również: Dzień wolny za święto w sobotę w 2016 i 2017 r.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

JGBS Biernat & Partners S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama