REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa zlecenie a prawo zrzeszania się w związkach zawodowych

Niemeczek Monika
Umowy cywilnoprawne a prawo zrzeszania się w związkach zawodowych
Umowy cywilnoprawne a prawo zrzeszania się w związkach zawodowych

REKLAMA

REKLAMA

Osobom zatrudnionym na podstawie cywilnoprawnych umów o pracę i samozatrudnionym zostanie przyznane prawo zrzeszania się w związkach zawodowych – takie zmiany przewiduje nowelizacja ustawy o związkach zawodowych. Jakie będą konsekwencje nowych przepisów?

REKLAMA

Nowelizacja jest realizacją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 2 czerwca 2015 r., (sygn. akt K 1/13) oraz dostosowaniem prawa polskiego do wymogów międzynarodowych. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że art. 2 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych, przyznający prawo zrzeszania się  w związkach zawodowych wymienionym w nim kategoriom osób, czyli pracownikom, członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz osobom wykonującym pracę na podstawie umowy agencyjnej, jest niezgodny z Konstytucją. Przepis ten odmawia bowiem prawa zrzeszania się w związkach zawodowych osobom wykonującym pracę na innych podstawach zatrudnienia niż wymienione w tym przepisie. Do tej pory w zasadzie tylko osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę miały prawo zrzeszania się w związkach zawodowych.

REKLAMA

Takie uregulowania są niezgodne nie tylko z prawem konstytucyjnym, lecz również z prawem międzynarodowym. Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy, od momentu uchwalenia nowelizacji, pracownikiem będzie każda osoba wykonująca pracę zarobkową na rzecz innego podmiotu w ramach łączącego ją z tym podmiotem stosunku prawnego.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)

Kto będzie mógł wstąpić do związku zawodowego?

Do ustawy o związkach zawodowych zostanie wprowadzone pojęcie osoby wykonującej pracę zarobkową. Kategoria ta obejmie osoby zatrudnione w oparciu o umowę zlecenie, umowę o świadczenie usług, do której stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu, umowę o dzieło, osoby prowadzące jednoosobowo działalność gospodarczą wykonujące pracę osobiście na rzecz danego podmiotu na podstawie umowy. Przewidywane jest rozszerzenie uprawnienia do tworzenia związków zawodowych na osoby wykonujące pracę nakładczą, które dotychczas posiadały jedynie uprawnienie do wstępowania do związków zawodowych działających już w zakładzie pracy.

Zgodnie z art. 3 ustawy o związkach zawodowych nikt nie może ponosić ujemnych następstw z powodu przynależności do związku zawodowego lub pozostawania poza nim albo wykonywania funkcji związkowej. W szczególności nie może to być warunkiem nawiązania stosunku pracy i pozostawania w zatrudnieniu oraz awansowania pracownika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wymienione wyżej podmioty będą musiały jednak spełnić określone warunki.  Minimalny okres zatrudnienia u danego podmiotu zatrudniającego musi wynosić 6 miesięcy, tak aby więź z podmiotem zatrudniającym miała charakter trwały. „Podmiotem zatrudniającym” będzie pracodawca w rozumieniu szerszym niż zakłada to kodeks pracy, czyli osoba zatrudniająca pracowników w oparciu o umowę o pracę.

Zobacz też: Umowa zlecenia w 2016 r. - składki na ubezpieczenia społeczne

Korzyści związane z ochroną związkową

Od momentu wejścia w życie nowelizacji, osoby zatrudnione w oparciu o umowy cywilnoprawne będą korzystać z ochrony związkowej. Co to oznacza? Przede wszystkim jest to gwarancja wzmożonej ochrony przed zwolnieniem. Związki zawodowe, które działają w firmie, dostarczają pracodawcy listę działaczy, z którymi nie można rozwiązać umowy o prace bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej.

Zakładowa organizacja związkowa zajmuje się również indywidualnymi sprawami pracowniczymi. Sprawuje także kontrolę nad przestrzeganiem w zakładzie pracy przepisów prawa pracy i kieruje działalnością społecznej inspekcji pracy.

Ogólnokrajowe związki zawodowe mają prawo do opiniowania aktów prawnych, uczestniczenia w sporach zbiorowych i podpisywania układów zbiorowych pracy. Sprawując kontrolę nad przestrzeganiem prawa pracy, związki zawodowe mogą również występować do właściwego organu administracji państwowej i samorządu terytorialnego lub pracodawcy z żądaniem  usunięcia nieprawidłowości.

Członkowie związku zawodowego mogą przy tym korzystać ze specjalnych uprawnień. Mają prawo do bezpłatnego urlopu na czas pełnienia koniecznych funkcji w organach związku i do zwolnienia od pracy zarobkowej na czas niezbędny do wykonania doraźnej czynności wynikającej z pełnionej funkcji związkowej poza zakładem pracy, w przypadku osób pracujących na podstawie cywilnoprawnych umów z zastrzeżeniem, że ich obowiązki pracownicze będzie mogła wykonać inna osoba.

Zobacz też: Zmiany w zakresie umów o pracę od 22 lutego 2016 r.

Podstawa prawna:   

Projekt ustawy o związkach zawodowych oraz niektórych innych ustaw (z dnia 22 marca 2016 r.): etap legislacyjny - konsultacje publiczne;

Ustawa z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. z 2001 Nr 79, poz. 854 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dopłaty do przewozów autobusowych. Samorządy mogą składać wnioski od 3 do 9 grudnia 2024 r.

Samorządy mogą ubiegać się o dopłaty do przewozów autobusowych. Rusza nabór wniosków o objęcie dopłatą do usług transportowych ze środków Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. 

Codziennie policja zajmuje się 20 tys. zdarzeń

20 tys. zdarzeń dziennie. Taki jest codzienny bilans działań policji. To pokazuje jej skalę działania - powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej dot. planów działania policji na 2025 rok szef MSWiA Tomasz Siemoniak.

Dwa nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego

Dwa nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Lista ostrzeżeń publicznych KNF zawiera m.in. informacje o złożonych przez Komisję zawiadomieniach o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

Od początku roku wykryto w Polsce 1972 zakażenia HIV. Będzie dwa razy więcej pieniędzy na punkty diagnostyczne

Dodatkowe 3 mln zł na działalność punktów diagnostycznych i telefon zaufania AIDS, czyli łącznie 5 mln 856 tys. zł. To budżet Krajowego Centrum ds. AIDS na 2025 r. Od początku roku wykryto w Polsce 1972 zakażenia.

REKLAMA

Większe wynagrodzenia w samorządach? Resort finansów podtrzymuje uwagi dotyczące konieczności wskazania źródeł finansowania

Większe wynagrodzenia w samorządach? Resort finansów podtrzymuje uwagi dotyczące konieczności wskazania źródeł finansowania. Chodzi o projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowe zasady mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.

Zmiany w procesie budżetowym. Rada Fiskalna - niezależna instytucja o charakterze ekspercko-doradczym. Sejm za

Zmiany w procesie budżetowym. Rada Fiskalna - niezależna instytucja o charakterze ekspercko-doradczym. Sejm przyjął ustawę o Radzie Fiskalnej. Chodzi m.in. o poprawę transparentności finansów publicznych.

Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. [Projekt rozporządzenia]

Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Projekt rozporządzenia w środę trafił do uzgodnień i opiniowania.

W budżecie państwa nie ma miejsca na wolną Wigilię?

Minister finansów Andrzej Domański ocenił pomysł wolnej Wigilii jako złe rozwiązanie dla polskiej gospodarki i budżetu państwa. Jaki jest koszt wolnej Wigilii? 

REKLAMA

Od 1 stycznia 2025 roku w wielu gminach wyższy podatek za grunty i nieruchomości

Już niedługo w Polsce wyższa stawka podatku od nieruchomości. Od 1 stycznia 2025 roku w wielu gminach w Polsce obowiązywać będzie nowa, wyższa stawka podatku od nieruchomości. Prawdopodobnie wtedy też wejdzie w życie nowa regulacja dot. sposobu naliczania podatku od garaży znajdujących się w budynkach mieszkalnych.

Prawie 42 mln euro z UE dla 25 samorządów z województwa łódzkiego

Gminy zrzeszone w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Piotrków - Bełchatów - Radomsko otrzymają prawie 42 mln euro na projekty w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Pieniądze zyska aż 25 samorządów, a zrealizowane cele maja służyć mieszkańcom. 

REKLAMA