REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy fiskus bezprawnie nalicza odsetki?

 Blog Księgowy
Piszemy o finansach i podatkach
Odsetki/ Fot. Fotolia
Odsetki/ Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Urzędy często poza sankcyjną stawką podatku naliczają dodatkowo odsetki za zwłokę z tytułu nieuregulowania w terminie podatku. Na szczęście sądy orzekające stają po stronie podatnika.

Podatnicy coraz częściej odwołują się do sądów za bezprawne naliczanie odsetek przez fiskusa. Urząd Skarbowy jest bezlitosny, jeśli chodzi o możliwość naliczania odsetek za nieterminowe odprowadzanie danin do Skarbu Państwa. Każde spóźnienie w zapłacie wzbudza okazje do zwiększenia wpływów do budżetu, jeśli nie w postaci odsetek, to kar finansowych. Albo jednych i drugich jednocześnie.

REKLAMA

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

REKLAMA

Podatniczka, która 9 lipca 2010 roku zaciągnęła pożyczkę o wartości 60 000 zł nie dopełniła terminowego obowiązku złożenia deklaracji PCC i zapłacenia podatku. Zawarcie takiej pożyczki poza instytucją finansową podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w większości przypadków w wysokości 2%. Termin na złożenie deklaracji i zapłacenie podatku to 14 od zawarcia umowy.

W związku z niedopełnieniem obowiązku podatkowego, wskutek powołania się w toku postępowania kontrolnego na zawartą umowę pożyczki przez podatniczkę, fiskus wydał decyzję, w której obliczył podatek według 20% w kwocie 11 000 zł. Naliczył także odsetki w ustawowej wysokości od 24 lipca 2010 r. Podatniczka odwołała się od tej decyzji. Po jej stronie stanął Naczelny Sąd Administracyjny, który w wyroku z dnia 26.07.2016 r. nr II FSK 96/16 uznał, że wystarczającą karą jest już 20% stawka podatku.

Urzędy niestety bardzo często poza sankcyjną stawką podatku, naliczają dodatkowo odsetki za zwłokę z tytułu nieuregulowania w terminie podatku. W wyniku tego podatnik karany jest podwójnie: raz poprzez dziesięciokrotną stawkę podatku, drugi raz przez odsetki podatkowe za zwłokę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na szczęście sądy orzekające stają po stronie podatnika. Co prawda uznają zasadność sankcyjnej stawki podatku, ale nie zgadzają się z naliczaniem dodatkowych odsetek. Zdaniem NSA odsetki powinny być naliczane nie po 14 dniach od zawarcia takiej umowy pożyczki, ale dopiero po dniu doręczenia decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych, uwzględniającej 20% stawkę podatku. Według NSA odsetek nie można naliczać wcześniej, czyli wstecz. Ze względu na to, że niewykazanie czynności zaciągnięcia pożyczki zaliczane jest do nieujawnienia źródeł dochodu, decyzje z nimi związane wydawane są dopiero po kilku latach. A co za tym idzie naliczane przez fiskus odsetki przed wydaniem decyzji osiągają często horrendalne kwoty, które w połączeniu z 20% stawką podatku stanowią zbyt dużą karę dla podatnika. Warto więc w takim przypadku odwołać się od decyzji fiskusa.

Polecamy serwis: Podatki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA