reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Opłaty za wodociąg

Organy gminy mogą wydawać akty prawa miejscowego w zakresie zasad i trybu korzystania z gminnych obiektów i urządzeń, jednak w zakresie tego upoważnienia nie mieści się wprowadzanie za pomocą uchwały opłat za korzystanie z tych urządzeń – wynika z wyroku WSA w Łodzi z 13 marca 2013 r.

 Przedmiotem skargi Prokuratora Rejonowego w B. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi była uchwała podjęta w sprawie określenia warunków przyłączenia się mieszkańców gminy do komunalnej sieci wodociągowej. Adresatem tej uchwały były podmioty korzystające z gminnej sieci wodociągowej na potrzeby socjalne lub gospodarstw rolnych. Adresaci uchwały określeni zostali więc w sposób generalny, a nie imienny. Uchwała, poprzez stanowiący jej integralną część załącznik, nakłada na mieszkańców m.in. obowiązek uiszczenia wskazanej opłaty – koszt partycypacji budowy sieci wodociągowej w wysokości trzech ton żyta. Zaskarżona uchwała dotyczyła więc sytuacji powtarzalnych, a nie jednorazowych. Tym samym miała ona charakter normatywny, generalny i abstrakcyjny.

Sąd uznał skargę prokuratora za uzasadnioną i stwierdził m.in., że na podstawie przepisów obowiązujących w dacie podjęcia uchwały nie była uprawniona do nakładania obowiązku uiszczenia opłaty za dokonanie przyłączenia do gminnego urządzenia w postaci sieci wodociągowej. Brakowało bowiem przepisu przewidującego takie uprawnienie. Należało więc zaskarżoną uchwałę ocenić jako pozbawioną podstawy prawnej i naruszającą art. 94 konstytucji.

Określenie przez radę opłat w wyznaczonej ściśle wysokości w akcie o charakterze generalnym stanowiło zatem przekroczenie jej ustawowych kompetencji, a tym samym czyniło kontrolowaną uchwałę pozbawioną podstawy prawnej.

sygn. akt II SA/Łd 1328/12

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Dura

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama