REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynajem hali sportowej - jak rozliczyć VAT

Wynajem hali sportowej - jak rozliczyć VAT./ fot. Fotolia
Wynajem hali sportowej - jak rozliczyć VAT./ fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Co po centralizacji VAT zmieniło się w rozliczeniach? Czy za wynajem hali sportowej od szkoły można wystawić fakturę zbiorczą? Kto powinien wystawiać fakturę szkoła czy miasto?

REKLAMA

Obowiązek wystawiania faktur bezpośrednio obciąża miasto, a nie szkołę. Miasto może jednak upoważnić szkołę do wystawiania faktur w swoim imieniu. Wystawianie faktur zbiorczych (tj. faktur dokumentujących usługi wynajmu świadczone dla różnych podmiotów) nie jest możliwe. Nie oznacza to jednak, że w każdym przypadku konieczne będzie wystawienie faktury najemcy sali gimnastycznej.

REKLAMA

Przejście przez jednostki samorządu terytorialnego na scentralizowany model rozliczania VAT spowodowało m.in., że wszelkie czynności podlegające opodatkowaniu VAT, wykonywane przez samorządowe jednostki budżetowe oraz samorządowe zakłady budżetowe, są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu VAT przez macierzyste dla nich jednostki samorządu terytorialnego. Oznacza to również, że obowiązek dokumentowania fakturami takich czynności ciąży obecnie na jednostkach samorządu terytorialnego, a nie na samorządowych jednostkach budżetowych oraz samorządowych zakładach budżetowych.

W przedstawionej sytuacji można zatem mówić nie tyle o obowiązku wystawiania faktur przez szkołę, ile o obowiązku wystawiania faktur przez macierzystą dla szkoły jednostkę samorządu terytorialnego. W przypadku opisanym w pytaniu będzie to miasto, jako organ prowadzący szkoły. Oczywiście miasto może upoważnić szkołę do wystawiania faktur w swoim imieniu. Nie zmienia to jednak faktu, że bezpośrednio obowiązek wystawiania faktur obciąża właśnie miasto.

Zobacz również: Procedury podatkowe

Usługi wynajmowania i udostępniania przez szkoły sal gimnastycznych są opodatkowane VAT według stawki 8%. Stanowi o tym art. 41 ust. 2 w zw. z poz. 179 załącznika nr 3 i w zw. z art. 146a pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług; dalej: ustawa o VAT). Stanowisko takie reprezentują też organy skarbowe. Przykładem może być najnowsza interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 24 marca 2016 r. (sygn. IBPP3/4512-939/15/MN).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Faktury dokumentujące wynajem hali sportowej powinny być zatem w opisanym przypadku wystawiane ze stawką VAT 8%. Nie mogą to być przy tym faktury zbiorcze, ponieważ przepisy nie przewidują możliwości dokumentowania jedną fakturą czynności (w tym usług najmu) dokonywanych dla różnych nabywców. W konsekwencji faktury powinny być wystawiane poszczególnym najemcom (na dane każdego z najemców).

Nie zawsze wystąpi obowiązek wystawienia faktury najemcom. W przypadku najemców niebędących podatnikami VAT ani osobami prawnymi faktury muszą być wystawiane tylko na ich żądanie (art. 106b ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 106b ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT). W zakresie, w jakim najemcy tacy nie zażądają wystawienia faktury – świadczenie usług wynajmu hali sportowej, o których mowa, może być księgowane bez wystawiania faktur.

TOMASZ KRYWAN

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor wielu publikacji z zakresu podatków

PODSTAWY PRAWNE

● art. 15, art. 41 ust. 2, art. 106b, art. 146a pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 710; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 60)

● art. 3 ustawy z 5 września 2016 r. o szczególnych zasadach rozliczeń podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego (Dz.U. z 2016 r. poz. 1454)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  REKLAMA

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

  Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

  Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

  Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

  Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

  Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

  REKLAMA

  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

  REKLAMA