REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy fiskus bezprawnie nalicza odsetki?

 Blog Księgowy
Piszemy o finansach i podatkach
Odsetki/ Fot. Fotolia
Odsetki/ Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Urzędy często poza sankcyjną stawką podatku naliczają dodatkowo odsetki za zwłokę z tytułu nieuregulowania w terminie podatku. Na szczęście sądy orzekające stają po stronie podatnika.

Podatnicy coraz częściej odwołują się do sądów za bezprawne naliczanie odsetek przez fiskusa. Urząd Skarbowy jest bezlitosny, jeśli chodzi o możliwość naliczania odsetek za nieterminowe odprowadzanie danin do Skarbu Państwa. Każde spóźnienie w zapłacie wzbudza okazje do zwiększenia wpływów do budżetu, jeśli nie w postaci odsetek, to kar finansowych. Albo jednych i drugich jednocześnie.

REKLAMA

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

REKLAMA

Podatniczka, która 9 lipca 2010 roku zaciągnęła pożyczkę o wartości 60 000 zł nie dopełniła terminowego obowiązku złożenia deklaracji PCC i zapłacenia podatku. Zawarcie takiej pożyczki poza instytucją finansową podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w większości przypadków w wysokości 2%. Termin na złożenie deklaracji i zapłacenie podatku to 14 od zawarcia umowy.

W związku z niedopełnieniem obowiązku podatkowego, wskutek powołania się w toku postępowania kontrolnego na zawartą umowę pożyczki przez podatniczkę, fiskus wydał decyzję, w której obliczył podatek według 20% w kwocie 11 000 zł. Naliczył także odsetki w ustawowej wysokości od 24 lipca 2010 r. Podatniczka odwołała się od tej decyzji. Po jej stronie stanął Naczelny Sąd Administracyjny, który w wyroku z dnia 26.07.2016 r. nr II FSK 96/16 uznał, że wystarczającą karą jest już 20% stawka podatku.

Urzędy niestety bardzo często poza sankcyjną stawką podatku, naliczają dodatkowo odsetki za zwłokę z tytułu nieuregulowania w terminie podatku. W wyniku tego podatnik karany jest podwójnie: raz poprzez dziesięciokrotną stawkę podatku, drugi raz przez odsetki podatkowe za zwłokę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na szczęście sądy orzekające stają po stronie podatnika. Co prawda uznają zasadność sankcyjnej stawki podatku, ale nie zgadzają się z naliczaniem dodatkowych odsetek. Zdaniem NSA odsetki powinny być naliczane nie po 14 dniach od zawarcia takiej umowy pożyczki, ale dopiero po dniu doręczenia decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych, uwzględniającej 20% stawkę podatku. Według NSA odsetek nie można naliczać wcześniej, czyli wstecz. Ze względu na to, że niewykazanie czynności zaciągnięcia pożyczki zaliczane jest do nieujawnienia źródeł dochodu, decyzje z nimi związane wydawane są dopiero po kilku latach. A co za tym idzie naliczane przez fiskus odsetki przed wydaniem decyzji osiągają często horrendalne kwoty, które w połączeniu z 20% stawką podatku stanowią zbyt dużą karę dla podatnika. Warto więc w takim przypadku odwołać się od decyzji fiskusa.

Polecamy serwis: Podatki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

  Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

  Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

  Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

  Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

  Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

  Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

  W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

  REKLAMA

  Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

  W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  REKLAMA

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  REKLAMA