Nowe rozporządzenie płacowe
Od 1 grudnia 2015 r. instytucje kultury muszą stosować się do nowego rozporządzenia z 22 października 2015 r. w sprawie wynagradzania pracowników instytucji kultury. Rozporządzenie określa warunki ustalania:
1) prawa do:
reklama
reklama
a) dodatku za wieloletnią pracę i jego wypłacania,
b) ekwiwalentu pieniężnego i jego wysokości,
c) nagrody jubileuszowej i jej wypłacania,
d) jednorazowej odprawy pieniężnej przysługującej w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy oraz jej wypłacania;
2) wysokości:
a) dodatku funkcyjnego i jego wypłacania,
b) dodatku specjalnego i jego wypłacania.
NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!
Zmiana w zakresie zasad wynagradzania określonych w przepisach wykonawczych do ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej spowodowana jest nowym brzmieniem przepis art. 4 ust. 6 ustawy z 15.8.2015 o zmianie ustaw regulujących warunki dostępu do wykonywania niektórych zawodów (Dz.U.2015.1505), który z kolei wprowadził nowe brzmienie art. 31d ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, a tym wprowadził nowe rozporządzenie płacowe, pośrednio uchylając rozporządzenie z 2012 r. Nowe przypisy precyzują niektóre dotychczasowe zasady, które były niejasne. Jeden przepis rozporządzenia wejdzie w życie w dniu 1 stycznia 2016 r.
Zobacz również: Przekazanie wynagrodzenia na rachunek bankowy współmałżonka
Nowe przepisy ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej
Dodatkowo wkrótce w życie wejdą nowe przepisy ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Jest to ważna wiadomość dla instytucji kultury, które winny swoje wewnętrzne uregulowania dostosować do nowych przepisów.
Co zmienia nowe rozporządzenie?
Nie ma już ustawowo określonego wykazu stanowisk pracy w instytucjach artystycznych i pozostałych instytucjach kultury oraz minimalnego wynagrodzenia pracowników tych podmiotów.
Dodatkowo ustawodawca zrezygnował z dokładnego ustalenia stanowisk, na których pracownikom przysługuje dodatek funkcyjny. Zmiany dotyczą również dodatku specjalnego. Od dziś przepisy wykonawcze nie określają wymogów warunkujących przyznanie tego dodatku. Poprzednio obowiązujące przepisy, stwierdzały, że warunkiem przyznania dodatku specjalnego jest wykonywanie przez pracownika: 1) okresowo zwiększonych obowiązków służbowych; 2) dodatkowo powierzonych zadań o wysokim stopniu złożoności; 3) pracy w szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach.