REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczanie VAT od mediów w 2014 r.

Tomasz Krywan
Tomasz Krywan
Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.
VAT od mediów w 2014 roku/ Fot. Fotolia
VAT od mediów w 2014 roku/ Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia br. obowiązują istotne zmiany w zasadach rozliczania VAT z tytułu dostaw towarów oraz świadczenia usług w zakresie tzw. mediów – czyli dostaw energii elektrycznej, energii cieplnej i gazu, a także świadczenia usług dostarczania wody, odprowadzania ścieków i odbierania odpadów.

REKLAMA

REKLAMA

Co nie uległo zmianom?

Po pierwsze – z dniem 1 stycznia 2014 r. nie zmieniły się stawki VAT dotyczące mediów. Nadal zatem sprzedaż części mediów (tj. energii elektrycznej, energii cieplnej oraz gazu) opodatkowana jest stawką podstawową 23%, a świadczenie usług dostarczania wody, odprowadzania ścieków oraz odbierania odpadów opodatkowane jest obniżoną stawką 8%.

Po drugie – nadal istnieją wątpliwości co do możliwości odsprzedaży (refakturowania) mediów na najemców i dzierżawców nieruchomości. Spór między organami podatkowymi (które uważają, że nie ma takiej możliwości) a sądami administracyjnymi (które najczęściej uważają, że można) zostanie jednak zapewne ostatecznie (być może jeszcze w 2014 r.) rozstrzygnięty przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, do którego zostało skierowane pytanie prejudycjalne w tej kwestii.

REKLAMA

Po trzecie – zmianom nie uległy zasady ustalania podstawy opodatkowania z tytułu sprzedaży mediów. Co prawda od 1 stycznia 2014 r. obowiązują nowe przepisy, określające zasady ustalania podstawy opodatkowania (tj. przede wszystkim przepisy określone w art. 29a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług; dalej: ustawa o VAT), lecz nie wprowadziły one istotnych zmian w tym zakresie (określenie nowych przepisów miało bowiem na celu nie zmianę zasad ustalania podstawy opodatkowania, lecz modyfikację tych zasad w celu pełniejszego odzwierciedlenia przepisów unijnych oraz uzyskania ich większej przejrzystości i czytelności).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie zmieniły się wreszcie zasady wystawiania faktur dokumentujących sprzedaż mediów (z zastrzeżeniem uwag poczynionych dalej) oraz wystawianych do nich faktur korygujących. W szczególności faktury korygujące wystawiane do faktur dokumentujących sprzedaż mediów nadal należą do tych faktur, których rozliczanie przez sprzedawców nigdy nie wymaga posiadania potwierdzenia ich otrzymania przez nabywcę (obecnie wynika to z art. 29a ust. 15 pkt 3 ustawy o VAT).

Zobacz również: Wykonywanie zadań własnych gminy przez spółkę komunalną a VAT

Co się zmieniło?

Do końca 2013 r. obowiązek podatkowy z tytułu dostaw towarów oraz świadczenia usług w zakresie tzw. mediów (dalej: sprzedaży mediów) powstawał najczęściej z chwilą upływu terminu płatności (zob. art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do końca 2013 r.). Od 1 stycznia 2014 r. upływ terminu płatności nadal ma znaczenie dla powstawania obowiązku podatkowego z tytułu sprzedaży mediów – lecz tylko w przypadkach, gdy wcześniej nie została wystawiona faktura. Obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży mediów powstaje bowiem obecnie z chwilą wystawienia faktury – nie później jednak niż z chwilą upływu terminu płatności (art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. a i lit. b tiret drugie w zw. z art. 19a ust. 7 w zw. z art. 106i ust. 3 pkt 4 ustawy o VAT).

Zmiana ta spowodowała, że obecnie nieopłacalne jest dla jednostek sprzedających media zbyt wczesne wystawianie faktur. Im bowiem wcześniej wystawią fakturę, tym szybciej będą obowiązane rozliczyć VAT z tytułu sprzedaży mediów.

W stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2014 r. jednostki sprzedające media, które chcą jak najpóźniej rozpoznawać obowiązek podatkowy VAT z tytułu sprzedaży mediów, powinny zatem jak najpóźniej (nie później jednak niż w dniu upływu terminu płatności) wystawiać faktury dokumentujące sprzedaż mediów. Wcześnie wystawiane faktury jednostki powinny zastąpić innymi dokumentami (np. właśnie fakturami pro forma) – pamiętając jednak, że może się z tym wiązać konieczność zmiany zawartej z nabywcą umowy (może tak być w szczególności, jeżeli umowa ta przewiduje, że termin płatności za media określany jest każdorazowo na wystawianej fakturze).

Więcej czytaj w artykule: Rozliczanie VAT od mediów w 2014 r. >>

Z artykułu dowiesz się także:

  • Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży mediów
  • Kiedy i jak wystawiać faktury dokumentujące taką sprzedaż
  • Czy można wystawiać faktury pro forma w zakresie sprzedaży mediów
  • Jak obecnie odliczać podatek naliczony z faktur za media

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Tablica reklamowa. Kto i kiedy płaci podatek od nieruchomości?

Tablice reklamowe zostały wprost wskazane w przepisach ustawy o podatkach i opłatach lokalnych jako budowle. Ich sytuacja jednak na gruncie podatku od nieruchomości jest skomplikowana. Z tego powodu nie zawsze można łatwo stwierdzić, kto jest z ich tytułu podatnikiem.

Przejrzystość wynagrodzeń w rekrutacji. Jakie informacje powinien przekazać pracodawca?

Od 24 grudnia 2025 r. ustawodawca wprowadził do Kodeksu pracy obowiązek informowania kandydatów o wynagrodzeniu już na etapie publikacji oferty. Nowelizacja ma na celu eliminację dyskryminacji płacowej.

Remont pomieszczeń piwnicznych w DPS. Jaka stawka VAT?

Pomieszczenia piwniczne po remoncie mają spełniać rolę tymczasowego schronienia dla mieszkańców domu pomocy społecznej (DPS) w razie zagrożenia. Jaką stawkę VAT należy zastosować?

Wypłata kieszonkowego dla wychowanków – jaki paragraf nowej klasyfikacji budżetowej

W jakim paragrafie klasyfikacji budżetowej ująć świadczenie wypłaty kieszonkowego wypłacane wychowankom? Do tej pory świadczenie to jest wypłacane z § 311 „Świadczenia społeczne”.

REKLAMA

Ile zarobią lekarze i pielęgniarki od lipca 2026? Znamy nowe stawki minimalne

Od 1 lipca 2026 roku minimalne wynagrodzenie lekarza specjalisty wyniesie 12 910,16 zł brutto, a lekarza bez specjalizacji 10 595,24 zł. Rekomendacje dotyczące zabezpieczenia finansowania wzrostu płac prezes AOTMiT ma przedstawić do 9 czerwca.

Wczasy pod gruszą w 2026 r. Dla jakiej grupy pracowników przysługują?

Wczasy pod gruszą przysługują pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę, których pracodawca utworzył Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Warunkiem otrzymania świadczenia jest wykorzystanie co najmniej 10 kolejnych dni urlopu wypoczynkowego oraz złożenie wniosku wraz z oświadczeniem o sytuacji materialnej. Osoby pracujące na umowie zlecenie, o dzieło lub prowadzące własną działalność gospodarczą co do zasady nie są uprawnione do tego świadczenia.

Obowiązki księgowego na podstawie umowy zlecenia - czy możliwe? [Przykład]

Czy w księgowości jednostki budżetowej można zatrudnić osobę na podstawie umowy zlecenia w celu prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz wykonywania innych obowiązków z zakresu gospodarki finansowej?

Jak klasyfikować koszty kaucji za butelki zwrotne? Wyjaśnienia RIO

Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku udzieliła odpowiedzi na pytanie dotyczące klasyfikacji budżetowej wydatków budżetu gminy dotyczących kaucji za opakowania zwrotne widniejącej na fakturach związanych z zakupem napojów.

REKLAMA

Rekrutacja w jednostce budżetowej a przepisy o neutralności płciowej

Przepisy dotyczące neutralności pod względem płci w ogłoszeniach o naborze mogą być trudne do stosowania w jednostkach budżetowych. Z czego to wynika?

Czajniki elektryczne znowu powędrują do szafek? Trzeba będzie raportować zużycie energii. Cel: spadek zużycia o 1,9 proc.

W jaki sposób jednostki budżetowe osiągną spadek zużycia energii elektrycznej? Odpowiedzi na to pytanie jeszcze nie znamy. To co wiadomo na pewno to, że taki cel osiągnąć trzeba będzie, bo wymaga tego od Polski dyrektywa unijna. Czy czajniki elektryczne znów powędrują do szafek, a telefony trzeba będzie ładować w domach?

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

REKLAMA