REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie Prezydenta RP 2015

Arleta Siedlik
Wynagrodzenie Prezydenta RP 2015/ Fot. Fotolia
Wynagrodzenie Prezydenta RP 2015/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wynagrodzenie Prezydenta RP w 2015 r. wynosi 17 664, 6 zł w części zasadniczej wraz z dodatkiem funkcyjnym. Całości dopełniają także dodatkowe benefity takie jak np. prawo do korzystania z państwowych lokali służących do celów mieszkaniowych czy wyposażenie w garnitury.

Kwestia wynagrodzenia Prezydenta RP jest uregulowana w ustawie z dnia 31 lipca 1981 r. o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Zgodnie z art. 5a  pkt 1 niniejszej ustawy wynagrodzenie głowy państwa zawiera część zasadniczą, która odpowiada siedmiokrotności kwoty bazowej. Prezydent RP otrzymuje także dodatek funkcyjny odpowiadający trzykrotności kwoty bazowej.

REKLAMA

Wysokość wspomnianej kwoty bazowej jest ustalona według odrębnych zasad, które określa ustawa budżetowa. Zgodnie z ustawą budżetową na 2015 r. kwotą bazową dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwa jest 1766,46 zł. Wobec tego zasadnicze wynagrodzenie Prezydenta RP w 2015 r. wynosi 12 365,22 zł. Natomiast kwota dodatku funkcyjnego wynosi 5 299, 38 zł.

Do podanych sum należy doliczyć także dodatek za wysługę lat. W związku z powyższym Prezydent RP miesięcznie otrzymuje 20 138 zł wynagrodzenia.

Zobacz również: Wysokość diet dla radnych w 2015 roku

Jakie dodatkowe benefity przysługują Prezydentowi RP?

REKLAMA

Ponadto Prezydent RP oraz jego małżonka są uprawnieni do świadczeń opieki zdrowotnej w razie nagłego zachorowania lub urazu, wypadku, zatrucia lub konieczności natychmiastowego leczenia szpitalnego. Na gruncie art. 5a pkt 2 wspomniana opieka zdrowotna przysługuje parze prezydenckiej także w trakcie oficjalnych podróży i wizyt zagranicznych. Powyższe świadczenia są finansowane ze środków budżetu państwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli chodzi o lokale służące do zaspokojenia potrzeb reprezentacyjnych i mieszkaniowych na czas zajmowania stanowiska głowy państwa to Prezydent RP jest uprawniony do zajmowania ich niezależnie od posiadania innych, prywatnych lokali. Dodatkowo Prezydent RP ma zapewnione garnitury, a Pierwsza Dama kreacje. Do dyspozycji głowy państwa są przeznaczone także limuzyny, prywatny samolot oraz helikopter.

Jak wygląda uposażenie Prezydenta RP po zakończonej kadencji?

Materia ta została uregulowana na gruncie ustawy z dnia 30 maja 1996 r. o dożywotnim uposażeniu byłego prezydenta RP. Mianowicie, byłemu Prezydentowi przysługuje dożywotnio miesięczne uposażenie w wysokości odpowiadającej 75% kwoty wynagrodzenia zasadniczego. Ponadto była głowa państwa otrzymuje na prowadzenie biura środki finansowe w wysokości i na zasadach określonych dla posłów otrzymujących środki finansowe na utworzenie, funkcjonowanie i finansowanie biura poselskiego.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 31 lipca 1981 r. o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe;

Ustawa z dnia 30 maja 1996 r. o dożywotnim uposażeniu byłego prezydenta RP;

Ustawa budżetowa na 2015 r. z dnia 15 stycznia 2015 r.

Polecamy serwis: Kadry i płace

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  REKLAMA

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

  Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

  Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

  Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

  Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

  Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

  REKLAMA

  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

  REKLAMA