REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zachowanie neutralności opodatkowania podatkiem VAT importu usług po 1 stycznia 2017 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zachowanie neutralności opodatkowania podatkiem VAT importu usług po 1 stycznia 2017 r./ fot. Shutterstock
Zachowanie neutralności opodatkowania podatkiem VAT importu usług po 1 stycznia 2017 r./ fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2017 r. zachowanie neutralności opodatkowania podatkiem VAT importu usług, uzależnione zostało między innymi od terminowego rozliczenia VAT należnego. Opóźnienie w zadeklarowaniu rozliczenia podatku przy nabyciu usługi, od której VAT rozlicza nabywca, może zatem skutkować w określonych przypadkach powstaniem zaległości podatkowej.

Według ustawy o podatku od towarów i usług [dalej: u.p.t.u.) importem usług jest świadczenie usług, z tytułu wykonania, których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 u.p.t.u. Jest to zatem nabycie świadczenia od zagranicznych podatników, w przypadku którego podatek należny w Polsce rozlicza usługobiorca, stosując obowiązujące na terytorium kraju zasady opodatkowania. Tym samym zastosowanie będzie miała stawka podatku, właściwa dla danego rodzaju transakcji. Obowiązek podatkowy czyli rozliczenie VAT należnego będzie miało natomiast miejsce zgodnie z regulacją art. 19a u.p.t.u., zazwyczaj w momencie wykonania usługi.

REKLAMA

Jednocześnie podatek należny będzie stanowił dla usługobiorcy podatek naliczony (art. 86 ust. 2 pkt 4 lit a uptu), o ile nabycie wykorzystane zostanie do realizacji czynności opodatkowanych VAT w pełnym zakresie.

REKLAMA

W wyniku nowelizacji uptu, od 01 stycznia 2017 r. – dla zachowania neutralności opodatkowania importu usług - nie wystarczy jednak samo uwzględnienie podatku należnego od transakcji odwrotnie opodatkowanych w deklaracji i równoległe rozliczenie VAT naliczonego z tego tytułu. Pojawił się bowiem dodatkowy warunek, tj. rozliczenie VAT należnego (w deklaracji) winno nastąpić nie później niż w terminie trzech miesięcy od upływu okresu powstania obowiązku podatkowego przy nabyciu (por. art. 86 ust. 10 oraz ust. 10b pkt 3 u.p.t.u.).

W konsekwencji, jeżeli podatnik będący nabywcą usługi, nie rozpoznał podatku należnego z tytułu importu usług, to korektę zawierającą zarówno VAT należny, jak i naliczony może sporządzić, tylko wówczas, gdy deklaracja korygująca zostanie złożona przed upływem 3 miesięcy od końca miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy. W przypadku złożenia w tym czasie korekty deklaracji za stosowny okres rozliczeniowy, pomimo zwłoki w zadeklarowaniu podatku należnego, nie powstanie zaległość podatkowa, gdyż w dalszym ciągu będzie można uwzględnić równolegle podatek do odliczenia w ramach jednej deklaracji korekty. Istotne jest przy tym, aby korekta dokonana została w ciągu 3 miesięcy od końca miesiąca powstania obowiązku podatkowego.

Przykład: obowiązek podatkowy powstał w sierpniu, lecz nie ujęto czynności w deklaracji za sierpień. Chcąc zatem zneutralizować podatek należny podatkiem naliczonym, należy skutecznie złożyć korektę do urzędu nie później niż 30 listopada.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku pominięcia VAT należnego i upływu wspomnianego terminu 3 miesięcy, ustawodawca od 1 stycznia 2017 r. wprowadził regułę przesunięcia w rozliczeniu VAT naliczonego (art. 86 ust. 10i u.p.t.u.). Oczywiście pozostawiając w dalszym ciągu obowiązek terminowego rozliczenia VAT należnego - uprawnienie odliczenia nie jest bowiem tożsame z obowiązkiem zadeklarowania VAT należnego.

Zobacz: Podatki i opłaty lokalne

W następstwie uwzględnienia przez podatnika kwoty podatku należnego we właściwej (historycznej) deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek, w terminie późniejszym niż określony w ust. 10b pkt 2 lit. b i pkt 3 u.p.t.u., podatnik może odpowiednio zwiększyć kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za okres bieżący, którego termin złożenia deklaracji podatkowej nie upłynął. Taka sytuacja powoduje, że rozliczenie traci w pewnym sensie walor neutralnego, bowiem może spowodować zaistnienie zaległości podatkowej w okresie historycznym, tj. ujęcia VAT należnego w chwili powstania obowiązku podatkowego z tytułu nabycia.

Podatek należny i podatek naliczony będą rozliczone dla importu usług w różnych okresach rozliczeniowych (dla podatku należnego będzie to rozliczenie wsteczne, natomiast dla podatku naliczonego będzie to rozliczenie bieżące).

Do końca ubiegłego roku rozliczenie podatku VAT przy tego typu transakcjach nawet po terminie było z zasady neutralne podatkowo i nie powodowało powstania zaległości podatkowej.

Celem wprowadzonej przez ustawodawcę zmiany od dnia 1 stycznia 2017 r. było przede wszystkim wyeliminowanie ujawnionych przez aparat skarbowy nieprawidłowości w deklarowaniu podatku w ramach odwrotnego obciążenia. Nowelizacja z założenia miała przyczynić się do sprawnej kontroli obszarów, takich jak: handel wewnątrzwspólnotowy czy krajowe odwrócone obciążenie w VAT.

Do opodatkowania transakcji rozliczanych w trybie odwrotnego obciążenia za okresy sprzed 1 stycznia 2017 r., stosuje się przepisy u.p.t.u. w brzmieniu obowiązującym do końca 2016 r. Rozliczenie podatku będzie zatem następowało na dotychczasowych zasadach.

Paweł Kaźmierczak

doradca podatkowy, Partner, specjalizuje się w zagadnieniach opodatkowania jest podatkiem od towarów i usług oraz procedury podatkowej.

Magdalena Wikarjak

asystent, interesuje się prawem podatkowym

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna spółka komandytowa w Poznaniu

www.ziemski.com.pl

Artykuł pochodzi z Portalu: www.prawodlasamorzadu.pl

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Klasyfikacja budżetowa. Sporo zmian w 2025 i 2026 r. [PROJEKT]

Do uzgodnień i opiniowania został przekazany projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Nowe przepisy mają na celu dostosowanie istniejących podziałek do ostatnich zmian prawnych.

Czy świadczenie urlopowe przysługuje pracownikom administracji i obsługi szkoły?

Świadczenie urlopowe przysługuje pracownikom zatrudnionym w szkole jako nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w szkole publicznej. Co z pracownikami, niebędącymi pracownikami szkoły?

Nowe limity temperatur w pracy od 2027 roku. Co zmieni projekt rozporządzenia MRPiPS?

Od 1 stycznia 2027 r. pracodawców czekają nowe obowiązki w związku z temperaturą w miejscu pracy. Projekt rozporządzenia MRPiPS przewiduje wprowadzenie maksymalnych limitów temperatur zarówno w pomieszczeniach, jak i przy pracach na otwartej przestrzeni.

Likwidacja szkół a prawo nauczycieli do odprawy

Nadchodzi niż demograficzny, a wraz z nim problemy w systemie edukacji. Wiele placówek nie będzie mogło w przyszłym roku szkolnym kontynuować działalności, a inne będą musiały ograniczyć jej rozmiary. To oczywiście bezpośrednio wpłynie na sytuację nauczycieli.

REKLAMA

Pilotaż skróconego czasu pracy 2025. Można uzyskać do 1 mln zł wsparcia na wdrożenie w organizacji [Nabór wniosków od 14 sierpnia 2025]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło zasady udziału w pilotażu skróconego czasu pracy. Nabór wniosków rozpocznie się 14 sierpnia 2025 roku. Pracodawcy mogą uzyskać do 1 mln zł wsparcia.

Dzień Ojca 2025: Coraz więcej ojców korzysta z urlopów rodzicielskich i ojcowskich

Z okazji Dnia Ojca ( 23 czerwca) przypominamy, że tata – podobnie jak mama – ma prawo do urlopu po narodzinach dziecka. Ojcowie coraz chętniej korzystają z przysługujących im świadczeń: urlopu ojcowskiego, macierzyńskiego (po 14 tygodniach) i rodzicielskiego. Komu i kiedy przysługuje zasiłek? Ile trwa urlop?

ZUS otwarty 20 czerwca 2025 r. – placówki i infolinia czynne do godz. 15:00

Choć 20 czerwca wiele osób planuje urlop po czwartkowym święcie Bożego Ciała, Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie zmienia trybu pracy. Tego dnia wszystkie placówki ZUS będą funkcjonować normalnie – jak w każdy roboczy piątek. Infolinia będzie działać krócej, gdyż do godz. 15:00.

Renta wdowia 2025: terminy wypłat, kiedy decyzja o przyznaniu lub odmowie. Kluczowa data to 1 lipca 2025 r.

Już 1 lipca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie wysyłkę decyzji w sprawie przyznania lub odmowy renty wdowiej. Jest to kluczowa data, gdyż część uprawnionych otrzyma wtedy świadczenie. Jak poinformował na swojej stronie internetowej ZUS pozostałe terminy wypłaty renty wdowiej to: 6-go, 10-go, 15-go, 20-go i 25-go dnia miesiąca.

REKLAMA

Zmiana terminu wypłaty ekwiwalentu za urlop [PROJEKT MRPiPS z 10 czerwca 2025]

W środę, 11 czerwca 2025 r. do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania trafił projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Projekt zakłada m.in. zmianę przepisów dotyczących wypłaty ekwiwalenty za urlop.

Podwyżki pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Rozporządzenie w Dzienniku Ustaw [STAWKI]

30 maja 2025 r. w Dzienniku Ustaw RP zostało opublikowane rozporządzenie podwyższające kwoty minimalnego miesięcznego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Rozporządzenie koryguje także katalog stanowisk.

REKLAMA