REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Krajowa Administracja Skarbowa – rewolucja w administracji podatkowej

Sadkowski i Wspólnicy
Kancelaria prawna
Krajowa Administracja Skarbowa – rewolucja w administracji podatkowej./ fot. Shutterstock
Krajowa Administracja Skarbowa – rewolucja w administracji podatkowej./ fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Już od 1 marca 2017 roku zaczną obowiązywać przepisy ustawy wprowadzającej Krajową Administrację Skarbową. Nowa ustawa wniosła wiele zmian w strukturze administracji podatkowej oraz wyposażyła jej pracowników w wiele nowych uprawnień w zakresie postępowań kontrolnych.

Ustawa określa, że funkcje organów kontrolnych zamiast Dyrektorów Urzędów Kontroli Skarbowej będą pełnić naczelnicy urzędów celno-skarbowych.

REKLAMA

REKLAMA

Za zmianą nazwy idą zmiany w procedurze. Od 1 marca nie będzie konieczności zawiadamiania podatników o zamiarze wszczęcia kontroli. Podatnicy dowiedzą się o niej dopiero w chwili otrzymania od kontrolerów upoważnienia do przeprowadzenia kontroli, a moment doręczenia upoważnienia będzie datą rozpoczęcia kontroli. Upoważnienie nie zawsze będzie wydawane jednorazowo, ponieważ kontrolerzy uzyskają  możliwość uzyskania stałego upoważnienia do wykonywania niektórych rodzajów kontroli.

Kontrolerzy zyskają możliwość badania podczas kontroli innych okresów niż objętych kontrolą. Ponadto będą oni mogli kontrolować podatnika nie tylko w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej czy przechowywania ksiąg podatkowych, a także w – zgodnie z art. 59 ustawy o KAS - „w każdym innym miejscu związanym z prowadzoną przez kontrolowanego działalnością, w tym w lokalu mieszkalnym lub w miejscach, w których mogą się znajdować urządzenia, towary lub dokumenty dotyczące tych urządzeń, towarów lub czynności podlegających kontroli”.

Polecamy: Rachunkowość Budżetowa

Powyższe oznacza, że kontrolerzy będą mogli dokonywać przeszukań lokali mieszkalnych. Co prawda będzie to wymagało zgody prokuratora, jednak nie będzie ona potrzebna, jeżeli zostanie wykazane, że sprawa była niecierpiąca zwłoki. Prokurator będzie wówczas oceniać przeszukanie po fakcie, a odmowa zatwierdzenia przeszukania będzie skutkowała niemożnością wykorzystania dowodów w postępowaniu. Przepisy przewidują możliwość przeszukiwania lokali będących w posiadaniu osób trzecich, nienależących do kontrolowanego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowością jest zniesienie terytorialności postępowań. Ustawa o pozwala im na prowadzenie kontroli na terenie całego kraju, bez względu na właściwość miejscową danego organu.

Zmiany nastąpiły także w zakresie korekt deklaracji podatkowych. Ustawa wprowadza możliwość złożenia korekty w ciągu 14 dni od doręczenia upoważnienia do przeprowadzenia kontroli celno-skarbowej oraz w ciągu 14 dni od doręczenia wyniku kontroli. W przypadku przekroczenia terminu, złożenie deklaracji będzie wywoływać skutków prawnych.

Przepisy wprowadziły termin trwania kontroli. Zgodnie z art. 63 ustawy o KAS kontrola celno-skarbowa powinna być zakończona bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od jej wszczęcia. W przypadku niezakończenia jej w terminie, organy są zobowiązane zawiadomić kontrolowanego o przyczynach przedłużenia kontroli i wskazać nowy termin jej zakończenia.

Zgodnie z nowymi przepisami zmieni się organ wydający interpretacje indywidualne. Dotychczas wydawali je działający z upoważnienia Ministra Finansów Dyrektorzy Izby Skarbowych. Zgodnie z nowymi przepisami jedynym organem uprawnionym do wydania interpretacji indywidualnej będzie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Nowością jest faktyczne zniesienie dwuinstancyjności postępowań prowadzonych przez naczelnika urzędu celno-skarbowego. Zgodnie z art. 83 ust. 6 ustawy o KAS od decyzji przysługuje odwołanie do naczelnika urzędu celno-skarbowego, który wydał decyzje. Formalnie przepisy zachowują możliwość złożenia odwołania, jednak fakt rozpatrywania go przez ten sam organ czyni go de facto prawną fikcją.

Autorzy:

Aneta Drosik, Mikołaj Hewelt- Kancelaria Sadkowski I Wspólnicy

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

REKLAMA

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

REKLAMA

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r.

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r. Jaka będzie podstawa określająca wysokość odpisu podstawowego na fundusz socjalny w 2025 r.? Kto ma obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czym jest odpis podstawowy?

REKLAMA