Jak fiskalizować obrót na jarmarkach
REKLAMA
REKLAMA
ODPOWIEDŹ:
REKLAMA
Tak, instytucja kultury chcąc prowadzić sprzedaż na jarmarkach czy imprezach kulturalnych, powinna zaopatrzyć się w odpowiednią kasę fiskalną - idealnym rozwiązaniem będzie kasa mobilna. Nie ma w takim przypadku możliwości rejestrowania na kasie stacjonarnej sprzedaży dokonywanej poza siedzibą.
Polecamy serwis: Sektor publiczny
UZASADNIENIE:
Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. W przypadku stwierdzenia, że podatnik narusza ten obowiązek, naczelnik urzędu skarbowego lub naczelnik urzędu celno-skarbowego ustala za okres do momentu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30% kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. W stosunku do osób fizycznych, które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe albo za przestępstwo skarbowe, dodatkowego zobowiązania podatkowego nie ustala się. Brak stosownego wyłączenia oznacza, że fiskalizować trzeba także sprzedaż na jarmarkach, festynach i innych imprezach. Idealnym rozwiązaniem jest zatem zakup kasy mobilnej, która będzie mogła być używana w takich miejscach. Nie ma w takim przypadku możliwości rejestrowania na kasie stacjonarnej sprzedaży dokonywanej poza siedzibą.
PODSTAWA PRAWNA
-
art. 111 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 2174; ost. zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 675)
-
rozporządzenie Ministra Finansów z 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. z 2018 r. poz. 2519)
©℗
PAWEŁ ZIÓŁKOWSKI
prawnik, publicysta, trener, wykładowca, autor publikacji z zakresu prawa gospodarczego, podatkowego oraz prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
REKLAMA
REKLAMA