Nowe zasady odliczania VAT od samochodów w pytaniach i odpowiedziach
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Złożenie informacji VAT-26 z opóźnieniem
Zakład wodociągów i kanalizacji nie złożył na początku kwietnia 2014 r. informacji VAT-26. Czy składając ją w maju, zakład uzyska prawo do dokonywania pełnych odliczeń od 1 kwietnia 2014 r.?
Nie ma przeszkód, aby zakład złożył informację VAT-26 dopiero teraz. Nie pozwoli to jednak na dokonywanie pełnych odliczeń od wydatków dotyczących pojazdów samochodowych, dokonanych w okresie od 1 kwietnia 2014 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia informacji VAT-26.
Aktywny formularz informacji VAT-26 można pobrać z Platformy Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy z zakładki FORMULARZE
Dokonywanie pełnych odliczeń od większości pojazdów samochodowych wymaga m.in. prowadzenia ewidencji ich przebiegu. Wiąże się z tym obowiązek składania informacji VAT-26 (jak również obowiązek jej aktualizowania w razie zmiany sposobu wykorzystywania pojazdu samochodowego).
REKLAMA
Obowiązek ten wynika z art. 86a ust. 12 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT), który stanowi, że podatnicy wykorzystujący wyłącznie do działalności gospodarczej pojazdy samochodowe, dla których są obowiązani prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, mają obowiązek złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego informację o tych pojazdach.
Termin złożenia informacji VAT-26 wynosi, co do zasady, 7 dni od dnia, w którym podatnicy ponieśli pierwszy wydatek związany z tymi pojazdami. Szczególny termin określony był dla pojazdów nabytych, importowanych lub wytworzonych przez podatnika, albo używanych na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, przed 1 kwietnia 2014 r. W przypadku tych pojazdów informację VAT-26 należało złożyć w terminie 7 dni od dnia, w którym poniesiono pierwszy po 31 marca 2014 r. wydatek związany z tymi pojazdami (art. 8 pkt 2 ustawy nowelizującej z 7 lutego 2014 r.).
Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet
Terminowe złożenie informacji VAT-26 ma fundamentalne znaczenie z punktu widzenia dokonywania pełnych odliczeń od wydatków dotyczących pojazdów samochodowych. Uznaje się bowiem, że pojazd samochodowy jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika dopiero od dnia jej złożenia (art. 86a ust. 13 ustawy o VAT) – a więc dopiero od tego dnia uprawnia do dokonywania pełnych odliczeń.
Oznacza to, że dopiero od dnia złożenia informacji VAT-26 zakład uzyska prawo do dokonywania pełnych odliczeń od wydatków dotyczących pojazdów samochodowych, zgłoszonych tą informacją (zakładając, że spełnione są pozostałe warunki określone przepisami – w tym jest prowadzona ewidencja przebiegu pojazdów). Złożenie informacji VAT-26 z opóźnieniem nie pozwoli zakładowi dokonywać pełnych odliczeń przed tym dniem. Kwota podatku naliczonego od wydatków dotyczących pojazdów samochodowych, które z opóźnieniem zostaną zgłoszone informacją VAT-26, zakupów dokonanych w okresie od 1 kwietnia 2014 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia informacji VAT-26 ograniczona jest do 50% (na podstawie art. 86a ust. 1 ustawy o VAT).
Więcej czytaj w artykule: Nowe zasady odliczania VAT od samochodów w pytaniach i odpowiedziach - cz. I >>
Z artykułu dowiesz się m.in.:
REKLAMA
REKLAMA