REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypłata trzynastki a ulga dla klasy średniej

Tomasz Krywan – Prawnik, Doradca Podatkowy, Właściciel Kancelarii Podatkowej, Autor Licznych Publikacji
Wypłata trzynastki a ulga dla klasy średniej
Wypłata trzynastki a ulga dla klasy średniej
Media

REKLAMA

REKLAMA

Pytanie o wypłatę trzynastki: Pracownik DPS otrzymuje wynagrodzenie w wysokości wynagrodzenia minimalnego. Jako płatnik nie pobieramy z tego tytułu podatku. Jakich rozliczeń dokonać, jeśli w marcu 2022 r. pracownikowi zostanie wypłacona trzynastka? Wypłata na jego rzecz przekroczy wtedy kwotę 5100 zł i trzeba będzie zastosować ulgę dla klasy średniej. Na koniec roku okaże się jednak, że pracownik nie osiągnął w skali roku kwoty 68 412 zł i zastosowaną ulgę pracownik będzie musiał "oddać" w rozliczeniu rocznym.

Czy można się ustrzec przed taką sytuacją?

REKLAMA

ODPOWIEDŹ

We wskazanej sytuacji wyjściem jest złożenie przez pracownika wniosku o niestosowanie ulgi dla klasy średniej na etapie obliczania zaliczek na podatek. Wyłączy to konieczność "oddania" przez pracownika kwoty zastosowanej ulgi po zakończeniu roku.

UZASADNIENIE

Z początkiem 2022 r. zlikwidowana została możliwość odliczania od podatku składek na ubezpieczenie zdrowotne. Podatnikom o najniższych dochodach negatywne skutki tej zmiany rekompensuje podwyższenie kwoty zmniejszającej podatek. Jednak dla większości podatników jest to zmiana niekorzystna. Części z tych podatników postanowiono ulżyć, wprowadzając tzw. ulgę dla klasy średniej. Jest to ulga kierowana do osób fizycznych uzyskujących przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy (dalej: przychody ze stosunku pracy) oraz osób fizycznych uzyskujących opodatkowane według skali podatkowej przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej (zob. art. 32 ust. 2a i 2b, art. 26 ust. 4a-3c oraz art. 44 ust. 3aa i 3ab ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowy od osób fizycznych; dalej: updof).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

ZAPAMIĘTAJ!

Ulga dla klasy średniej jest ulgą kierowaną do osób fizycznych uzyskujących przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy oraz osób fizycznych uzyskujących opodatkowane według skali podatkowej przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wypłata trzynastki a ulga dla klasy średniej

W przypadku pracowników ulga dla klasy średniej stosowana jest już na etapie obliczania zaliczek na podatek, w tym przez zakłady pracy (zob. art. 32 ust. 2a updof). Przy czym zakłady pracy powinny dokonywać odliczeń w ramach ulgi dla klasy średniej - jeżeli miesięczny przychód pracownika wyniósł od 5701 zł do 11 141 zł - bez wniosku ze strony pracownika. Jest tak również, jeżeli pracownik wyjątkowo uzyskuje (np. na skutek otrzymania "trzynastki") przychody w tym przedziale. Jeżeli zatem we wskazanej sytuacji w miesiącu wypłaty tzw. trzynastki przychód pracownika wyjątkowo przekroczy 5700 zł, obowiązkiem płatnika będzie co do zasady obliczenie zaliczki na podatek dochodowy z uwzględnieniem kwoty ulgi dla klasy średniej. Na podstawie art. 32 ust. 2b updof, podatnik (pracownik) może złożyć sporządzony na piśmie wniosek o niepomniejszanie dochodu o kwotę ulgi dla pracowników na podstawie art. 33 ust. 2a updof, czyli o niestosowanie ulgi dla klasy średniej na etapie obliczania zaliczek na podatek. Wówczas płatnik nie pomniejsza dochodu najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymał wniosek. Wniosek ten składa się odrębnie dla każdego roku podatkowego.

ZAPAMIĘTAJ!

Podatnik (pracownik) może złożyć sporządzony na piśmie wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej na etapie obliczania zaliczek na podatek.

Wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej a trzynastka

A zatem we wskazanej sytuacji wyjściem jest złożenie przez pracownika wniosku o niestosowanie ulgi dla klasy średniej na etapie obliczania zaliczek na podatek. Wyłączy to konieczność "oddania" przez pracownika kwoty zastosowanej ulgi po zakończeniu roku.

Podstawa prawna

 • art. 32 ust. 2a i 2b, art. 26 ust. 4a-3c, art. 44 ust. 3aa i 3ab ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 1128; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 2328)

TOMASZ KRYWAN

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor wielu publikacji z zakresu podatków

źródło: Rachunkowość Budżetowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  REKLAMA

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

  Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

  Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

  Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

  Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

  Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

  REKLAMA

  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

  REKLAMA