REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Split payment - rozksięgowanie wpłat na pomocniczym koncie VAT

Split payment - rozksięgowanie wpłat na pomocniczym koncie VAT./ fot. Fotolia
Split payment - rozksięgowanie wpłat na pomocniczym koncie VAT./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy mając wpłatę na konto VAT do rachunku podstawowego, czyli wydatków i dochodów, należy wpłaty księgować na koncie 130 z wyodrębnioną analityką? Czy powinno się stworzyć nowy numer konta w planie kont, na którym będą księgowane wyciągi bankowe z konta VAT? Taka sama sytuacja dotyczy konta ZFŚS, czyli 135, i pozostałych rachunków, czyli konta 139, czy do nich też zakładane jest z automatu konto VAT?

W celu realizacji mechanizmu podzielonej płatności wskazane jest, aby każda jednostka budżetowa w swoich księgach rachunkowych wydzieliła dodatkowe konto analityczne"Rachunek VAT" do konta 130 "Rachunek bankowy".

REKLAMA

W praktyce większość jednostek budżetowych do każdego rachunku rozliczeniowego ma utworzony rachunek VAT. W związku z tym do każdego rachunku rozliczeniowego, do którego jest prowadzony rachunek VAT, należy wprowadzić zmiany do zakładowego planu kont - dodać konta analityczne.

Sposób księgowania w formule split payment musi uwzględniać wszystkie operacje obciążenia i uznania rachunku VAT. Dla celów księgowych trzeba ewidencjonować stan wyodrębnionego rachunku VAT. Większość banków udostępnia wyciągi osobno dla rachunku rozliczeniowego oraz osobno dla rachunku VAT.

ZAPAMIĘTAJ!

Każdy przelew - w ramach split payment - należy księgować dwa razy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: VAT

Jednostka, która ma otwarty rachunek VAT, do każdego rachunku rozliczeniowego może utworzyć następujące konta analityczne:

  • 130-xx "R-k VAT do RR dochodów i wydatków budżetowych",
  • 135-xx "R-k VAT do RR ZFŚS",
  • 132-xx "R-k VAT do RR WRD",
  • 139-xx "R-k VAT do RR inne rachunki bankowe".

W celu przejrzystości operacji finansowych dokonywanych pomiędzy rachunkiem rozliczeniowym a rachunkiem VAT ewidencja księgowa może być prowadzona za pomocą dodatkowego konta:

  • 141 "Środki pieniężne w drodze - konto VAT podzielona płatność".

Przykłady ewidencji księgowej dotyczącej split payment (uznania i obciążenia rachunku VAT) przedstawiono na schematach 1 i 2.

Schemat 1. Uznania rachunku VAT

Schemat 2. Obciążenia rachunku VAT

REKLAMA

W sytuacji gdy stan środków na rachunku VAT nie wystarczy na zapłatę podatku wskazanego w komunikacie przelewu, w celu realizacji przelewu bank pokryje brakującą różnicę z rachunku rozliczeniowego nabywcy towarów (usług). W przypadku braku środków na rachunku rozliczeniowym bank nie zrealizuje przelewu.

W przypadku pozostałych rachunków bankowych, tj. zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, wyodrębnionego rachunku dochodów i innych rachunków bankowych, operacje dotyczące zastosowania mechanizmu podzielonej płatności przebiegają w sposób analogiczny.

Jednostka budżetowa, która zdecydowała się na stosowanie mechanizmu podzielonej płatności, powinna w swojej polityce rachunkowości opisać procedury dotyczące zasad stosowania split payment oraz dokonać zmian w zakładowym palnie kont.

Podstawa prawna

  • załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2017 r. poz. 1911)

©℗

Marta Banach

ekonomista, certyfikowany księgowy posiadający wieloletnie doświadczenie oraz szeroką wiedzę merytoryczną i praktyczną w obszarze finansów publicznych, wspartą studiami podyplomowymi z zakresu finansów i rachunkowości oraz audytu wewnętrznego i kontroli zarządczej w jsfp; zdobywca I miejsca w całorocznym konkursie Księgowy Budżetu 2017

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorcy mają czas do 31 stycznia 2025 r. na wysłanie PIT-11

Przedsiębiorcy mają czas do 31 stycznia 2025 r. na wysłanie PIT-11. Co dalej? Co zrobić w przypadku spóźnienia? PIT-11 jest podstawową informacją o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Przedsiębiorcy mają czas do 31 stycznia 2025. r na złożenie tego dokumentu.

Podróż służbowa: zwrot kosztów przejazdu

Podróż służbowa: zwrot kosztów przejazdu. Wybierając się w podróż służbową warto wiedzieć, jakie dokumenty należy przedstawić po powrocie z delegacji, by uzyskać zwrot kosztów przejazdu w podróży służbowej.

Dofinansowanie do dziennego opiekuna w 2025 r. Aktywny dzienny opiekun w gminie 2025 : termin składania wniosków mija 4.02.2025 r.

Dofinansowanie do dziennego opiekuna w 2025 r. Aktywny dzienny opiekun w gminie 2025. Na dofinansowania w 2025 r. przeznaczono 60 mln zł. Termin składania wniosków o dofinansowania mija 4 lutego 2025 r.

Sygnalista: kim jest, co może zgłosić, ochrona sygnalisty

25 września 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące sygnalistów. Kim jest sygnalista? Co sygnalista może zgłosić? Od kiedy sygnaliście przysługuje ochrona? Gdzie szukać informacji nt. sygnalistów?

REKLAMA

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2025 r.

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2025 r. Czym jest? 1 stycznia 2025 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oznacza to, ze zmianie także uległa minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego.

Zwolnienie z VAT w ramach procedury SME od 1 stycznia 2025 r.

Zwolnienie z VAT w ramach procedury SME. Od 1 stycznia 2025 r. Od 1 stycznia 2025 r. w Polsce będzie obowiązywać procedura SME (Small Medium-sized Enterprise). Kto może skorzystać ze zwolnienia z VAT w ramach procedury SME?

Kwota wolna od potrąceń w 2025 r.

Kwota wolna od potrąceń w 2025 r. 1 stycznia 2025 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wysokość minimalnego wynagrodzenia ma wpływ na wysokość kwoty wolnej od potrąceń. Czym jest kwota wolna od potrąceń i ile wynosi w 2025 r. ?

Podróż służbowa. Ile wynosi dieta podczas krajowej podróży służbowej?

Podróż służbowa. Ile wynosi dieta podczas krajowej podróży służbowej? Na co może liczyć pracownik wybierający się w krajową podróż służbową? W jakich przypadkach dieta za delegację krajową zostanie pomniejszona?

REKLAMA

​PKD 2025. Okres przejściowy do 31 grudnia 2026 r. [Rozporządzenie]

PKD 2025. Okres przejściowy do 31 grudnia 2026 r. W Dzienniku Ustaw pojawiło się stosowne rozporządzenie. Zmiany weszły w życie 1 stycznia 2025 r. Główny Urząd Statystyczny zachęca do zmian w kodach PKD.

Weryfikacja kwoty zamiast corocznej waloryzacji zasiłku pogrzebowego

Najnowszy projekt ustawy w sprawie zasiłku pogrzebowego zakłada weryfikację kwoty zamiast corocznej waloryzacji. Co to dokładnie oznacza?

REKLAMA