REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można odliczyć VAT z faktury, gdy wystawca nie jest podatnikiem VAT

Tomasz Krywan – Prawnik, Doradca Podatkowy, Właściciel Kancelarii Podatkowej, Autor Licznych Publikacji
Czy można odliczyć VAT z faktury, gdy wystawca nie jest podatnikiem VAT/ Fot. Fotolia
Czy można odliczyć VAT z faktury, gdy wystawca nie jest podatnikiem VAT/ Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jednostka budżetowa dokonała zakupu związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą (usługi eksperckie). Otrzymała fakturę, z której odliczyła VAT. Okazało się jednak, że przedsiębiorca-ekspert, który wykonał usługę, nie był zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. Czy w tej sytuacji jednostka powinna skorygować podatek odliczony z otrzymanej faktury?

Nie, jednostka nie musi korygować podatku z otrzymanej faktury, o ile czynność udokumentowana fakturą była opodatkowana VAT.

REKLAMA

Zgodnie z ogólną regułą, prawo do odliczenia przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi nabywane przez podatników są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług; dalej: ustawa o VAT).

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

REKLAMA

Od tej zasady istnieją wyjątki, z których najistotniejsze są zawarte w art. 88 ustawy o VAT. Przepisy te określają, kiedy faktury nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Z przepisów tych nie wynika, by okoliczność, że wystawca faktury nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT, wyłączała możliwość odliczenia podatku naliczonego z tej faktury.

Od ponad trzech lat (tj. od 1 lipca 2011 r.) nie ma również przepisu stanowiącego, że podstawy odliczenia podatku naliczonego nie stanowią faktury wystawione przez podmiot nieuprawniony do wystawienia faktur.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Czy opodatkowywać świadczenia między jednostkami budżetowymi tej samej JST

Reasumując, skoro czynność udokumentowana fakturą została wykonana (a więc nie ma tu zastosowania art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy o VAT), jednostka budżetowa może odliczyć podatek z tej faktury, o ile czynność udokumentowana fakturą była w ogóle opodatkowana VAT. W przeciwnym bowiem razie zastosowanie znajdzie art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT – tj. przepis wyłączający możliwość odliczania VAT z faktur dokumentujących transakcje niepodlegające opodatkowaniu lub zwolnione z podatku.

Należy zaznaczyć, że czynności mogą być opodatkowane VAT również wówczas, gdy dokonują ich podmioty niezarejestrowane jako czynni podatnicy VAT. O opodatkowaniu VAT decydują bowiem kryteria obiektywne, a nie to, czy podatnik dokonujący czynności dopełnił obowiązku zarejestrowania się jako czynny podatnik VAT.

Jak najbardziej możliwy jest zatem scenariusz, że nabyta przez jednostkę usługa była opodatkowana, mimo że wykonał ją podatnik, który nie jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT.

Przykład

Jednostka budżetowa nabyła usługę doradczą (dotyczącą prowadzonej przez jednostkę działalności opodatkowanej). Usługę tę wykonał i udokumentował fakturą (z VAT obliczonym według stawki 23%) przedsiębiorca, który nie jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. W tym przypadku jednostce przysługuje prawo do odliczenia podatku z otrzymanej faktury, ponieważ usługa ta jest opodatkowana.

Usługi w zakresie doradztwa – z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego – są właściwie zawsze opodatkowane, ponieważ podatnicy świadczący tego typu usługi nie mogą korzystać ze zwolnienia z podatku ze względu na wartość sprzedaży nieprzekraczającą 150 000 zł (art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. b ustawy o VAT).

TOMASZ KRYWAN

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor wielu publikacji z zakresu podatków

Podstawa prawna

● art. 86 ust. 1, art. 88 ust. 3a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)

Polecamy: Rachunkowość Budżetowa - prenumerata

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Księgowość budżetowa
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

    Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

    Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

    Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

    Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

    Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

    Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

    W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

    REKLAMA

    Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

    W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

    Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

    Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

    Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

    Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

    Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

    Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

    REKLAMA

    Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

    Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

    To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

    Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

    REKLAMA