REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady wynagradzania pracowników instytucji kultury w 2015 i 2016 r.

Wynagrodzenia, instytucje kultury/ Fot. Fotolia
Wynagrodzenia, instytucje kultury/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 grudnia 2015 r. instytucje kultury muszą stosować się do nowego rozporządzenia z 22 października 2015 r. w sprawie wynagradzania pracowników instytucji kultury. Co zmienia nowe rozporządzenie?

Nowe rozporządzenie płacowe

Od 1 grudnia 2015 r. instytucje kultury muszą stosować się do nowego rozporządzenia z 22 października 2015 r. w sprawie wynagradzania pracowników instytucji kultury. Rozporządzenie określa warunki ustalania:

REKLAMA

1)  prawa do:

a) dodatku za wieloletnią pracę i jego wypłacania,

b) ekwiwalentu pieniężnego i jego wysokości,

c) nagrody jubileuszowej i jej wypłacania,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

d) jednorazowej odprawy pieniężnej przysługującej w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy oraz jej wypłacania;

2) wysokości:

a) dodatku funkcyjnego i jego wypłacania,

b) dodatku specjalnego i jego wypłacania.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Zmiana w zakresie zasad wynagradzania określonych w przepisach wykonawczych do ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej spowodowana jest nowym brzmieniem przepis art. 4 ust. 6 ustawy z 15.8.2015 o zmianie ustaw regulujących warunki dostępu do wykonywania niektórych zawodów (Dz.U.2015.1505), który z kolei wprowadził nowe brzmienie art. 31d  ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, a tym wprowadził nowe rozporządzenie płacowe, pośrednio uchylając rozporządzenie z 2012 r. Nowe przypisy precyzują niektóre dotychczasowe zasady, które były niejasne. Jeden przepis rozporządzenia wejdzie w życie w dniu 1 stycznia 2016 r.

Zobacz również: Przekazanie wynagrodzenia na rachunek bankowy współmałżonka

Nowe przepisy ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej

Dodatkowo wkrótce w życie wejdą nowe przepisy ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Jest to ważna wiadomość dla instytucji kultury, które winny swoje wewnętrzne uregulowania dostosować do nowych przepisów.

Co zmienia nowe rozporządzenie?

Nie ma już ustawowo określonego wykazu stanowisk pracy w instytucjach artystycznych i pozostałych instytucjach kultury oraz minimalnego wynagrodzenia pracowników tych podmiotów.

REKLAMA

Dodatkowo ustawodawca zrezygnował z dokładnego ustalenia stanowisk, na których pracownikom przysługuje dodatek funkcyjny. Zmiany dotyczą również dodatku specjalnego. Od dziś przepisy wykonawcze nie określają wymogów warunkujących przyznanie tego dodatku. Poprzednio obowiązujące przepisy, stwierdzały, że warunkiem przyznania dodatku specjalnego jest wykonywanie przez pracownika: 1)  okresowo zwiększonych obowiązków służbowych; 2)  dodatkowo powierzonych zadań o wysokim stopniu złożoności; 3)  pracy w szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach.

Nowe przepisy regulują też zasadę wypłaty dodatku specjalnego. Rozporządzenie z 2015 r. stanowi, iż "wysokość dodatku specjalnego ustala się, uwzględniając zakres i stopień trudności powierzonych zadań lub obowiązków oraz specyfikę i poziom uciążliwości warunków, w jakich jest świadczona praca". Poprzedni rozporządzenie stwierdzało, iż "warunkiem przyznania dodatku specjalnego jest wykonywanie przez pracownika: 1) okresowo zwiększonych obowiązków służbowych; 2)  dodatkowo powierzonych zadań o wysokim stopniu złożoności; 3) pracy w szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach".

W zakresie dodatku za wieloletnią pracę nowe rozporządzenie uszczegóławia art. 31 ust. 3 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

Natomiast w zakresie nagrody jubileuszowej - precyzuje udokumentowanie i obliczenie okresu pracy warunkującego jej przyznanie. Nowe rozporządzenie wyjaśnia również dokumentowanie stażu pracy potrzebnego do przyznania jednorazowej odprawy.

Zobacz również: Wynagrodzenia pracowników instytucji kultury 2015/2016

Co zmienią przepisy ustawy?

Za miesiąc zmienią swoje brzmienie niektóre przepisy samej ustawy. 1 stycznia 2016 r. wejdzie bowiem w życie nowy ust. 2 art. 31a.  Pracownikowi instytucji kultury będzie przysługiwało nie dodatkowe wynagrodzenie, lecz ekwiwalent za używanie w pracy własnego instrumentu lub własnych akcesoriów do instrumentu, ubioru scenicznego, rekwizytu lub narzędzi, przysługuje ekwiwalent pieniężny za ich używanie. Dotychczas pracodawca pozostawiony był sam sobie przy ustaleniu zasad dotyczących prawa i wypłaty tego dodatkowego wynagrodzenia. Przepisy nowego rozporządzenia dodatkowo precyzują, że "warunkiem ustalenia prawa do ekwiwalentu pieniężnego, w tym jego wysokości, z tytułu używania w pracy przez pracownika artystycznego własnego instrumentu, akcesoriów do instrumentu, ubioru scenicznego, rekwizytu lub narzędzi, jest zawarcie przez pracodawcę z pracownikiem umowy o używaniu w pracy przez pracownika artystycznego własnego instrumentu, akcesoriów do instrumentu, ubioru scenicznego, rekwizytu lub narzędzi". Od 1 stycznia 2016 r. pracodawcy będą musieli ze swoimi pracownikami podpisywać umowy, które powinny zawierać: oświadczenie pracownika o prawie do własności rzeczy; określenie zasad i sposobu używania rzeczy przez pracownika; określenie wysokości ekwiwalentu pieniężnego z tytułu używania rzeczy przez pracownika, uwzględniającej koszty poniesione przez pracownika w związku z zakupem lub utrzymaniem w należytym stanie rzeczy, w tym w szczególności normy zużycia rzeczy lub jego cenę rynkową i termin wypłaty ekwiwalentu pieniężnego.

Należy pamiętać aby wewnętrzne regulacje były spójne z nowymi przepisami. Jeśli są one mniej korzystne od nowych przepisów należy je bezwzględnie zmienić.

Polecamy w INFORRB

Jak i kiedy poinformować pracownika o przygotowanym dla niego rozkładzie czasu pracy

Czy możliwa jest korekta odpisu na ZFŚS za ubiegły rok budżetowy

Jakie dokumenty powinien wypełnić nowy pracownik w związku z zatrudnieniem

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Księgowość budżetowa
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

    Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

    Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

    Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

    Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

    Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

    Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

    Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

    REKLAMA

    To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

    Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

    Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

    Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

    Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

    Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

    Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

    Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

    REKLAMA

    Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

    Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

    PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
    Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

    REKLAMA