REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć VAT od usług pośrednictwa sprzedaży zestawów fotowoltaicznych

REKLAMA

PYTANIE

REKLAMA

Proszę o pomoc w rozpoznaniu momentu podatkowego do podatku VAT, gdzie przedmiotem umowy jest świadczenie usług pośrednictwa w sprzedaży usług, w szczególności sprzedaży zestawów elektrowni fotowoltaicznych, pomp ciepła, stacji ładowania pojazdów elektrycznych i magazynów energii. Zapis w umowie dotyczący wynagrodzenia brzmi: "Za wykonanie przedmiotu umowy Zleceniodawca zapłaci Zleceniobiorcy wynagrodzenie w wysokości X netto miesięcznie oraz dodatkowo prowizję za sprzedaż instalacji w wysokości określonej w "Kalkulatorze ofertowym" Prowizje za sprzedaż podlegają rozliczeniu po podpisaniu przez Klienta protokołu odbiorczego instalacji".  Rozumiem, że na wynagrodzenie X należy wystawiać fakturę miesięcznie. Jednakże mam wątpliwości, kiedy nastąpi przychód podatkowy dla prowizji wyżej określonej? Czy w miesiącu podpisania umowy sprzedaży z potencjalnym klientem, czy w momencie podpisania końcowego protokołu odbiorczego instalacji? Czy dokumentem źródłowym do wystawienia faktury dla Zleceniobiorcy ma być kopia protokołu podpisanego pomiędzy Zleceniodawcą i klientem?

ODPOWIEDŹ

W przedstawionej sytuacji obowiązek podatkowy w podatku VAT powstaje z końcem poszczególnych miesięcy dla wszystkich usług wykonanych w danym miesiącu, tj. dla wszystkich usług dotyczących umów zawartych w danym miesiącu. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT wynika zasada, że obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług powstaje z chwilą wykonania usługi. Ponieważ istotą usług pośrednictwa jest doprowadzenie do zawarcia określonej umowy, za moment wykonania usługi pośrednictwa uznać należy chwilę zawarcia umowy, której dotyczą czynności pośrednika. Potwierdzają to w udzielanych wyjaśnieniach organy podatkowe, czego przykładem może być interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 11 września 2014 r. (sygn. IPPP2/443-547/14-2/RR) czy interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 września 2019 r. (sygn. 0114-KDIP4.4012.375.2019.3.AK). Jak czytamy w drugiej z tych interpretacji, „w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdzie generalna zasada wyrażona w treści art. 19a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którą obowiązek podatkowy dla Banku z tytułu wykonania umowy pośrednictwa powstanie w momencie wykonania usługi przez Wnioskodawcę, tj. zawarcia przez zatrudniającego umowy o zarządzanie PPK z Funduszem”.

Wskazać przy tym należy, że z art. 19a ust. 3 ustawy o VAT wynika, iż usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Zaś usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi.

Z najnowszego orzecznictwa sądów administracyjnych wynika, że oba zdania art. 19a ust. 3 ustawy o VAT dotyczą usług świadczonych w sposób ciągły. Jednocześnie jednak sądy administracyjne wskazują, że pojęcie usług świadczonych w sposób ciągły obejmuje nie tylko świadczenia tradycyjnie definiowane jako okresowe (ciągłe), ale również świadczenia dokonywane w ramach stałych umów o współpracę, w przypadku których w związku z ich świadczeniem ustalono następujące po sobie terminy płatności (zob. przykładowo wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego z 22 lutego 2019 r. - sygn. I FSK 150/17 i z dnia 10 września 2019 r. - sygn. I FSK 971/17 czy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 26 maja 2020 r. - sygn. I SA/Wr 943/19). W konsekwencji przepisy art. 19a ust. 3 ustawy o VAT mają zastosowanie również do świadczonych na podstawie stałych umów usług pośrednictwa w sprzedaży, np. usług.

W świetle powyższego uważam, że w przedstawionej sytuacji obowiązek podatkowy w podatku VAT powstaje z końcem poszczególnych miesięcy dla wszystkich usług wykonanych w danym miesiącu, tj. dla wszystkich usług dotyczących umów zawartych w danym miesiącu. Dotyczy to według mnie zarówno wynagrodzenia zasadniczego, jak i prowizji. Fakt, że prowizje podlegają rozliczeniu dopiero po podpisaniu przez Klienta protokołu odbiorczego instalacji nie opóźnia, moim zdaniem, powstania obowiązku podatkowego w tym zakresie.

Przepisy VAT nie wymagają posiadania przez podatników dokumentów źródłowych do wystawiania faktur. Nie jest w związku z tym możliwe wskazanie, jaki w przedstawionej sytuacji dokument źródłowy powinien posiadać podatnik. Tym niemniej kopia protokołu podpisanego pomiędzy Zleceniodawcą i klientem jest istotnym dowodem w razie ewentualnej kontroli prawidłowości treści wystawionej faktury.

©℗

Podstawa prawna:

  • art. 19a ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2021 r. poz. 685)

Tomasz Krywan

E-poradnia INFORLEX

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: MecenasIT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Księgowość budżetowa
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

    Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

    Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

    Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

    Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

    Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

    Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

    Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

    REKLAMA

    To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

    Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

    Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

    Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

    Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

    Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

    Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

    Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

    REKLAMA

    Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

    Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

    PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
    Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

    REKLAMA