| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Urlopy > Uprawnienia urlopowe osób powołanych na wyższe stanowiska w służbie cywilnej

Uprawnienia urlopowe osób powołanych na wyższe stanowiska w służbie cywilnej

Czy osobie powołanej na wyższe stanowisko w służbie cywilnej przysługuje dodatkowy urlop? W jaki sposób ustalić wymiar urlopu w przypadku jednoczesnego pozostawania w dwóch lub więcej stosunkach pracy?

Służba cywilna: powołanemu na wyższe stanowisko nie należy się dodatkowy urlop

Utrudnia to wyliczanie świadczenia wtedy, gdy dotychczasowy urzędnik awansuje, np. na dyrektora. Może na tym stracić wolne dni, ale w każdej sytuacji

W przypadku powołania pracownika lub urzędnika służby cywilnej na wyższe stanowisko w służbie cywilnej dyrektor generalny urzędu albo kierownik urzędu, w którym jest on zatrudniony, udziela urlopu bezpłatnego na czas powołania. Z chwilą powołania osoba taka znajduje się więc w dwóch równoległych stosunkach pracy: nawiązanym na podstawie umowy o pracę albo mianowania – w ramach którego udzielono jej urlopu bezpłatnego, oraz na podstawie powołania.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)

Urlop wypoczynkowy jest ściśle związany ze stosunkiem pracy. W konsekwencji w każdym z nich uprawnienia urlopowe ustala się odrębnie i realizuje w ramach tego stosunku pracy, w ramach którego pracownik nabył do nich prawo. Jeżeli pracownik lub urzędnik służby cywilnej podejmuje równoległe zatrudnienie na podstawie powołania, to wymiar przysługującego mu urlopu każdy z pracodawców ustala odrębnie. Ta sama zasada dotyczy podjęcia równoległego zatrudnienia u tego samego pracodawcy.

WAŻNE

W przypadku jednoczesnego pozostawania w dwóch lub więcej stosunkach pracy do okresu zatrudnienia, od którego zależą prawo do urlopu i jego wymiar, wlicza się także okres poprzedniego niezakończonego zatrudnienia w części przypadającej przed nawiązaniem drugiego lub kolejnego stosunku pracy

W razie powołania na wyższe stanowisko w służbie cywilnej w trakcie roku kalendarzowego wymiar urlopu wypoczynkowego w ramach tego stosunku pracy ustala się proporcjonalnie do okresu zatrudnienia - zgodnie z art. 1551 par. 1 kodeksu pracy; dalej: k.p. Pracownikowi będzie więc przysługiwał urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego, albo proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym - w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.[przykład 1]

Trzeba zastosować kodeks pracy

Urzędnikowi służby cywilnej przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze określonym w art. 154 k.p. oraz coroczny dodatkowy urlop wypoczynkowy z art. 105 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (dalej: u.s.c.). Ten dodatkowy urlop nie jest samodzielnym uprawnieniem urzędnika służby cywilnej odrębnym od urlopu wypoczynkowego przysługującego zgodnie z k.p. Dodatkowy urlop powiększa wymiar urlopu przysługującego w danym roku na podstawie art. 154 k.p. W związku z brakiem w ustawie o służbie cywilnej regulacji szczególnych określających zasady udzielania dodatkowego urlopu wypoczynkowego na podstawie art. 9 ust. 1 u.s.c. należy stosować do tego urlopu powszechnie obowiązujące przepisy prawa pracy normujące zasady realizowania prawa do urlopu wypoczynkowego. Taki powiększony wymiar urlopu podlega więc ewentualnym proporcjonalnym pomniejszeniom wynikającym z wymiaru czasu pracy urzędnika, nawiązywania lub rozwiązywania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego, udzielenia i zakończenia urlopu bezpłatnego itd. Dodatkowy urlop wypoczynkowy przysługuje wyłącznie spełniającemu warunki do jego nabycia urzędnikowi służby cywilnej - a więc osobie zatrudnionej w służbie cywilnej na podstawie mianowania. W przypadku powołania na wyższe stanowisko w służbie cywilnej stosunek pracy na podstawie mianowania ulega zawieszeniu w związku z udzieleniem urzędnikowi urlopu bezpłatnego na czas powołania. W ramach zatrudnienia na wyższym stanowisku pracy na podstawie powołania osoba ta nie ma statusu urzędnika, dlatego też w ramach tego stosunku pracy nie przysługuje jej dodatkowy urlop wypoczynkowy.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Stawski Syty Adwokacka Spółka Partnerska

Specjalista w dziedzinie prawa inwestycji budowlanych, zamówień publicznych, nieruchomości, procesu zarządzania i transakcji nieruchomościami oraz prawa autorskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »