REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uszczelnianie systemu podatkowego także w akcyzie dla rolników

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Uszczelnianie systemu podatkowego także w akcyzie dla rolników./ fot. Shutterstock
Uszczelnianie systemu podatkowego także w akcyzie dla rolników./ fot. Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Minister Finansów zaproponował zmianę ustawy z dnia 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Projekt z dnia 20 kwietnia 2018 r1. rozszerza katalog negatywnych przesłanek zwrotu akcyzy dla rolników.

Procedura zwrotu rolnikom części akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej opiera się na trybie wnioskowym. Dwa razy w roku (lutym oraz sierpniu) producenci rolni składają właściwemu wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi) wniosek wraz z załączonymi fakturami dokumentującymi zakup paliwa. Warunkiem zwrotu jest przede wszystkim posiadanie statusu producenta rolnego oraz wykorzystywanie oleju napędowego do produkcji rolnej. Istotnym jest też okres jaki obejmować mają załączone do wniosku faktury – jest to 6 miesięcy poprzedzających termin składania wniosku.

REKLAMA

Jednocześnie oprócz tzw. pozytywnych przesłanek ubiegania się o zwrot akcyzy, prawodawca wskazał w ustawie wprost jakim podmiotom części podatku zwrócić nie można. Na mocy art. 3a ustawy postanowiono wyłączyć z procedury spółki pozostające w złej kondycji finansowej (kryteria oceny ustawodawca rozdzielił ze względu na formę spółki).

Omawianym projektem nowelizacji Minister Finansów zmierza do rozszerzenia katalogu podmiotów wyłączonych z możliwości ubiegania się o zwrot akcyzy.

REKLAMA

Zgodnie z projektowanym przepisem art. 3b ustawy, zwrot podatku nie przysługuje producentowi rolnemu (bez względu na formę – przyp. PG), jeżeli w okresie 60 miesięcy poprzedzających bezpośrednio złożenie wniosku o zwrot podatku, organ podatkowy wydał w stosunku do tego producenta, decyzję ostateczną określającą zobowiązanie podatkowe z tytułu podatku akcyzowego lub podatku od towarów i usług, kwotę zwrotu różnicy podatku, kwotę zwrotu podatku naliczonego, lub różnicy podatku dotyczącą oleju napędowego, lub innego paliwa silnikowego, od których nie został zapłacony w należnej wysokości podatek akcyzowy lub podatek od towarów i usług.

Konsekwencją brzmienia art. 3b ustawy jest również zmiana polegająca na dodaniu art. 5 ust 1a. Zgodnie z jego brzmieniem decyzja w sprawie zwrotu akcyzy będzie mogła zostać wydana wyłącznie po uzyskaniu informacji (w przedmiocie wydanych dla producenta rolnego decyzji określających) od właściwego dyrektora izby administracji skarbowej. Powzięcie powyższych informacji postrzegać należy zatem w świetle projektowanych przepisów jako warunek wydania decyzji przez wójta, burmistrza, prezydenta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Finanse publiczne

W uzasadnieniu projektu wskazano, że potrzeba wprowadzenia nowych regulacji wynika z ryzyka zdiagnozowanego przez organy Krajowej Administracji Skarbowej w trakcie prowadzonych kontroli podatkowych w obszarze dystrybucji paliw dostarczanych producentom rolnym. Kontrole przeprowadzone u dystrybutorów sprzedających paliwa producentom rolnym ubiegającym się o zwrot podatku akcyzowego, wykazały szereg nieprawidłowości, w tym między innymi sprzedaż paliwa producentom rolnym, od którego nie został zapłacony podatek akcyzowy i podatek VAT, natomiast transakcje dokumentowane były fikcyjnymi fakturami zakupu.

Projekt znajduje się obecnie na etapie uzgodnień. Istotny jest jednak przepis przejściowy, który wskazuje, że nowe regulacje trzeba będzie stosować również do wniosków złożonych i nierozpatrzonych przed dniem wejścia w życie nowelizacji. Oznacza to, że o ile nowe przepisy zaczną obowiązywać przed rozpatrzeniem wniosków z drugiego półrocza (składanych w sierpniu) samorządowe organy będą musiały wydawać decyzje na nowych zasadach jeszcze w tym roku.

1) Projekt ustawy z dnia 20 kwietnia 2018 roku o zmianie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej oraz ustawy – Ordynacja podatkowa – numer z wykazu: UA38

Paweł Grzybowski

prawnik w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, doktorant na WPiA UAM, specjalizuje się w zakresie prawa podatkowego, ze szczególnym uwzględnieniem procedury podatkowej

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna spółka komandytowa w Poznaniu

www.ziemski.com.pl

Artykuł pochodzi z Portalu: www.prawodlasamorzadu.pl

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

REKLAMA

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

REKLAMA

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r.

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r. Jaka będzie podstawa określająca wysokość odpisu podstawowego na fundusz socjalny w 2025 r.? Kto ma obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czym jest odpis podstawowy?

REKLAMA