REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie Prezydenta RP 2015

Arleta Siedlik
Wynagrodzenie Prezydenta RP 2015/ Fot. Fotolia
Wynagrodzenie Prezydenta RP 2015/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wynagrodzenie Prezydenta RP w 2015 r. wynosi 17 664, 6 zł w części zasadniczej wraz z dodatkiem funkcyjnym. Całości dopełniają także dodatkowe benefity takie jak np. prawo do korzystania z państwowych lokali służących do celów mieszkaniowych czy wyposażenie w garnitury.

Kwestia wynagrodzenia Prezydenta RP jest uregulowana w ustawie z dnia 31 lipca 1981 r. o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Zgodnie z art. 5a  pkt 1 niniejszej ustawy wynagrodzenie głowy państwa zawiera część zasadniczą, która odpowiada siedmiokrotności kwoty bazowej. Prezydent RP otrzymuje także dodatek funkcyjny odpowiadający trzykrotności kwoty bazowej.

REKLAMA

Wysokość wspomnianej kwoty bazowej jest ustalona według odrębnych zasad, które określa ustawa budżetowa. Zgodnie z ustawą budżetową na 2015 r. kwotą bazową dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwa jest 1766,46 zł. Wobec tego zasadnicze wynagrodzenie Prezydenta RP w 2015 r. wynosi 12 365,22 zł. Natomiast kwota dodatku funkcyjnego wynosi 5 299, 38 zł.

Do podanych sum należy doliczyć także dodatek za wysługę lat. W związku z powyższym Prezydent RP miesięcznie otrzymuje 20 138 zł wynagrodzenia.

Zobacz również: Wysokość diet dla radnych w 2015 roku

Jakie dodatkowe benefity przysługują Prezydentowi RP?

REKLAMA

Ponadto Prezydent RP oraz jego małżonka są uprawnieni do świadczeń opieki zdrowotnej w razie nagłego zachorowania lub urazu, wypadku, zatrucia lub konieczności natychmiastowego leczenia szpitalnego. Na gruncie art. 5a pkt 2 wspomniana opieka zdrowotna przysługuje parze prezydenckiej także w trakcie oficjalnych podróży i wizyt zagranicznych. Powyższe świadczenia są finansowane ze środków budżetu państwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli chodzi o lokale służące do zaspokojenia potrzeb reprezentacyjnych i mieszkaniowych na czas zajmowania stanowiska głowy państwa to Prezydent RP jest uprawniony do zajmowania ich niezależnie od posiadania innych, prywatnych lokali. Dodatkowo Prezydent RP ma zapewnione garnitury, a Pierwsza Dama kreacje. Do dyspozycji głowy państwa są przeznaczone także limuzyny, prywatny samolot oraz helikopter.

Jak wygląda uposażenie Prezydenta RP po zakończonej kadencji?

Materia ta została uregulowana na gruncie ustawy z dnia 30 maja 1996 r. o dożywotnim uposażeniu byłego prezydenta RP. Mianowicie, byłemu Prezydentowi przysługuje dożywotnio miesięczne uposażenie w wysokości odpowiadającej 75% kwoty wynagrodzenia zasadniczego. Ponadto była głowa państwa otrzymuje na prowadzenie biura środki finansowe w wysokości i na zasadach określonych dla posłów otrzymujących środki finansowe na utworzenie, funkcjonowanie i finansowanie biura poselskiego.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 31 lipca 1981 r. o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe;

Ustawa z dnia 30 maja 1996 r. o dożywotnim uposażeniu byłego prezydenta RP;

Ustawa budżetowa na 2015 r. z dnia 15 stycznia 2015 r.

Polecamy serwis: Kadry i płace

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA