reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Zatrudnianie i zwalnianie > Zatrudnianie pracownika samorządowego w innym urzędzie

Zatrudnianie pracownika samorządowego w innym urzędzie

Jestem pracownikiem urzędu gminy i uzyskałem informację, że niebawem zwolni się podobne do mojego stanowisko w starostwie powiatowym. Czy chcąc się ubiegać o to stanowisko będę musiał brać udział w naborze? Czy przysługują mi jakieś przywileje z tego tytułu, że jestem już pracownikiem samorządowym?


Odpowiedź: Zatrudnienie w starostwie powiatowym dotychczasowego pracownika urzędu gminy może nastąpić bez konieczności przeprowadzania naboru.

Uzasadnienie: Nabór w jednostkach zatrudniających pracowników samorządowych jest przeprowadzany na wolne stanowiska urzędnicze, w tym kierownicze stanowiska urzędnicze. Przeprowadzenie naboru zgodnie z wymaganą procedurą jest zatem uzasadnione powstaniem na danym stanowisku wakatu.

W opisanej sytuacji nie powstał jeszcze wakat na stanowisku w starostwie powiatowym, gdyż stanowisko to jest obecnie obsadzone. W związku z tym, że istnieje pracownik samorządowy zainteresowany podjęciem pracy na tym stanowisku, można uniknąć konieczności przeprowadzania na nie naboru. Obsadzenie wskazanego stanowiska może nastąpić w drodze przeniesienia pracownika samorządowego (art. 22 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych).

Pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, można na jego wniosek lub za jego zgodą przenieść do pracy w innej jednostce zatrudniającej pracowników samorządowych w tej samej lub innej miejscowości, w każdym czasie, jeżeli nie narusza to ważnego interesu jednostki, która dotychczas zatrudniała pracownika, oraz przemawiają za tym ważne potrzeby po stronie jednostki przejmującej.

W opisanym przypadku można zatem złożyć wniosek o przeniesienie do starostwa powiatowego, uzasadniając to posiadanymi kwalifikacjami na podobnym stanowisku samorządowym w urzędzie gminy.

Jeżeli zatem pracodawca dotąd zatrudniający pracownika samorządowego nie będzie widział przeszkód w odejściu takiego pracownika do innego pracodawcy samorządowego, natomiast pracodawca, u którego pracownik samorządowy ma zostać zatrudniony wyrazi chęć zatrudnienia takiego pracownika, zmiana pracodawcy samorządowego może nastąpić w drodze przeniesienia pracownika, dokonanego na podstawie zawartego w tej sprawie porozumienia.

ZAPAMIĘTAJ!

Przeniesienia do starostwa dokonuje pracodawca samorządowy w urzędzie, w którym pracownik samorządowy ma być zatrudniony, w porozumieniu z pracodawcą samorządowym dotychczas zatrudniającym pracownika.

Dorota Wołoszyn

Podstawa prawna:

• Ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. nr 223, poz. 1458)

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl

Zdjęcia


Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama