| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > Podatki i opłaty lokalne > Umorzenie zaległości z tytułu opłaty śmieciowej - interes podatnika

Umorzenie zaległości z tytułu opłaty śmieciowej - interes podatnika

Jak interpretować ważny interes podatnika stanowiący przesłankę umorzenia zaległości z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi? Podkreślenia wymaga fakt, iż jest to pojęcie bardzo szerokie.

 Jak interpretować ważny interes podatnika stanowiący przesłankę umorzenia zaległości z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi?

Wskazać należy, iż opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi należy zaliczyć do zaległości podatkowych. Zatem ma do niej zastosowanie Ordynacja Podatkowa. Możliwość umorzenia zaległości podatkowej następuje na podstawie art. 67a § 1 pkt 3 o.p., tj. organ podatkowy, na WNIOSEK  podatnika, z zastrzeżeniem art. 67b, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną. Istotne jest zatem ustalenie przez organ, czy w przypadku konkretnego podatnika zachodzi ważny interes uzasadniający umorzenie w/w opłaty.

Zobacz również: Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi - kryteria kalkulacji

Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 15 stycznia 2015 r., sygn. akt: I SA/Łd 918/14 (LEX nr 1634767) „pojęcia ważnego interesu podatnika nie można ograniczać tylko i wyłącznie do sytuacji nadzwyczajnych czy też zdarzeń losowych uniemożliwiających uregulowanie zaległości podatkowych, albowiem pojęcie to funkcjonuje w zdecydowanie szerszym znaczeniu uwzględniającym nie tylko sytuacje nadzwyczajne, ale również normalną sytuację ekonomiczną podatnika, wysokość uzyskiwanych przez niego dochodów oraz wydatków, a w tym względzie również wydatków ponoszonych w związku z ochroną zdrowia własnego lub członków najbliższej rodziny (koszty leczenia).”

Wynika z powyższego, iż „ważny interes podatnika” jest bardzo szerokim pojęciem, które nie obejmuje wyłącznie zdarzeń nadzwyczajnych uniemożliwiających poniesienie w/w opłaty, ale również zdarzenia bardzo często spotykane w praktyce, tj. niskie zarobki podatnika, czy duże wydatki związane z zakupem lekarstw itd. W/w orzeczenie winno w sposób znaczący ułatwić podatnikom ubieganie się w gminach o umorzenie w/w opłaty.

Polecamy serwis: Podatki

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

URLOPY

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu

Ekspert w dziedzinie ociepleń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »