reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > VAT > Stawka VAT na prace budowlane w domu pomocy społecznej

Stawka VAT na prace budowlane w domu pomocy społecznej

PROBLEM: Powiat jako inwestor realizuje projekt inwestycyjny w domu pomocy społecznej (dalej: DPS) przeznaczonym dla osób dorosłych przewlekle chorych psychicznie, których stan zdrowia nie wymaga leczenia szpitalnego, a uzasadnia konieczność zapewnienia całodobowej opieki. W ramach inwestycji zostaną wykonane m.in. prace termomodernizacyjne i instalacja gazowa zasilająca kotłownię. Czy wykonanie prac budowlanych może zostać opodatkowane 8% stawką VAT?

ODPOWIEDŹ:

Tak, wykonanie wskazanych prac budowlanych jest opodatkowane VAT według obniżonej stawki 8%.

UZASADNIENIE:

Roboty budowlane są opodatkowane VAT według stawki 8% lub 23%. Obniżona stawka 8% ma zastosowanie do robót budowlanych stanowiących budowę, remont, modernizację, termomodernizację lub przebudowę obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym (zob. art. 41 ust. 12 w zw. z art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146a pkt 2 ustawy z 11 marca 20014 r. o podatku od towarów i usług; dalej: ustawa o VAT). W pozostałym zakresie roboty budowlane opodatkowane są VAT według stawki podstawowej 23%.

Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się, między innymi, obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) w dziale 12 (zob. art. 41 ust. 12a ustawy o VAT). Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się zaś budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w PKOB w dziale 11 (zob. art. 2 pkt 12 ustawy o VAT). Mając to na uwadze, wskazać należy, że dział 11 PKOB obejmuje, między innymi, klasę 1130 obejmującą budynki zbiorowego zamieszkania, w tym domy mieszkalne dla ludzi starszych, studentów, dzieci i innych grup społecznych, np. domy opieki społecznej. Powoduje to, że roboty budowlane dotyczące domów opieki społecznej są opodatkowane VAT według obniżonej stawki 8%. Potwierdzają to w udzielanych wyjaśnieniach organy podatkowe, czego przykładem może być interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 25 marca 2013 r. (sygn. akt ILPP1/443-25/13-4/AWa; uzasadnienie - patrz: Interpretacje), czy interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 14 grudnia 2015 r. (sygn. akt ITPP1/4512-949/15/JP).

INTERPRETACJE

(…) dobudowa kotłowni połączonej przejściem do Domu Opieki Społecznej w ramach jego rozbudowy w obiekcie budowlanym zaliczanym do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym opodatkowana jest - zgodnie z art. 41 ust. 12 w związku z art. 146a pkt 2 ustawy - stawką podatku VAT w wysokości 8%, pod warunkiem że przedmiotowe usługi wykonane były w ramach czynności wskazanych w art. 41 ust. 12 ustawy, tj. budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu

z 25 marca 2013 r., sygn. akt ILPP1/443-25/13-4/AWa

Dotyczy to również wskazanego przypadku. A zatem wykonanie prac budowlanych, o których mowa, jest opodatkowane podatkiem VAT według obniżonej stawki 8%.

PODSTAWA PRAWNA

  • art. 2 pkt 12, art. 41 ust. 12 i 12a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1221; ost.zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 62)

JERZY TRAMSKI

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor wielu publikacji z zakresu podatków

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

V4 Legal

V4 Legal to nowoczesna kancelaria działająca na terenie Słowacji, Czech, Polski oraz Węgier.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama