REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady wynagradzania pracowników instytucji kultury w 2015 i 2016 r.

Wynagrodzenia, instytucje kultury/ Fot. Fotolia
Wynagrodzenia, instytucje kultury/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 grudnia 2015 r. instytucje kultury muszą stosować się do nowego rozporządzenia z 22 października 2015 r. w sprawie wynagradzania pracowników instytucji kultury. Co zmienia nowe rozporządzenie?

Nowe rozporządzenie płacowe

Od 1 grudnia 2015 r. instytucje kultury muszą stosować się do nowego rozporządzenia z 22 października 2015 r. w sprawie wynagradzania pracowników instytucji kultury. Rozporządzenie określa warunki ustalania:

REKLAMA

1)  prawa do:

a) dodatku za wieloletnią pracę i jego wypłacania,

b) ekwiwalentu pieniężnego i jego wysokości,

c) nagrody jubileuszowej i jej wypłacania,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

d) jednorazowej odprawy pieniężnej przysługującej w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy oraz jej wypłacania;

2) wysokości:

a) dodatku funkcyjnego i jego wypłacania,

b) dodatku specjalnego i jego wypłacania.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Zmiana w zakresie zasad wynagradzania określonych w przepisach wykonawczych do ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej spowodowana jest nowym brzmieniem przepis art. 4 ust. 6 ustawy z 15.8.2015 o zmianie ustaw regulujących warunki dostępu do wykonywania niektórych zawodów (Dz.U.2015.1505), który z kolei wprowadził nowe brzmienie art. 31d  ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, a tym wprowadził nowe rozporządzenie płacowe, pośrednio uchylając rozporządzenie z 2012 r. Nowe przypisy precyzują niektóre dotychczasowe zasady, które były niejasne. Jeden przepis rozporządzenia wejdzie w życie w dniu 1 stycznia 2016 r.

Zobacz również: Przekazanie wynagrodzenia na rachunek bankowy współmałżonka

Nowe przepisy ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej

Dodatkowo wkrótce w życie wejdą nowe przepisy ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Jest to ważna wiadomość dla instytucji kultury, które winny swoje wewnętrzne uregulowania dostosować do nowych przepisów.

Co zmienia nowe rozporządzenie?

Nie ma już ustawowo określonego wykazu stanowisk pracy w instytucjach artystycznych i pozostałych instytucjach kultury oraz minimalnego wynagrodzenia pracowników tych podmiotów.

REKLAMA

Dodatkowo ustawodawca zrezygnował z dokładnego ustalenia stanowisk, na których pracownikom przysługuje dodatek funkcyjny. Zmiany dotyczą również dodatku specjalnego. Od dziś przepisy wykonawcze nie określają wymogów warunkujących przyznanie tego dodatku. Poprzednio obowiązujące przepisy, stwierdzały, że warunkiem przyznania dodatku specjalnego jest wykonywanie przez pracownika: 1)  okresowo zwiększonych obowiązków służbowych; 2)  dodatkowo powierzonych zadań o wysokim stopniu złożoności; 3)  pracy w szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach.

Nowe przepisy regulują też zasadę wypłaty dodatku specjalnego. Rozporządzenie z 2015 r. stanowi, iż "wysokość dodatku specjalnego ustala się, uwzględniając zakres i stopień trudności powierzonych zadań lub obowiązków oraz specyfikę i poziom uciążliwości warunków, w jakich jest świadczona praca". Poprzedni rozporządzenie stwierdzało, iż "warunkiem przyznania dodatku specjalnego jest wykonywanie przez pracownika: 1) okresowo zwiększonych obowiązków służbowych; 2)  dodatkowo powierzonych zadań o wysokim stopniu złożoności; 3) pracy w szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach".

W zakresie dodatku za wieloletnią pracę nowe rozporządzenie uszczegóławia art. 31 ust. 3 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

Natomiast w zakresie nagrody jubileuszowej - precyzuje udokumentowanie i obliczenie okresu pracy warunkującego jej przyznanie. Nowe rozporządzenie wyjaśnia również dokumentowanie stażu pracy potrzebnego do przyznania jednorazowej odprawy.

Zobacz również: Wynagrodzenia pracowników instytucji kultury 2015/2016

Co zmienią przepisy ustawy?

Za miesiąc zmienią swoje brzmienie niektóre przepisy samej ustawy. 1 stycznia 2016 r. wejdzie bowiem w życie nowy ust. 2 art. 31a.  Pracownikowi instytucji kultury będzie przysługiwało nie dodatkowe wynagrodzenie, lecz ekwiwalent za używanie w pracy własnego instrumentu lub własnych akcesoriów do instrumentu, ubioru scenicznego, rekwizytu lub narzędzi, przysługuje ekwiwalent pieniężny za ich używanie. Dotychczas pracodawca pozostawiony był sam sobie przy ustaleniu zasad dotyczących prawa i wypłaty tego dodatkowego wynagrodzenia. Przepisy nowego rozporządzenia dodatkowo precyzują, że "warunkiem ustalenia prawa do ekwiwalentu pieniężnego, w tym jego wysokości, z tytułu używania w pracy przez pracownika artystycznego własnego instrumentu, akcesoriów do instrumentu, ubioru scenicznego, rekwizytu lub narzędzi, jest zawarcie przez pracodawcę z pracownikiem umowy o używaniu w pracy przez pracownika artystycznego własnego instrumentu, akcesoriów do instrumentu, ubioru scenicznego, rekwizytu lub narzędzi". Od 1 stycznia 2016 r. pracodawcy będą musieli ze swoimi pracownikami podpisywać umowy, które powinny zawierać: oświadczenie pracownika o prawie do własności rzeczy; określenie zasad i sposobu używania rzeczy przez pracownika; określenie wysokości ekwiwalentu pieniężnego z tytułu używania rzeczy przez pracownika, uwzględniającej koszty poniesione przez pracownika w związku z zakupem lub utrzymaniem w należytym stanie rzeczy, w tym w szczególności normy zużycia rzeczy lub jego cenę rynkową i termin wypłaty ekwiwalentu pieniężnego.

Należy pamiętać aby wewnętrzne regulacje były spójne z nowymi przepisami. Jeśli są one mniej korzystne od nowych przepisów należy je bezwzględnie zmienić.

Polecamy w INFORRB

Jak i kiedy poinformować pracownika o przygotowanym dla niego rozkładzie czasu pracy

Czy możliwa jest korekta odpisu na ZFŚS za ubiegły rok budżetowy

Jakie dokumenty powinien wypełnić nowy pracownik w związku z zatrudnieniem

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe dla nauczycieli. Wypłata do końca sierpnia – jakie wyrównanie

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli powinno zostać wypłacone do końca sierpnia 2024 r. Świadczenie to przysługuje nauczycielom, którzy byli zatrudnieniu w pełnym wymiarze zajęć przez cały rok szkolny 2023/2024. Świadczenie urlopowe dla nauczycieli reguluje art. 53 ust 1a ustawy  – Karta Nauczyciela.

Rusza program "Pierwszy Dzienny Opiekun w Gminie". Samorządy mogą składać wnioski do 30 sierpnia

W czwartek, 25 lipca odbyła się konferencja z udziałem wiceministry rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandry Gajewskiej. Tematem konferencji był nowy program dla gmin bez opieki żłobkowej w ramach Aktywnego Malucha – "Pierwszy Dzienny Opiekun w Gminie". Wnioski można składać do 30 sierpnia.

ZUS przestawił się na mLegitymacje. Jak z nich korzystać?

Elektroniczna mLegitymacja to duże ułatwienie dla emerytów i rencistów. Można z niej korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. telefonie. Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, iż prawie 800 tysięcy seniorów porzuciło plastik.

Świadczenie „Aktywny rodzic” i inne nowości w klasyfikacji budżetowej

23 lipca 2024 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 15 lipca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

82 mln zł środków na dofinansowania do remontów dróg samorządowych na 2025 r. w województwie śląskim

W środę, 24 lipca wojewoda śląski Marek Wójcik poinformował, o tym, że rusza nabór na dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na przyszły rok. W województwie lubelskim nabór ruszy w piątek, 26 lipca. Środki z dofinansowania mogą zostać przeznaczone na remonty dróg powiatowych i gminnych, a także na inne inwestycje, które zwiększą bezpieczeństwo ruchu.

5 000 zł na jedno koło gospodyń wiejskich i prawo do dofinansowania dla wszystkich kół gospodyń wiejskich z gmin, w których frekwencja w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych przekroczyła 60 proc. W Dzienniku Ustaw ukazała się już nowelizacja

W Dzienniku Ustaw ukazała się nowelizacja rozporządzenia dotycząca prawa do dofinansowania dla kół gospodyń wiejskich z gmin,  w których frekwencja w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych przekroczyła 60 proc. Dofinansowanie będzie przysługiwało nie tylko kołom wpisanym do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich.

W 2024 roku przeciętny pracownik skorzysta z nawet 35 dni urlopu oraz dodatkowych zwolnień z pracy. Co z urlopem w 2025 r.

W ostatnim czasie do kodeksu pracy wprowadzono wiele nowych rozwiązań, dzięki którym pracownicy mogą uzyskać dodatkowe dni wolne od pracy. Chodzi m.in. o wprowadzenie dodatkowych pięciu dni urlopu opiekuńczego. Sprawdź, jakie jeszcze dodatkowe zwolnienia i urlopy przysługują pracownikom, ile są płatne oraz jak je uzyskać.

Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

REKLAMA

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

REKLAMA