reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Wynagrodzenia > Minimalne wynagrodzenie za pracę 2016

Minimalne wynagrodzenie za pracę 2016

Minimalne wynagrodzenie za pracę od 1 stycznia 2016 r. ma wynosić 1850 zł. Podwyższenie wysokości minimalnej płacy spowoduje wzrost wydatków budżetu państwa w 2016 r. o około 16,3 min zł w skali roku z tytułu finansowania niektórych wynagrodzeń i składek.

Zgodnie z projektem Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2016 r. od 1 stycznia 2016 r. najniższa płaca ma wynosić 1850 zł.

Rozporządzenie wchodzi w życie 1 stycznia 2016 r. Obecnie projekt jest na etapie opiniowania.

12 czerwca 2015 r. Rada Ministrów zaproponowała Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno – Gospodarczych podwyższenie minimalnego wynagrodzenia za pracę z 1 750 zł (obowiązującego w 2015 r.) do 1 850 zł, tj. o 5,7 %. W związku z tym, że w terminie ustawowym nie doszło do uzgodnienia wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2016 r. na forum Trójstronnej Komisji, Rada Ministrów jest zobowiązana ustalić wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2016 r., w drodze rozporządzenia, w terminie do dnia 15 września 2015 r„ przy czym jego wysokość nie może być niższa od wysokości wynagrodzenia zaproponowanej Trójstronnej Komisji do negocjacji.

Polecamy: Komplet Zmiany w prawie pracy w 2016 r.

Jak wskazuje Główny Urząd Statystyczny w grudniu 2014 r. wynagrodzenie na poziomie minimalnym (1680 zł i mniej) otrzymywało ok. 447,7 tys. osób spośród ogółu zatrudnionych w podmiotach zatrudniających 10 osób i więcej, co stanowiło 5,1% zatrudnionych w tych podmiotach. W stosunku do grudnia 2013 r. liczba osób opłacanych na poziomie nieprzekraczającym płacy minimalnej wzrosła o 2,7%.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej szacuje, iż  podwyższenie wysokości minimalnego wynagrodzenia do kwoty 1 850 zł spowoduje wzrost wydatków budżetu państwa w 2016 r. o około 16,3 min zł w skali roku, z tytułu finansowania niektórych wynagrodzeń i składek, których wysokość relacjonowana jest do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, z tego:

- składki na ubezpieczenia społeczne osób duchownych (6,5 min zł),

- składka na ubezpieczenie emerytalne osób sprawujących osobistą opiekę nad dzieckiem (0,7 min zł),

- wynagrodzenia za pracę skazanych (6,0 min zł),

- składki na ubezpieczenie zdrowotne za strażaków Państwowej Straży Pożarnej w służbie kandydackiej (0,1 min zł),

- składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne osób wykonujących pracę na podstawie umowy uaktywniającej (3,0 min zł).

Polecamy serwis: Wynagrodzenia

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Skibiński

Specjalista w zakresie prawa samorządowego, gospodarczego oraz spraw odszkodowawczych. Kancelaria prowadzi blog prawniczy „Filiżanka Prawa”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama