REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć VAT od usług pośrednictwa sprzedaży zestawów fotowoltaicznych

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

PYTANIE

REKLAMA

Proszę o pomoc w rozpoznaniu momentu podatkowego do podatku VAT, gdzie przedmiotem umowy jest świadczenie usług pośrednictwa w sprzedaży usług, w szczególności sprzedaży zestawów elektrowni fotowoltaicznych, pomp ciepła, stacji ładowania pojazdów elektrycznych i magazynów energii. Zapis w umowie dotyczący wynagrodzenia brzmi: "Za wykonanie przedmiotu umowy Zleceniodawca zapłaci Zleceniobiorcy wynagrodzenie w wysokości X netto miesięcznie oraz dodatkowo prowizję za sprzedaż instalacji w wysokości określonej w "Kalkulatorze ofertowym" Prowizje za sprzedaż podlegają rozliczeniu po podpisaniu przez Klienta protokołu odbiorczego instalacji".  Rozumiem, że na wynagrodzenie X należy wystawiać fakturę miesięcznie. Jednakże mam wątpliwości, kiedy nastąpi przychód podatkowy dla prowizji wyżej określonej? Czy w miesiącu podpisania umowy sprzedaży z potencjalnym klientem, czy w momencie podpisania końcowego protokołu odbiorczego instalacji? Czy dokumentem źródłowym do wystawienia faktury dla Zleceniobiorcy ma być kopia protokołu podpisanego pomiędzy Zleceniodawcą i klientem?

ODPOWIEDŹ

W przedstawionej sytuacji obowiązek podatkowy w podatku VAT powstaje z końcem poszczególnych miesięcy dla wszystkich usług wykonanych w danym miesiącu, tj. dla wszystkich usług dotyczących umów zawartych w danym miesiącu. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT wynika zasada, że obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług powstaje z chwilą wykonania usługi. Ponieważ istotą usług pośrednictwa jest doprowadzenie do zawarcia określonej umowy, za moment wykonania usługi pośrednictwa uznać należy chwilę zawarcia umowy, której dotyczą czynności pośrednika. Potwierdzają to w udzielanych wyjaśnieniach organy podatkowe, czego przykładem może być interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 11 września 2014 r. (sygn. IPPP2/443-547/14-2/RR) czy interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 września 2019 r. (sygn. 0114-KDIP4.4012.375.2019.3.AK). Jak czytamy w drugiej z tych interpretacji, „w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdzie generalna zasada wyrażona w treści art. 19a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którą obowiązek podatkowy dla Banku z tytułu wykonania umowy pośrednictwa powstanie w momencie wykonania usługi przez Wnioskodawcę, tj. zawarcia przez zatrudniającego umowy o zarządzanie PPK z Funduszem”.

Wskazać przy tym należy, że z art. 19a ust. 3 ustawy o VAT wynika, iż usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Zaś usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi.

Z najnowszego orzecznictwa sądów administracyjnych wynika, że oba zdania art. 19a ust. 3 ustawy o VAT dotyczą usług świadczonych w sposób ciągły. Jednocześnie jednak sądy administracyjne wskazują, że pojęcie usług świadczonych w sposób ciągły obejmuje nie tylko świadczenia tradycyjnie definiowane jako okresowe (ciągłe), ale również świadczenia dokonywane w ramach stałych umów o współpracę, w przypadku których w związku z ich świadczeniem ustalono następujące po sobie terminy płatności (zob. przykładowo wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego z 22 lutego 2019 r. - sygn. I FSK 150/17 i z dnia 10 września 2019 r. - sygn. I FSK 971/17 czy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 26 maja 2020 r. - sygn. I SA/Wr 943/19). W konsekwencji przepisy art. 19a ust. 3 ustawy o VAT mają zastosowanie również do świadczonych na podstawie stałych umów usług pośrednictwa w sprzedaży, np. usług.

W świetle powyższego uważam, że w przedstawionej sytuacji obowiązek podatkowy w podatku VAT powstaje z końcem poszczególnych miesięcy dla wszystkich usług wykonanych w danym miesiącu, tj. dla wszystkich usług dotyczących umów zawartych w danym miesiącu. Dotyczy to według mnie zarówno wynagrodzenia zasadniczego, jak i prowizji. Fakt, że prowizje podlegają rozliczeniu dopiero po podpisaniu przez Klienta protokołu odbiorczego instalacji nie opóźnia, moim zdaniem, powstania obowiązku podatkowego w tym zakresie.

Przepisy VAT nie wymagają posiadania przez podatników dokumentów źródłowych do wystawiania faktur. Nie jest w związku z tym możliwe wskazanie, jaki w przedstawionej sytuacji dokument źródłowy powinien posiadać podatnik. Tym niemniej kopia protokołu podpisanego pomiędzy Zleceniodawcą i klientem jest istotnym dowodem w razie ewentualnej kontroli prawidłowości treści wystawionej faktury.

©℗

Podstawa prawna:

  • art. 19a ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2021 r. poz. 685)

Tomasz Krywan

E-poradnia INFORLEX

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: MecenasIT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Likwidacja szkół a prawo nauczycieli do odprawy

Nadchodzi niż demograficzny, a wraz z nim problemy w systemie edukacji. Wiele placówek nie będzie mogło w przyszłym roku szkolnym kontynuować działalności, a inne będą musiały ograniczyć jej rozmiary. To oczywiście bezpośrednio wpłynie na sytuację nauczycieli.

Pilotaż skróconego czasu pracy 2025. Można uzyskać do 1 mln zł wsparcia na wdrożenie w organizacji [Nabór wniosków od 14 sierpnia 2025]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło zasady udziału w pilotażu skróconego czasu pracy. Nabór wniosków rozpocznie się 14 sierpnia 2025 roku. Pracodawcy mogą uzyskać do 1 mln zł wsparcia.

Dzień Ojca 2025: Coraz więcej ojców korzysta z urlopów rodzicielskich i ojcowskich

Z okazji Dnia Ojca ( 23 czerwca) przypominamy, że tata – podobnie jak mama – ma prawo do urlopu po narodzinach dziecka. Ojcowie coraz chętniej korzystają z przysługujących im świadczeń: urlopu ojcowskiego, macierzyńskiego (po 14 tygodniach) i rodzicielskiego. Komu i kiedy przysługuje zasiłek? Ile trwa urlop?

ZUS otwarty 20 czerwca 2025 r. – placówki i infolinia czynne do godz. 15:00

Choć 20 czerwca wiele osób planuje urlop po czwartkowym święcie Bożego Ciała, Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie zmienia trybu pracy. Tego dnia wszystkie placówki ZUS będą funkcjonować normalnie – jak w każdy roboczy piątek. Infolinia będzie działać krócej, gdyż do godz. 15:00.

REKLAMA

Renta wdowia 2025: terminy wypłat, kiedy decyzja o przyznaniu lub odmowie. Kluczowa data to 1 lipca 2025 r.

Już 1 lipca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie wysyłkę decyzji w sprawie przyznania lub odmowy renty wdowiej. Jest to kluczowa data, gdyż część uprawnionych otrzyma wtedy świadczenie. Jak poinformował na swojej stronie internetowej ZUS pozostałe terminy wypłaty renty wdowiej to: 6-go, 10-go, 15-go, 20-go i 25-go dnia miesiąca.

Zmiana terminu wypłaty ekwiwalentu za urlop [PROJEKT MRPiPS z 10 czerwca 2025]

W środę, 11 czerwca 2025 r. do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania trafił projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Projekt zakłada m.in. zmianę przepisów dotyczących wypłaty ekwiwalenty za urlop.

Podwyżki pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Rozporządzenie w Dzienniku Ustaw [STAWKI]

30 maja 2025 r. w Dzienniku Ustaw RP zostało opublikowane rozporządzenie podwyższające kwoty minimalnego miesięcznego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Rozporządzenie koryguje także katalog stanowisk.

Umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego. Co powinna zawierać?

Kodeks pracy reguluje m.in. kwestie dotyczące zatrudniania pracowników młodocianych. Młodocianym jest osoba, która ukończyła 15 lat, ale ma poniższej 18 lat. Co powinna zawierać umowa w celu przygotowania zawodowego?

REKLAMA

ZFŚS: Do 31 maja 2025 r. pracodawcy muszą przekazać 75% odpisu – co warto wiedzieć?

Do 31 maja 2025 r. pracodawcy mają czas na przekazanie 75 proc. odpisu na na rachunek bankowy Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Kto ma obowiązek tworzenia ZFŚS? Jak nalicza się odpisy podstawowe?

Szczególne przypadki odwołania dyrektora szkoły w trakcie roku szkolnego

Odwołanie dyrektora placówki bez wypowiedzenia w trakcie roku szkolnego możliwe jest tylko w sytuacjach wyjątkowych i nagłych, które mogą zdestabilizować jej funkcjonowanie. W takim przypadku reakcja organu prowadzącego szkołę musi być natychmiastowa.

REKLAMA