reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Wynagrodzenia > Świadczenie wychowawcze - rodzic za granicą

Świadczenie wychowawcze - rodzic za granicą

W jaki sposób zostanie wypłacone świadczenie wychowawcze, gdy jedno z rodziców jest za granicą? Czy pieniądze otrzyma rodzina, która mieszka w jednym z krajów Unii Europejskiej?

Podstawa prawna

Art. 16 ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. poz. 195).

Czy należy składać wniosek na pierwsze dziecko

Pani Marzena pracuje w Polsce, jej mąż w Anglii. Mają trójkę dzieci, które mieszkają razem z matką. Czytelniczka zamierza złożyć wniosek o świadczenia wychowawcze, ale tylko na dwójkę dzieci, ponieważ dochody jej rodziny przekraczają kryterium dochodowe uprawniające do 500 zł na pierwszego potomka. Czy mimo wszystko powinna wnioskować o wsparcie również na najstarsze dziecko?

TAK

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaleca, aby osoby, które we wniosku o przyznanie 500 zł na dziecko wypełniają rubrykę wskazującą na pobyt członka rodziny za granicą, ubiegały się o świadczenie na pierwszego potomka, nawet jeśli nie spełniają wymogów do jego uzyskania. Wynika to z procedur stosowanych między marszałkami a instytucjami zagranicznymi, które wymagają potwierdzania uprawnień lub ich braku do świadczeń na każde dziecko. Niezłożenie wniosku na pierwsze dziecko, a w konsekwencji brak decyzji marszałka o tym, że 500 zł na tego potomka nie przysługuje, może spowodować, że drugi kraj obniży kwotę wsparcia na niego o wspomnianą kwotę.

Podstawa prawna

Art. 16 ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. poz. 195).

Czy będzie pomoc, gdy cała rodzina wyjechała

Pan Aleksander i jego żona pracują w Austrii. Od ponad roku mieszkają z nimi również dzieci. Rodzina regularnie przyjeżdża do Polski, tu też jest cały czas zameldowana. Czy mogą starać się o świadczenia z programu 500 plus?

NIE

Jeśli cała rodzina mieszka w jednym z krajów UE, to wypłata wszystkich świadczeń na dzieci powinna się odbywać w oparciu o ustawodawstwo tego właśnie państwa. Nie ma znaczenia, że czytelnicy są zameldowani na terenie Polski lub przyjeżdżają do kraju, aby np. tu spędzić urlop lub święta, ponieważ żaden z opiekunów ani ich dzieci faktycznie tu nie mieszkają. Taka rodzina nie może więc ubiegać się o świadczenie wychowawcze. Ta sama zasada dotyczy również osób, które wyjechały z dziećmi do krajów nie należących do UE i w związku z tym nie obowiązują w nich przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, np. do USA, Kanady lub państw Bliskiego Wschodu, gdzie czasowo pracują.

Podstawa prawna

Art. 1 ust. 3 ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. poz. 195).

Polecamy serwis: Wynagrodzenia

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Connected Life Magazine

Connected Life Magazine jest pierwszym w Polsce pismem skupiającym uwagę na zagadnieniach z zakresu rosnącego rynku Internetu Rzeczy i szeroko rozumianych usługach connected.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama