REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady odliczania VAT od samochodów w pytaniach i odpowiedziach

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Krywan
Tomasz Krywan
Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.
Odliczenie VAT od samochodu w 2014 r./ Fot. Fotolia
Odliczenie VAT od samochodu w 2014 r./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 kwietnia 2014 r. obowiązują nowe przepisy ograniczające możliwość odliczania VAT od wydatków dotyczących pojazdów samochodowych. Jednostki sektora finansów publicznych, które – będąc czynnymi podatnikami VAT – użytkują pojazdy samochodowe, również muszą je stosować. Sygnalizowane przez jednostki problemy dotyczą w szczególności składania informacji VAT-26 oraz prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdów.

REKLAMA

Złożenie informacji VAT-26 z opóźnieniem

Zakład wodociągów i kanalizacji nie złożył na początku kwietnia 2014 r. informacji VAT-26. Czy składając ją w maju, zakład uzyska prawo do dokonywania pełnych odliczeń od 1 kwietnia 2014 r.?

Nie ma przeszkód, aby zakład złożył informację VAT-26 dopiero teraz. Nie pozwoli to jednak na dokonywanie pełnych odliczeń od wydatków dotyczących pojazdów samochodowych, dokonanych w okresie od 1 kwietnia 2014 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia informacji VAT-26.

Aktywny formularz informacji VAT-26 można pobrać z Platformy Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy z zakładki FORMULARZE

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dokonywanie pełnych odliczeń od większości pojazdów samochodowych wymaga m.in. prowadzenia ewidencji ich przebiegu. Wiąże się z tym obowiązek składania informacji VAT-26 (jak również obowiązek jej aktualizowania w razie zmiany sposobu wykorzystywania pojazdu samochodowego).

Zapisz się na nasz newsletter

REKLAMA

Obowiązek ten wynika z art. 86a ust. 12 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT), który stanowi, że podatnicy wykorzystujący wyłącznie do działalności gospodarczej pojazdy samochodowe, dla których są obowiązani prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, mają obowiązek złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego informację o tych pojazdach.

Termin złożenia informacji VAT-26 wynosi, co do zasady, 7 dni od dnia, w którym podatnicy ponieśli pierwszy wydatek związany z tymi pojazdami. Szczególny termin określony był dla pojazdów nabytych, importowanych lub wytworzonych przez podatnika, albo używanych na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, przed 1 kwietnia 2014 r. W przypadku tych pojazdów informację VAT-26 należało złożyć w terminie 7 dni od dnia, w którym poniesiono pierwszy po 31 marca 2014 r. wydatek związany z tymi pojazdami (art. 8 pkt 2 ustawy nowelizującej z 7 lutego 2014 r.).

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Terminowe złożenie informacji VAT-26 ma fundamentalne znaczenie z punktu widzenia dokonywania pełnych odliczeń od wydatków dotyczących pojazdów samochodowych. Uznaje się bowiem, że pojazd samochodowy jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika dopiero od dnia jej złożenia (art. 86a ust. 13 ustawy o VAT) – a więc dopiero od tego dnia uprawnia do dokonywania pełnych odliczeń.

Oznacza to, że dopiero od dnia złożenia informacji VAT-26 zakład uzyska prawo do dokonywania pełnych odliczeń od wydatków dotyczących pojazdów samochodowych, zgłoszonych tą informacją (zakładając, że spełnione są pozostałe warunki określone przepisami – w tym jest prowadzona ewidencja przebiegu pojazdów). Złożenie informacji VAT-26 z opóźnieniem nie pozwoli zakładowi dokonywać pełnych odliczeń przed tym dniem. Kwota podatku naliczonego od wydatków dotyczących pojazdów samochodowych, które z opóźnieniem zostaną zgłoszone informacją VAT-26, zakupów dokonanych w okresie od 1 kwietnia 2014 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia informacji VAT-26 ograniczona jest do 50% (na podstawie art. 86a ust. 1 ustawy o VAT).

Więcej czytaj w artykule: Nowe zasady odliczania VAT od samochodów w pytaniach i odpowiedziach - cz. I >>

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jak zapewnić wykorzystywanie samochodów w sposób wykluczający ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.
  • Jak szczegółowo powinna być prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu do celów VAT.
  • Jak pod względem VAT rozliczyć sprzedaż samochody nabytego przed 1 kwietnia.

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) [WAŻNE TERMINY]

Jakie obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego ciążą na przedsiębiorcach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą? O czym osoby prowadzące JDG powinny pamiętać? Jakie są obowiązujące terminy?

ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

REKLAMA

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

REKLAMA