REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok

Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok./ fot. Fotolia
Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Problem: Zatrudniliśmy pracownika na podstawie umowy terminowej – od 1 sierpnia 2017 r. do 30 kwietnia 2018 r., jednak z końcem lutego 2018 r. chcemy rozwiązać umowę za wypowiedzeniem. Pracownik 1 lutego 2018 r. złożył rachunek dotyczący poniesionych kosztów na okulary korygujące, potrzebne do pracy. Czy w tej sytuacji należy pracownikowi wypłacić zwrot poniesionych wydatków na ten cel?

Odpowiedź: W sytuacji gdy do końca zatrudnienia pracownik ma świadczyć pracę, do której - zgodnie z zaleceniami lekarza okulisty - powinien korzystać z okularów korekcyjnych, pracodawca jest obowiązany mu je zapewnić poprzez ich nabycie bądź refundację poniesionych kosztów. Formalnie okulary te stanowią własność pracodawcy.

REKLAMA

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

REKLAMA

Uzasadnienie: Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (dalej: rozporządzenie w sprawie bhp na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe) narzuca na pracodawcę obowiązek zapewnienia pracownikowi okularów korygujących wzrok wówczas, gdy łącznie spełnione są następujące warunki:
pracownik (jak również praktykant lub stażysta) używa w pracy monitora ekranowego,
praca z użyciem monitora odbywa się co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy,
● lekarz wskazał na potrzebę stosowania okularów podczas pracy przy obsłudze monitora.

Zapisy rozporządzenia w sprawie bhp na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe dotyczące zapewnienia pracownikowi okularów są bardzo lakoniczne, co nie daje jednak pracodawcy możliwości ograniczenia swojego obowiązku, jakim jest zapewnienie pracownikowi okularów. Nie można zatem przyjąć regulacji wewnętrznych przyznających prawo do okularów korygujących tylko osobom zatrudnionym na czas nieokreślony.

Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego - bez względu na czas, na jaki została zawarta umowa o pracę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli pracownik, w stosunku do którego badania okulistyczne przeprowadzone w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykazały potrzebę stosowania okularów podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego, w okresie do końca zatrudnienia ma nadal świadczyć pracę przy monitorze ekranowym, pracodawca musi wypełnić zalecenia lekarza okulisty i zapewnić pracownikowi okulary. Stosunkowo krótki czas do końca trwania umowy niczego tutaj nie zmienia.

Przepisy nie przewidują granicznej kwoty, do jakiej zwrotu pracodawca jest zobligowany przy konieczności nabycia przez pracownika okularów. Należy jednak przy tym zawsze pamiętać, że § 8 ust. 2 rozporządzenia w sprawie bhp na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe wskazuje na obowiązek zapewnienia okularów, a nie dofinansowania. Przy jakichkolwiek wewnętrznych regulacjach w tym zakresie nie można więc poruszać się po kwotach niepozwalających pracownikowi realnie na nabycie okularów. Nie można również uzależniać wysokości refundacji od okresu, na jaki została zawarta umowa.

W odniesieniu do pytania istotne będą przyjęte regulacje wewnętrzne wskazujące np. na częstotliwość dofinansowania, kwestię konsekwencji utraty poprzednich okularów zrefundowanych przez pracodawcę (jeżeli taka sytuacja wystąpiła w przedstawionym przypadku), itp.

Formalnie rzecz biorąc, pracodawca refunduje zakup okularów korygujących wzrok i jest ich właścicielem. W związku z zakończeniem zatrudnienia - szczególnie przypadającym po krótkim czasie od chwili nabycia okularów - może domagać się ich zwrotu. Inną kwestią jest racjonalność takiej prośby. Okulary (w szczególności szkła) dobierane są indywidualnie i trudno mówić o ponownym wykorzystaniu przez pracodawcę tych okularów.

Podstawa prawna

● § 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. Nr 148, poz. 973)

Marek Rotkiewicz

prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy, autor licznych publikacji prasowych oraz książkowych o tej tematyce, wykładowca, trener

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA