Należy zaznaczyć, że przebywanie w takiej miejscowości musi być powodowane celami turystycznymi, zdrowotnymi lub szkoleniowymi. Ponadto w miejscowości muszą być warunki umożliwiające pobyt osób w tych miejscach.
Opłaty te są pobierane za każdą rozpoczętą dobę pobytu. Wątpliwości w tym zakresie budziło to, w jaki sposób rozumieć pojęcie doba oraz za każdy dzień pobytu. W orzecznictwie dominuje pogląd, że pod pojęciem doby należy rozumieć dzień kalendarzowy, natomiast sama opłata powinna być pobierana za każdy pełny dzień pobytu osoby fizycznej (wyrok WSA w Bydgoszczy z 27 kwietnia 2011 r. sygn akt I SA/Bd 76/11).
reklama
reklama
Opłatę miejscową pobiera się tylko z jednego tytułu. Zgodnie z art.17 ustęp 2a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych od osób, od których pobierana jest opłata uzdrowiskowa, nie pobiera się opłaty miejscowej.
Kto może pobierać te opłaty
Opłata klimatyczna i uzdrowiskowa może być pobierana jedynie w miejscowościach, które spełnią wymogi postawione w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie warunków, jakie powinna spełniać miejscowość, w której można pobierać opłatę miejscową.
Zgodnie z tym aktem, aby można było pobierać o przyjezdnych opłatę miejscową należy spełniać minimalne wymogi krajobrazowe i turystyczne.
Polecamy: Rachunkowość Budżetowa
Zgodnie z § 3 tego rozporządzenia, za minimalne wymogi krajobrazowe uznaje się występowanie na terenie gminy m.in. lasów, wód, parków narodowych, punktów widokowych, osobliwych okazów fauny i flory a także obecność muzeów, zabytków czy obiektów historyczno-wojskowych.
Za minimalne wymogi turystyczne umożliwiające pobyt w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych, uznaje się obecność w miejscowości bazy noclegowej w obiektach hotelarskich i innych obiektach, w których mogą być świadczone usługi hotelarskie.
Opłata uzdrowiskowa może być pobierana jedynie w miejscowościach, które mają status uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej. Aby uzyskać taki status należy spełnić wymogi określone w ustawie o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych. Tak więc status uzdrowiska może uzyskać obszar, który łącznie spełnia następujące warunki:
- posiada złoża naturalnych surowców leczniczych o potwierdzonych właściwościach leczniczych na zasadach określonych w ustawie;
- posiada klimat o właściwościach leczniczych potwierdzonych na zasadach określonych w ustawie;
- na jego obszarze znajdują się zakłady lecznictwa uzdrowiskowego i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego przygotowane do prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego;
- spełnia wymagania w stosunku do środowiska określone w przepisach o ochronie środowiska;
- posiada infrastrukturę techniczną w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, energetycznej, transportu zbiorowego i prowadzi gospodarkę odpadami.