| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > Podatki i opłaty lokalne > Kto ustala opłaty za parking miejski?

Kto ustala opłaty za parking miejski?

Czy prezydent miasta może samodzielnie ustalać stawki opłat na parkingach miejskich?

Stawki opłat za korzystanie z obiektów i urządzeń użyteczności publicznej jednostek samorządu terytorialnego (JST), tj. parkingów miejskich, ustala organ stanowiący JST. Rada gminy jednak może powierzyć prezydentowi miasta kompetencje w tym zakresie.

Gospodarka komunalna obejmuje zadania o charakterze użyteczności publicznej, których celem jest bieżące i nieprzerwane zaspokajanie zbiorowych potrzeb ludności w drodze świadczenia usług powszechnie dostępnych (art. 1 ust. 2 ustawy z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej). Może ona być prowadzona przez jednostki samorządu terytorialnego, m.in. w formach samorządowego zakładu budżetowego lub spółek prawa handlowego (art. 2 u.g.k.).

Zobacz również: Pouczenie o odpowiedzialności karnej skarbowej w deklaracjach na podatki lokalne

Jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej, do kompetencji organów stanowiących JST (rady gminy, rady powiatu i sejmiku województwa) należy:

● wybór sposobu prowadzenia i form gospodarki komunalnej,

● określanie wysokości cen i opłat albo sposobu ustalania cen i opłat za usługi komunalne o charakterze użyteczności publicznej oraz za korzystanie z obiektów i urządzeń użyteczności publicznej jednostek samorządu terytorialnego

art. 4 ust. 1 u.g.k.

Zatem to organ stanowiący JST określa zasady odpłatności oraz wysokość stawek cen i opłat za korzystanie z obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, np. z parkingów miejskich.

Uprawnienia te rada (sejmik) może powierzyć organom wykonawczym tych jednostek. Powierzenie powinno nastąpić przed uchwaleniem aktu ustalającego wysokości cen i opłat albo sposób ustalania cen i opłat za usługi komunalne o charakterze użyteczności publicznej oraz za korzystanie z obiektów i urządzeń użyteczności publicznej JST.

Zatem bez powierzenia przez radę gminy uprawnień w tym zakresie prezydent miasta nie ma kompetencji do określania zasad odpłatności oraz stawek cen i opłat na parkingach miejskich.

Zapoznaj się z orzecznictwem sądów w podobnych sprawach.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Kto ustala opłaty za parking miejski

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »