REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa zlecenie a prawo zrzeszania się w związkach zawodowych

Niemeczek Monika
Umowy cywilnoprawne a prawo zrzeszania się w związkach zawodowych
Umowy cywilnoprawne a prawo zrzeszania się w związkach zawodowych

REKLAMA

REKLAMA

Osobom zatrudnionym na podstawie cywilnoprawnych umów o pracę i samozatrudnionym zostanie przyznane prawo zrzeszania się w związkach zawodowych – takie zmiany przewiduje nowelizacja ustawy o związkach zawodowych. Jakie będą konsekwencje nowych przepisów?

REKLAMA

Nowelizacja jest realizacją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 2 czerwca 2015 r., (sygn. akt K 1/13) oraz dostosowaniem prawa polskiego do wymogów międzynarodowych. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że art. 2 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych, przyznający prawo zrzeszania się  w związkach zawodowych wymienionym w nim kategoriom osób, czyli pracownikom, członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz osobom wykonującym pracę na podstawie umowy agencyjnej, jest niezgodny z Konstytucją. Przepis ten odmawia bowiem prawa zrzeszania się w związkach zawodowych osobom wykonującym pracę na innych podstawach zatrudnienia niż wymienione w tym przepisie. Do tej pory w zasadzie tylko osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę miały prawo zrzeszania się w związkach zawodowych.

REKLAMA

Takie uregulowania są niezgodne nie tylko z prawem konstytucyjnym, lecz również z prawem międzynarodowym. Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy, od momentu uchwalenia nowelizacji, pracownikiem będzie każda osoba wykonująca pracę zarobkową na rzecz innego podmiotu w ramach łączącego ją z tym podmiotem stosunku prawnego.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)

Kto będzie mógł wstąpić do związku zawodowego?

Do ustawy o związkach zawodowych zostanie wprowadzone pojęcie osoby wykonującej pracę zarobkową. Kategoria ta obejmie osoby zatrudnione w oparciu o umowę zlecenie, umowę o świadczenie usług, do której stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu, umowę o dzieło, osoby prowadzące jednoosobowo działalność gospodarczą wykonujące pracę osobiście na rzecz danego podmiotu na podstawie umowy. Przewidywane jest rozszerzenie uprawnienia do tworzenia związków zawodowych na osoby wykonujące pracę nakładczą, które dotychczas posiadały jedynie uprawnienie do wstępowania do związków zawodowych działających już w zakładzie pracy.

Zgodnie z art. 3 ustawy o związkach zawodowych nikt nie może ponosić ujemnych następstw z powodu przynależności do związku zawodowego lub pozostawania poza nim albo wykonywania funkcji związkowej. W szczególności nie może to być warunkiem nawiązania stosunku pracy i pozostawania w zatrudnieniu oraz awansowania pracownika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wymienione wyżej podmioty będą musiały jednak spełnić określone warunki.  Minimalny okres zatrudnienia u danego podmiotu zatrudniającego musi wynosić 6 miesięcy, tak aby więź z podmiotem zatrudniającym miała charakter trwały. „Podmiotem zatrudniającym” będzie pracodawca w rozumieniu szerszym niż zakłada to kodeks pracy, czyli osoba zatrudniająca pracowników w oparciu o umowę o pracę.

Zobacz też: Umowa zlecenia w 2016 r. - składki na ubezpieczenia społeczne

Korzyści związane z ochroną związkową

Od momentu wejścia w życie nowelizacji, osoby zatrudnione w oparciu o umowy cywilnoprawne będą korzystać z ochrony związkowej. Co to oznacza? Przede wszystkim jest to gwarancja wzmożonej ochrony przed zwolnieniem. Związki zawodowe, które działają w firmie, dostarczają pracodawcy listę działaczy, z którymi nie można rozwiązać umowy o prace bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej.

Zakładowa organizacja związkowa zajmuje się również indywidualnymi sprawami pracowniczymi. Sprawuje także kontrolę nad przestrzeganiem w zakładzie pracy przepisów prawa pracy i kieruje działalnością społecznej inspekcji pracy.

Ogólnokrajowe związki zawodowe mają prawo do opiniowania aktów prawnych, uczestniczenia w sporach zbiorowych i podpisywania układów zbiorowych pracy. Sprawując kontrolę nad przestrzeganiem prawa pracy, związki zawodowe mogą również występować do właściwego organu administracji państwowej i samorządu terytorialnego lub pracodawcy z żądaniem  usunięcia nieprawidłowości.

Członkowie związku zawodowego mogą przy tym korzystać ze specjalnych uprawnień. Mają prawo do bezpłatnego urlopu na czas pełnienia koniecznych funkcji w organach związku i do zwolnienia od pracy zarobkowej na czas niezbędny do wykonania doraźnej czynności wynikającej z pełnionej funkcji związkowej poza zakładem pracy, w przypadku osób pracujących na podstawie cywilnoprawnych umów z zastrzeżeniem, że ich obowiązki pracownicze będzie mogła wykonać inna osoba.

Zobacz też: Zmiany w zakresie umów o pracę od 22 lutego 2016 r.

Podstawa prawna:   

Projekt ustawy o związkach zawodowych oraz niektórych innych ustaw (z dnia 22 marca 2016 r.): etap legislacyjny - konsultacje publiczne;

Ustawa z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. z 2001 Nr 79, poz. 854 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  REKLAMA

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

  Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

  Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

  Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

  Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

  Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

  REKLAMA

  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

  REKLAMA