reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > Podatki i opłaty lokalne > Zapis w ewidencji decyduje o wymiarze podatku od nieruchomości

Zapis w ewidencji decyduje o wymiarze podatku od nieruchomości

Według Ministerstwa Finansów budynek, w którym prowadzona jest działalność rolnicza, można uznać za budynek służący działalności rolniczej. Tym samym podlega on zwolnieniu z podatku od nieruchomości.

Do Ministerstwa Finansów trafiło zapytanie dotyczące zwolnienia z podatku od nieruchomości budynków gospodarczych służących wyłącznie działalności rolniczej. W ewidencji gruntów i budynków są one zapisane w innych kategoriach.

W odpowiedzi resort finansów stwierdził, że, zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: u.p.o.l.), z podatku od nieruchomości zwolnione są budynki gospodarcze lub ich części położone na gruntach gospodarstw rolnych, służące wyłącznie działalności rolniczej. Jedną z przesłanek zastosowania zwolnienia na podstawie wskazanego przepisu jest gospodarczy charakter budynku. Ponadto budynek ten ma służyć wyłącznie działalności rolniczej (pismo Dyrektora Departamentu Podatków Lokalnych w Ministerstwie Finansów z 4 grudnia 2012 r., znak PL/LS/833/99/SIA/12/275), przy czym pojęcie „budynki gospodarcze służące wyłącznie działalności rolniczej” nie zostało zdefiniowane w przepisach ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Biorąc natomiast pod uwagę, że, zgodnie z orzecznictwem sądowoadministracyjnym, przepisy dotyczące wszelkiego rodzaju ulg i zwolnień podatkowych, jako odstępstwo od zasady powszechności opodatkowania, powinny być interpretowane ściśle i nie mogą być przedmiotem wykładni rozszerzającej (por. m.in. wyrok WSA w Krakowie z 11 kwietnia 2007 r., sygn. akt SA/Kr 1323/05), należy w sposób możliwie jak najbardziej precyzyjny określić zakres pojęciowy przedmiotowego sformułowania.

Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji - Zamów prenumeratę >>

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama