reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > Podatki i opłaty lokalne > Kto ustala opłaty za parking miejski?

Kto ustala opłaty za parking miejski?

Czy prezydent miasta może samodzielnie ustalać stawki opłat na parkingach miejskich?

Stawki opłat za korzystanie z obiektów i urządzeń użyteczności publicznej jednostek samorządu terytorialnego (JST), tj. parkingów miejskich, ustala organ stanowiący JST. Rada gminy jednak może powierzyć prezydentowi miasta kompetencje w tym zakresie.

Gospodarka komunalna obejmuje zadania o charakterze użyteczności publicznej, których celem jest bieżące i nieprzerwane zaspokajanie zbiorowych potrzeb ludności w drodze świadczenia usług powszechnie dostępnych (art. 1 ust. 2 ustawy z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej). Może ona być prowadzona przez jednostki samorządu terytorialnego, m.in. w formach samorządowego zakładu budżetowego lub spółek prawa handlowego (art. 2 u.g.k.).

Zobacz również: Pouczenie o odpowiedzialności karnej skarbowej w deklaracjach na podatki lokalne

Jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej, do kompetencji organów stanowiących JST (rady gminy, rady powiatu i sejmiku województwa) należy:

● wybór sposobu prowadzenia i form gospodarki komunalnej,

● określanie wysokości cen i opłat albo sposobu ustalania cen i opłat za usługi komunalne o charakterze użyteczności publicznej oraz za korzystanie z obiektów i urządzeń użyteczności publicznej jednostek samorządu terytorialnego

art. 4 ust. 1 u.g.k.

Zatem to organ stanowiący JST określa zasady odpłatności oraz wysokość stawek cen i opłat za korzystanie z obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, np. z parkingów miejskich.

Uprawnienia te rada (sejmik) może powierzyć organom wykonawczym tych jednostek. Powierzenie powinno nastąpić przed uchwaleniem aktu ustalającego wysokości cen i opłat albo sposób ustalania cen i opłat za usługi komunalne o charakterze użyteczności publicznej oraz za korzystanie z obiektów i urządzeń użyteczności publicznej JST.

Zatem bez powierzenia przez radę gminy uprawnień w tym zakresie prezydent miasta nie ma kompetencji do określania zasad odpłatności oraz stawek cen i opłat na parkingach miejskich.

Zapoznaj się z orzecznictwem sądów w podobnych sprawach.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Kto ustala opłaty za parking miejski

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredytmarket

Kredyty online dla małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama