REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok

Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok./ fot. Fotolia
Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Problem: Zatrudniliśmy pracownika na podstawie umowy terminowej – od 1 sierpnia 2017 r. do 30 kwietnia 2018 r., jednak z końcem lutego 2018 r. chcemy rozwiązać umowę za wypowiedzeniem. Pracownik 1 lutego 2018 r. złożył rachunek dotyczący poniesionych kosztów na okulary korygujące, potrzebne do pracy. Czy w tej sytuacji należy pracownikowi wypłacić zwrot poniesionych wydatków na ten cel?

Odpowiedź: W sytuacji gdy do końca zatrudnienia pracownik ma świadczyć pracę, do której - zgodnie z zaleceniami lekarza okulisty - powinien korzystać z okularów korekcyjnych, pracodawca jest obowiązany mu je zapewnić poprzez ich nabycie bądź refundację poniesionych kosztów. Formalnie okulary te stanowią własność pracodawcy.

REKLAMA

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

REKLAMA

Uzasadnienie: Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (dalej: rozporządzenie w sprawie bhp na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe) narzuca na pracodawcę obowiązek zapewnienia pracownikowi okularów korygujących wzrok wówczas, gdy łącznie spełnione są następujące warunki:
pracownik (jak również praktykant lub stażysta) używa w pracy monitora ekranowego,
praca z użyciem monitora odbywa się co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy,
● lekarz wskazał na potrzebę stosowania okularów podczas pracy przy obsłudze monitora.

Zapisy rozporządzenia w sprawie bhp na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe dotyczące zapewnienia pracownikowi okularów są bardzo lakoniczne, co nie daje jednak pracodawcy możliwości ograniczenia swojego obowiązku, jakim jest zapewnienie pracownikowi okularów. Nie można zatem przyjąć regulacji wewnętrznych przyznających prawo do okularów korygujących tylko osobom zatrudnionym na czas nieokreślony.

Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego - bez względu na czas, na jaki została zawarta umowa o pracę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli pracownik, w stosunku do którego badania okulistyczne przeprowadzone w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykazały potrzebę stosowania okularów podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego, w okresie do końca zatrudnienia ma nadal świadczyć pracę przy monitorze ekranowym, pracodawca musi wypełnić zalecenia lekarza okulisty i zapewnić pracownikowi okulary. Stosunkowo krótki czas do końca trwania umowy niczego tutaj nie zmienia.

Przepisy nie przewidują granicznej kwoty, do jakiej zwrotu pracodawca jest zobligowany przy konieczności nabycia przez pracownika okularów. Należy jednak przy tym zawsze pamiętać, że § 8 ust. 2 rozporządzenia w sprawie bhp na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe wskazuje na obowiązek zapewnienia okularów, a nie dofinansowania. Przy jakichkolwiek wewnętrznych regulacjach w tym zakresie nie można więc poruszać się po kwotach niepozwalających pracownikowi realnie na nabycie okularów. Nie można również uzależniać wysokości refundacji od okresu, na jaki została zawarta umowa.

W odniesieniu do pytania istotne będą przyjęte regulacje wewnętrzne wskazujące np. na częstotliwość dofinansowania, kwestię konsekwencji utraty poprzednich okularów zrefundowanych przez pracodawcę (jeżeli taka sytuacja wystąpiła w przedstawionym przypadku), itp.

Formalnie rzecz biorąc, pracodawca refunduje zakup okularów korygujących wzrok i jest ich właścicielem. W związku z zakończeniem zatrudnienia - szczególnie przypadającym po krótkim czasie od chwili nabycia okularów - może domagać się ich zwrotu. Inną kwestią jest racjonalność takiej prośby. Okulary (w szczególności szkła) dobierane są indywidualnie i trudno mówić o ponownym wykorzystaniu przez pracodawcę tych okularów.

Podstawa prawna

● § 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. Nr 148, poz. 973)

Marek Rotkiewicz

prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy, autor licznych publikacji prasowych oraz książkowych o tej tematyce, wykładowca, trener

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  REKLAMA

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

  Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

  Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

  Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

  Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

  Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

  REKLAMA

  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

  REKLAMA