REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

"Wczasy pod gruszą" dla emeryta

"Wczasy pod gruszą" dla emeryta./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

PYTANIE: Zgodnie z regulaminem ZFŚS, „wczasy pod gruszą” należą się pracownikom po złożeniu wniosku urlopowego na wypoczynek nie krótszy niż 14 dni kalendarzowych. Emeryci nie mają możliwości złożenia takiego wniosku, ale uzyskują prawo do świadczeń z okazji świąt, zapomóg zdrowotnych, losowych i socjalnych oraz do innych dopłat, jak np. wycieczki czy kino. Czy jest możliwość, aby emerytom nie wypłacać tzw. wczasów pod gruszą?


ODPOWIEDŹ: W przypadku gdy jednym z kryteriów przyznawania dopłat do wypoczynku określonych w regulaminie ZFŚS jest wykorzystanie co najmniej 14 dni urlopu wypoczynkowego, emerytom można nie przyznawać takich dopłat.

REKLAMA

UZASADNIENIE: "Wczasy pod gruszą" to zwyczajowa nazwa świadczenia stanowiącego dopłatę do wypoczynku organizowanego przez pracownika we własnym zakresie. Taki wypoczynek pracowników może korzystać z dofinansowania ze środków ZFŚS, pod warunkiem że przyznanie ulgowych usług i świadczeń, a także wysokość dopłat ze środków ZFŚS będą uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby, która jest uprawniona do korzystania z funduszu. Należy jednak pamiętać, że dofinansowanie do wypoczynku przysługuje osobie uprawnionej do korzystania ze świadczeń funduszu tylko wówczas, gdy tak stanowi regulamin funduszu.

Polecamy: Wynagradzanie pracowników samorządowych. Przykłady wyliczania i wzory dokumentów

REKLAMA

Warunki otrzymania oraz termin wypłaty dofinansowania do "wczasów pod gruszą" powinny wynikać z postanowień takiego regulaminu. Regulamin funduszu określa zasady rozporządzania środkami funduszu oraz warunki korzystania z nich przez pracowników. Istotne jest jednak, aby postanowienia zawarte w takim regulaminie nie były sprzeczne z przepisami ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Obowiązujące przepisy nie zawierają jednak szczegółowych regulacji w tym zakresie. W związku z powyższym, zamieszczenie warunku wykorzystania 14 dni urlopu wypoczynkowego, jako jednego z kryteriów przyznawania pracownikom dopłat do wypoczynku z ZFŚS, jest dopuszczalne.

Przyjmuje się, że przyznanie dofinansowania do "wczasów pod gruszą" nie powinno być uzależnione od wykorzystania urlopu, ale jedynie być przyznawane w oparciu o kryterium socjalne. Jeśli jednak w regulaminie funduszu znajduje się zapis, przyjmujący jako jedno z kryteriów przyznawania takiego dofinansowania wykorzystanie co najmniej 14 dni urlopu wypoczynkowego, to można emerytowi "wczasów pod gruszą" nie wypłacać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PODSTAWA PRAWNA

  • art. 2, art. 8 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 1316; ost.zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 1629)

©℗

MAGDALENA KASPRZAK

doktor nauk prawnych, radca prawny, wykładowca, były pracownik Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy, specjalista w zakresie prawa pracy i wynagrodzeń

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dofinansowanie do dziennego opiekuna w 2025 r. Aktywny dzienny opiekun w gminie 2025 : termin składania wniosków mija 4.02.2025 r.

Dofinansowanie do dziennego opiekuna w 2025 r. Aktywny dzienny opiekun w gminie 2025. Na dofinansowania w 2025 r. przeznaczono 60 mln zł. Termin składania wniosków o dofinansowania mija 4 lutego 2025 r.

Sygnalista: kim jest, co może zgłosić, ochrona sygnalisty

25 września 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące sygnalistów. Kim jest sygnalista? Co sygnalista może zgłosić? Od kiedy sygnaliście przysługuje ochrona? Gdzie szukać informacji nt. sygnalistów?

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2025 r.

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2025 r. Czym jest? 1 stycznia 2025 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oznacza to, ze zmianie także uległa minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego.

Zwolnienie z VAT w ramach procedury SME od 1 stycznia 2025 r.

Zwolnienie z VAT w ramach procedury SME. Od 1 stycznia 2025 r. Od 1 stycznia 2025 r. w Polsce będzie obowiązywać procedura SME (Small Medium-sized Enterprise). Kto może skorzystać ze zwolnienia z VAT w ramach procedury SME?

REKLAMA

Kwota wolna od potrąceń w 2025 r.

Kwota wolna od potrąceń w 2025 r. 1 stycznia 2025 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wysokość minimalnego wynagrodzenia ma wpływ na wysokość kwoty wolnej od potrąceń. Czym jest kwota wolna od potrąceń i ile wynosi w 2025 r. ?

Podróż służbowa. Ile wynosi dieta podczas krajowej podróży służbowej?

Podróż służbowa. Ile wynosi dieta podczas krajowej podróży służbowej? Na co może liczyć pracownik wybierający się w krajową podróż służbową? W jakich przypadkach dieta za delegację krajową zostanie pomniejszona?

​PKD 2025. Okres przejściowy do 31 grudnia 2026 r. [Rozporządzenie]

PKD 2025. Okres przejściowy do 31 grudnia 2026 r. W Dzienniku Ustaw pojawiło się stosowne rozporządzenie. Zmiany weszły w życie 1 stycznia 2025 r. Główny Urząd Statystyczny zachęca do zmian w kodach PKD.

Weryfikacja kwoty zamiast corocznej waloryzacji zasiłku pogrzebowego

Najnowszy projekt ustawy w sprawie zasiłku pogrzebowego zakłada weryfikację kwoty zamiast corocznej waloryzacji. Co to dokładnie oznacza?

REKLAMA

Wypadek przy pracy. Czym jest? Obowiązki pracodawcy

Podczas wykonywania obowiązków służbowych, zdarzyć się może wypadek. Czum jest wypadek przy pracy? Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w związku z wypadkiem przy pracy pracownika? Przez jaki czas powinien przechowywać dokumentację?

Procedura SME w Polsce od 1 stycznia 2025 r.

Procedura SME w Polsce od 1 stycznia 2025 r. Czym jest? Kto będzie obsługiwał sprawy polskich podatników dotyczących procedury szczególnej SME od 1 stycznia 2025 r.? A kto zajmie się obsługą podatników z innych państw członkowskich?

REKLAMA