Podatek rolny 2017 r.
REKLAMA
REKLAMA
Za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów sklasyfikowanych jako użytki rolne, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.
REKLAMA
Za działalność rolniczą uważa się produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, roślin ozdobnych, grzybów uprawnych, sadownictwa, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego fermowego oraz chów i hodowlę ryb.
Podatnicy podatku rolnego
Obowiązek uiszczenia podatku rolnego spoczywa na osobach fizycznych, osobach prawnych oraz jednostkach organizacyjnych (w tym spółkach) nieposiadających osobowości prawnej, będących:
- właścicielami gruntów;
- posiadaczami samoistnymi gruntów;
- użytkownikami wieczystymi gruntów;
- posiadaczami gruntów, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.
Tak jak w przypadku podatku leśnego, jeżeli grunt stanowi przedmiot współwłasności lub znajduje się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, to stanowią odrębny przedmiot opodatkowania podatkiem rolnym, a obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach.
Polecamy: Rachunkowość Budżetowa
Wyjątkiem jest sytuacja, w której wspomniane grunty stanowią gospodarstwo rolne – wówczas obowiązek podatkowy ciąży na tej osobie będącej współwłaścicielem (posiadaczem), która to gospodarstwo prowadzi w całości.
Czynności związane z podatkiem
Podmioty obciążone koniecznością zapłaty podatku rolnego są zobowiązane do tego by składać właściwemu miejscowo organowi podatkowemu (wójt, burmistrz, prezydent miasta):
- informacje o gruntach – osoby fizyczne;
- deklaracje na podatek rolny - osoby prawne i jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej;
Obowiązek składania w/w informacji dotyczy również osób zwolnionych z obowiązku podatkowego na mocy przepisów ustawy o podatku rolnym, w tym na mocy uchwały rady gminy.
REKLAMA
Podatnik podatku leśnego jest także zobowiązany do złożenia zgłoszenia identyfikującego w organie podatkowym właściwym dla podatku leśnego. Ten obowiązek nie dotyczy jednak podatników, którym urząd skarbowy nadał numer identyfikacji podatkowej (NIP), oraz podatników, którzy dokonali w urzędzie skarbowym zgłoszenia identyfikacyjnego w związku z wykonywaniem obowiązków podatnika podatku dochodowego, od towarów i usług lub akcyzowego, płatnika podatków, płatnika składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne.
Osobom fizycznym, na których ciąży obowiązek podatkowy w zakresie podatku leśnego oraz jednocześnie w zakresie podatku od nieruchomości lub podatku rolnego dotyczący przedmiotów opodatkowania położonych na terenie tej samej gminy, wysokość należnego zobowiązania podatkowego pobieranego w formie łącznego zobowiązania pieniężnego ustala organ podatkowy w jednej decyzji (nakazie płatniczym).
Stawka opodatkowania
Wysokość podatku rolnego za rok podatkowy wynosi:
- od 1 ha przeliczeniowego gruntów – równowartość pieniężną 2,5 q (kwintala) żyta;
- od 1 ha gruntów – równowartość pieniężną 5 q (kwintala) żyta.
- obliczone według średniej ceny skupu żyta za 11 kwartałów poprzedzających kwartał poprzedzający rok podatkowy.
Średnią cenę skupu żyta ustalana jest na podstawie komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, ogłaszanego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski", w terminie do dnia 20 października roku poprzedzającego rok podatkowy. Tak więc w 2017 r. podatek rolny wynosi:
- Dla gruntów gospodarstw rolnych za 1 ha (równoważnik 2,5 q żyta) - 131,10 zł;
- Dla pozostałych gruntów za 1 ha (równoważnik 5 q żyta) – 262,20 zł.
Zwolnienia z opodatkowania
Ustawa o podatku rolnym, w art.12, art.13, art. 13b-13e przewiduje szereg zwolnień oraz ulg od podatku rolnego. Zwalnia się od podatku rolnego m.in. :
- użytki rolne klasy V, VI i VIz oraz grunty zadrzewione i zakrzewione ustanowione na użytkach rolnych;
- grunty położone w pasie drogi granicznej;
- grunty orne, łąki i pastwiska objęte melioracją - w roku, w którym uprawy zostały zniszczone wskutek robót drenarskich;
- grunty gospodarstw rolnych powstałe z zagospodarowania nieużytków - na okres 5 lat, licząc od roku następnego po zakończeniu zagospodarowania;
- użytki ekologiczne;
- uczelnie oraz publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne objęte systemem oświaty oraz prowadzące je organy, w zakresie gruntów zajętych na działalność oświatową;
- instytuty badawcze, naukowe i pomocnicze jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk.
Podatnikom podatku rolnego przysługuje ulga inwestycyjna z tytułu wydatków poniesionych na budowę lub modernizację budynków inwentarskich służących do chowu, hodowli i utrzymywania zwierząt gospodarskich oraz obiektów służących ochronie środowiska.
Ulga przysługuje także na zakup i zainstalowanie: deszczowni, urządzeń melioracyjnych i urządzeń zaopatrzenia gospodarstwa w wodę, urządzeń do wykorzystywania na cele produkcyjne naturalnych źródeł energii (wiatru, biogazu, słońca, spadku wód).
Warunkiem jest to by wydatki te nie zostały sfinansowane w całości lub w części z udziałem środków publicznych.
Terminy i sposoby płatności podatku leśnego
Wszyscy podatnicy są zobligowani do zapłaty podatku rolnego w 4 proporcjonalnych ratach do czasu trwania obowiązku podatkowego - do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego.
Płatności dokonuje się przelewem na konto lub gotówką. W przypadku, gdy kwota podatku nie przekracza 100 zł, podatek jest płatny jednorazowo w terminie do terminie płatności pierwszej raty.
Opracowano na podstawie:
Ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 1381 ze zm.)
Komunikatu Prezesa GUS z dnia 18 października 2016 r. w sprawie średniej ceny skupu żyta za okres 11 kwartałów będącej podstawą do ustalenia podatku rolnego na rok podatkowy 2017 (Mon. Pol. z 2016 r. poz. 993).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.