REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypłata trzynastki a ulga dla klasy średniej

Tomasz Krywan – Prawnik, Doradca Podatkowy, Właściciel Kancelarii Podatkowej, Autor Licznych Publikacji
Wypłata trzynastki a ulga dla klasy średniej
Wypłata trzynastki a ulga dla klasy średniej
Media

REKLAMA

REKLAMA

Pytanie o wypłatę trzynastki: Pracownik DPS otrzymuje wynagrodzenie w wysokości wynagrodzenia minimalnego. Jako płatnik nie pobieramy z tego tytułu podatku. Jakich rozliczeń dokonać, jeśli w marcu 2022 r. pracownikowi zostanie wypłacona trzynastka? Wypłata na jego rzecz przekroczy wtedy kwotę 5100 zł i trzeba będzie zastosować ulgę dla klasy średniej. Na koniec roku okaże się jednak, że pracownik nie osiągnął w skali roku kwoty 68 412 zł i zastosowaną ulgę pracownik będzie musiał "oddać" w rozliczeniu rocznym.

Czy można się ustrzec przed taką sytuacją?

REKLAMA

ODPOWIEDŹ

We wskazanej sytuacji wyjściem jest złożenie przez pracownika wniosku o niestosowanie ulgi dla klasy średniej na etapie obliczania zaliczek na podatek. Wyłączy to konieczność "oddania" przez pracownika kwoty zastosowanej ulgi po zakończeniu roku.

UZASADNIENIE

Z początkiem 2022 r. zlikwidowana została możliwość odliczania od podatku składek na ubezpieczenie zdrowotne. Podatnikom o najniższych dochodach negatywne skutki tej zmiany rekompensuje podwyższenie kwoty zmniejszającej podatek. Jednak dla większości podatników jest to zmiana niekorzystna. Części z tych podatników postanowiono ulżyć, wprowadzając tzw. ulgę dla klasy średniej. Jest to ulga kierowana do osób fizycznych uzyskujących przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy (dalej: przychody ze stosunku pracy) oraz osób fizycznych uzyskujących opodatkowane według skali podatkowej przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej (zob. art. 32 ust. 2a i 2b, art. 26 ust. 4a-3c oraz art. 44 ust. 3aa i 3ab ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowy od osób fizycznych; dalej: updof).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

ZAPAMIĘTAJ!

Ulga dla klasy średniej jest ulgą kierowaną do osób fizycznych uzyskujących przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy oraz osób fizycznych uzyskujących opodatkowane według skali podatkowej przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wypłata trzynastki a ulga dla klasy średniej

W przypadku pracowników ulga dla klasy średniej stosowana jest już na etapie obliczania zaliczek na podatek, w tym przez zakłady pracy (zob. art. 32 ust. 2a updof). Przy czym zakłady pracy powinny dokonywać odliczeń w ramach ulgi dla klasy średniej - jeżeli miesięczny przychód pracownika wyniósł od 5701 zł do 11 141 zł - bez wniosku ze strony pracownika. Jest tak również, jeżeli pracownik wyjątkowo uzyskuje (np. na skutek otrzymania "trzynastki") przychody w tym przedziale. Jeżeli zatem we wskazanej sytuacji w miesiącu wypłaty tzw. trzynastki przychód pracownika wyjątkowo przekroczy 5700 zł, obowiązkiem płatnika będzie co do zasady obliczenie zaliczki na podatek dochodowy z uwzględnieniem kwoty ulgi dla klasy średniej. Na podstawie art. 32 ust. 2b updof, podatnik (pracownik) może złożyć sporządzony na piśmie wniosek o niepomniejszanie dochodu o kwotę ulgi dla pracowników na podstawie art. 33 ust. 2a updof, czyli o niestosowanie ulgi dla klasy średniej na etapie obliczania zaliczek na podatek. Wówczas płatnik nie pomniejsza dochodu najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymał wniosek. Wniosek ten składa się odrębnie dla każdego roku podatkowego.

ZAPAMIĘTAJ!

Podatnik (pracownik) może złożyć sporządzony na piśmie wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej na etapie obliczania zaliczek na podatek.

Wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej a trzynastka

A zatem we wskazanej sytuacji wyjściem jest złożenie przez pracownika wniosku o niestosowanie ulgi dla klasy średniej na etapie obliczania zaliczek na podatek. Wyłączy to konieczność "oddania" przez pracownika kwoty zastosowanej ulgi po zakończeniu roku.

Podstawa prawna

  • art. 32 ust. 2a i 2b, art. 26 ust. 4a-3c, art. 44 ust. 3aa i 3ab ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 1128; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 2328)

TOMASZ KRYWAN

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor wielu publikacji z zakresu podatków

źródło: Rachunkowość Budżetowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

REKLAMA

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

REKLAMA

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

REKLAMA