reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Wynagrodzenia > Wynagrodzenie Prezydenta RP 2015

Wynagrodzenie Prezydenta RP 2015

Wynagrodzenie Prezydenta RP w 2015 r. wynosi 17 664, 6 zł w części zasadniczej wraz z dodatkiem funkcyjnym. Całości dopełniają także dodatkowe benefity takie jak np. prawo do korzystania z państwowych lokali służących do celów mieszkaniowych czy wyposażenie w garnitury.

Kwestia wynagrodzenia Prezydenta RP jest uregulowana w ustawie z dnia 31 lipca 1981 r. o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Zgodnie z art. 5a  pkt 1 niniejszej ustawy wynagrodzenie głowy państwa zawiera część zasadniczą, która odpowiada siedmiokrotności kwoty bazowej. Prezydent RP otrzymuje także dodatek funkcyjny odpowiadający trzykrotności kwoty bazowej.

Wysokość wspomnianej kwoty bazowej jest ustalona według odrębnych zasad, które określa ustawa budżetowa. Zgodnie z ustawą budżetową na 2015 r. kwotą bazową dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwa jest 1766,46 zł. Wobec tego zasadnicze wynagrodzenie Prezydenta RP w 2015 r. wynosi 12 365,22 zł. Natomiast kwota dodatku funkcyjnego wynosi 5 299, 38 zł.

Do podanych sum należy doliczyć także dodatek za wysługę lat. W związku z powyższym Prezydent RP miesięcznie otrzymuje 20 138 zł wynagrodzenia.

Zobacz również: Wysokość diet dla radnych w 2015 roku

Jakie dodatkowe benefity przysługują Prezydentowi RP?

Ponadto Prezydent RP oraz jego małżonka są uprawnieni do świadczeń opieki zdrowotnej w razie nagłego zachorowania lub urazu, wypadku, zatrucia lub konieczności natychmiastowego leczenia szpitalnego. Na gruncie art. 5a pkt 2 wspomniana opieka zdrowotna przysługuje parze prezydenckiej także w trakcie oficjalnych podróży i wizyt zagranicznych. Powyższe świadczenia są finansowane ze środków budżetu państwa.

Jeśli chodzi o lokale służące do zaspokojenia potrzeb reprezentacyjnych i mieszkaniowych na czas zajmowania stanowiska głowy państwa to Prezydent RP jest uprawniony do zajmowania ich niezależnie od posiadania innych, prywatnych lokali. Dodatkowo Prezydent RP ma zapewnione garnitury, a Pierwsza Dama kreacje. Do dyspozycji głowy państwa są przeznaczone także limuzyny, prywatny samolot oraz helikopter.

Jak wygląda uposażenie Prezydenta RP po zakończonej kadencji?

Materia ta została uregulowana na gruncie ustawy z dnia 30 maja 1996 r. o dożywotnim uposażeniu byłego prezydenta RP. Mianowicie, byłemu Prezydentowi przysługuje dożywotnio miesięczne uposażenie w wysokości odpowiadającej 75% kwoty wynagrodzenia zasadniczego. Ponadto była głowa państwa otrzymuje na prowadzenie biura środki finansowe w wysokości i na zasadach określonych dla posłów otrzymujących środki finansowe na utworzenie, funkcjonowanie i finansowanie biura poselskiego.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 31 lipca 1981 r. o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe;

Ustawa z dnia 30 maja 1996 r. o dożywotnim uposażeniu byłego prezydenta RP;

Ustawa budżetowa na 2015 r. z dnia 15 stycznia 2015 r.

Polecamy serwis: Kadry i płace

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama