REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Krajowa Administracja Skarbowa – rewolucja w administracji podatkowej

Sadkowski i Wspólnicy
Kancelaria prawna
Krajowa Administracja Skarbowa – rewolucja w administracji podatkowej./ fot. Shutterstock
Krajowa Administracja Skarbowa – rewolucja w administracji podatkowej./ fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Już od 1 marca 2017 roku zaczną obowiązywać przepisy ustawy wprowadzającej Krajową Administrację Skarbową. Nowa ustawa wniosła wiele zmian w strukturze administracji podatkowej oraz wyposażyła jej pracowników w wiele nowych uprawnień w zakresie postępowań kontrolnych.

Ustawa określa, że funkcje organów kontrolnych zamiast Dyrektorów Urzędów Kontroli Skarbowej będą pełnić naczelnicy urzędów celno-skarbowych.

REKLAMA

REKLAMA

Za zmianą nazwy idą zmiany w procedurze. Od 1 marca nie będzie konieczności zawiadamiania podatników o zamiarze wszczęcia kontroli. Podatnicy dowiedzą się o niej dopiero w chwili otrzymania od kontrolerów upoważnienia do przeprowadzenia kontroli, a moment doręczenia upoważnienia będzie datą rozpoczęcia kontroli. Upoważnienie nie zawsze będzie wydawane jednorazowo, ponieważ kontrolerzy uzyskają  możliwość uzyskania stałego upoważnienia do wykonywania niektórych rodzajów kontroli.

Kontrolerzy zyskają możliwość badania podczas kontroli innych okresów niż objętych kontrolą. Ponadto będą oni mogli kontrolować podatnika nie tylko w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej czy przechowywania ksiąg podatkowych, a także w – zgodnie z art. 59 ustawy o KAS - „w każdym innym miejscu związanym z prowadzoną przez kontrolowanego działalnością, w tym w lokalu mieszkalnym lub w miejscach, w których mogą się znajdować urządzenia, towary lub dokumenty dotyczące tych urządzeń, towarów lub czynności podlegających kontroli”.

Polecamy: Rachunkowość Budżetowa

Powyższe oznacza, że kontrolerzy będą mogli dokonywać przeszukań lokali mieszkalnych. Co prawda będzie to wymagało zgody prokuratora, jednak nie będzie ona potrzebna, jeżeli zostanie wykazane, że sprawa była niecierpiąca zwłoki. Prokurator będzie wówczas oceniać przeszukanie po fakcie, a odmowa zatwierdzenia przeszukania będzie skutkowała niemożnością wykorzystania dowodów w postępowaniu. Przepisy przewidują możliwość przeszukiwania lokali będących w posiadaniu osób trzecich, nienależących do kontrolowanego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowością jest zniesienie terytorialności postępowań. Ustawa o pozwala im na prowadzenie kontroli na terenie całego kraju, bez względu na właściwość miejscową danego organu.

Zmiany nastąpiły także w zakresie korekt deklaracji podatkowych. Ustawa wprowadza możliwość złożenia korekty w ciągu 14 dni od doręczenia upoważnienia do przeprowadzenia kontroli celno-skarbowej oraz w ciągu 14 dni od doręczenia wyniku kontroli. W przypadku przekroczenia terminu, złożenie deklaracji będzie wywoływać skutków prawnych.

Przepisy wprowadziły termin trwania kontroli. Zgodnie z art. 63 ustawy o KAS kontrola celno-skarbowa powinna być zakończona bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od jej wszczęcia. W przypadku niezakończenia jej w terminie, organy są zobowiązane zawiadomić kontrolowanego o przyczynach przedłużenia kontroli i wskazać nowy termin jej zakończenia.

Zgodnie z nowymi przepisami zmieni się organ wydający interpretacje indywidualne. Dotychczas wydawali je działający z upoważnienia Ministra Finansów Dyrektorzy Izby Skarbowych. Zgodnie z nowymi przepisami jedynym organem uprawnionym do wydania interpretacji indywidualnej będzie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Nowością jest faktyczne zniesienie dwuinstancyjności postępowań prowadzonych przez naczelnika urzędu celno-skarbowego. Zgodnie z art. 83 ust. 6 ustawy o KAS od decyzji przysługuje odwołanie do naczelnika urzędu celno-skarbowego, który wydał decyzje. Formalnie przepisy zachowują możliwość złożenia odwołania, jednak fakt rozpatrywania go przez ten sam organ czyni go de facto prawną fikcją.

Autorzy:

Aneta Drosik, Mikołaj Hewelt- Kancelaria Sadkowski I Wspólnicy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

REKLAMA

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

REKLAMA

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

REKLAMA